Size göre yobazlık nedir? Detayı okumadan cevap vermeyin?

YOBAZ ; TDK kaba saba inceliksiz haylaz anlamında kullanıyor ama bizde " bir şeye körü körüne bağlı olan bilgisi yokken fikri olan insan " anlamında kullanıyor.

Bir çoğunuz da DİNDARlara yobaz diyorsunuz , şöyle düzelteyim. Dindarlar çocuklarını 5-6 yaşından itibaren Kur'an kursuna gönderirler orda Kur'an okumak öğretilir sûreler ve anlamları ezberlettirilir. Anlamlarıyla yani. Sohbetler yapılır sahabeler anlatılır ilmihallerimiz vardır onlar okutulur vs. sonuç olarak YOBAZ BİZ OLURUZ.

Bana kalırsa yobazlar Kemalistlerdir. Dikkat edin Atatürkçü demedim zira hiç biri Atatürkçü değil. Kemalistler kitap okumaz ( nutuk bile okumamıştır çoğu) , tarih bilmez ( ilkokulda ve lisede öğretilen Atatürk yoktu düşman çoktu Atatürk geldi düşmanı yendi bu güzel yurdu bizlere verdi. seviyesinde) insanlardır. Kemalistler Atatürk'ün laikliğini uygulamayan insanlardır. Kalkıp kapalılara çarşaflılara " bu ülke bizim burdan gidin" diyen ancak Kurtuluş savaşındaki kadınlarımızın kapalı olduğunu bilmeyen insanlardır.

Sizce yobaz nedir?

0|0
5|14

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 13

• bir düşüncenin, bilginin, inanışın, taraf olmanın, b*kunu çıkaran insana yobaz denir.

1|0
    0|0
  • yobaz sakalı sunnetine gore uzatıp adaleti savunmayandır
    yobaz şalvarı sunnetiyle giyip kul hakkını gozetmeyedir
    yobaz eşine bikini giydirip kumsaldakilere ne bakıyonuz diyendir

1|0
    0|0
  • Kemal kılıçdaroğlu bence

1|0
    0|0
  • Kemalizm ve Atatürkçülük aynıdır. Dindarlar yobaz değildir. Yobaz diye 2014'de dini 1500 yıl önceye göre yaşayandır. 4 tane kara çarşaflı karısını arkasına alır cübbesiyle orda burada el ele tutuşan çiftlere laf eder oruç tutmayana laf eder yobazlık budur. Yoksa benim annem de dindardır ama yobaz değildir anneannemde dindardır yobaz değildir.

Kemalist dediğin kesim chplilerse tabiki doğrusun. 14-15 yaşında veletler amerika bayraklı tişörtle atatürkçülük yapıyor. Atatürkçü olmak aşırı milliyetçi olmaktır. Partici olmamaktır. Ben chpliyim veya mhpliyim diyen adam atatürkçü olamaz ha şu an hangi parti atatürke yakın dersen o da Mhp

0|0
    0|1
    • Chpliler desem atlayacaklardı onları kastettim, Benim mhpli ve Atatürk aşığı bir arkadaşım var ve maalesefki Atatürk hakkında hiç birşey bilmiyor. hiçbirşey.

• Atatürk'e yakın olan parti Mhp dedim Mhp'liler Atatürkçü demedim. Ki zaten mümkünse herkes atatürkçü olmasın. Atatürkçü olmak türkçü olmaktır Türklüğü diğer ırklara göre üstün tutmaktır.

Türk olmak üstün olmak için kafidir!
      Kemal Atatürk

• şöyle düzelteyim, gönderilen kuran kurslarında öğrenilen şey arapça okumak sadece, ilmihal vs ezberi yapıp sorgulamadan anlamını bilmeden biliyorum sanmak ki tanımına göre yobazlık bu oluyor. mesela daha bugün baş örtüsü mevzusunda bana göre kuran'da olmayan dediğimde başkasından alıntı ile yanlış bir çeviri gönderip kapak yaptığını sanan zır cahil yobazdır onun yerine de bakalım niye yok nasıl yok ha bak orası böyle şöyle diyen değil ama islam hoşgörü dini malum bütün ortadoğu bunun kanıtı ışid olsun, hizbullah olsun, ypg olsun...

0|0
    0|0
  • bize söyleyecek başka laf bırakmamışsın katılıyorum sana:)

1|0
    0|0
  • Beyni şeyinde olanlara yobaz denir

1|0
    0|0
  • yobazlık denen sey dınsızlerın uydurduğun seydır zaten

1|0
    0|0
  • 5 6 yaşındaki ayırt etme yetisine sahip olmayan çocuga ne diye din dersi verirsiniz anlamıyorum dayatma resmen.

0|0
    0|0
  • güzel yazı olmus

0|0
    0|0
  • Dini yanlış yorumlayan cahil zihniyete yobaz denir.

0|0
    0|0
  • Kara çarşafta neyin nesi. Biz türküz arap değil. Ayrıca demek ki ayıp birşeyin var ki örtünüyorsun.

0|0
    0|0
    • Siz açık giyinen kızkara bakıp mest olduğunuz için kapanıyoruz günahınıza ortak olmamak için. Kara çarşaf araplarla ilgili bir durum değildir bunu ırk meselesi yapma bence. İnsanların tercihi. Çok büyük bir nefis terbiyesi yapabilen için

• ben sana mı dedim? bakan çok. üstelik öyle değilse her erkek neden.. neyse salla. hoşçakal.

• Siz diye hitap ettiğinize göre tabi ki benide içeriyor. Neyse.

• dindarlıkla yaobazlığın bir alakası yok mesela Kubilay olayı örnek olsun

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Kemalistlik ve Atatürkçülük arasındaki farkı gören biri olduğu için çok sevindim açıkçası. Ben muhafazakar bir insanım ama Atatürk'ü seviyor ve saygı duyuyorum. Bana göre yobazlık farklı görüşlere ve inançlara açık olmamak ve kendi doğrularının kesin olduğuna körü körüne inanmaktır. Bu sebeple Kemalistlik de yobazlıktır. İmanı olan birini dinsizlikle suçlayan da yobazdır.

1|0
    0|0
  • kur'an okumak ayet öğrenmekle yobaz olmuş olmazsın zaten,( bende kur'an okuyorum oruç tutuyorum ) bunu yapıp üstüne insanların dini inançlarını sorgulamaya başlarsan, din adına yaptığını söyleyip allah deyip tekbir getirip müslümanları öldürmeye başlarsan, hüseyin üzmez gibi dindar görünüp çocuklara taciz tecavüz edersen, allah için öldürdüğünü söylersen ( allah öldürmeyin der ) inancın için başını kapattığını söyleyip daracık pantolon dudağına kıpkırmızı ruj süren üstü mekke altı paris gibi giyinen ama açık insanlara demediğini bırakmayan tipler vs.. bunlardır yobaz olan bu örnekler çoğaltılır.. Dini bütün inancını dört dörtlük yaşayan insanları çok seviyorum.. Ama o inancı altından pisliğine kalkan yapanlardan nefret ediyorum.
    ha merak ediyorsan kemalistim ve gurur duyuyorum.

0|0
    0|0
    • Kemalist olsan dusuncelerin boyle olmazdi, sadece Ataturku seviyorsun. Ilkekerini benimsiyorsun. Kemalistler bunlari yapmaz. Saygilar.

• Neyse birsey derdimde. Seviyesiz.

• birazdan küfürde edersin sen tahammülsüzsünüz... susta edepli sansınlar.

• Gerekeni yazmizsin bence:)

1|0
    0|0
  • o kara çarşafa erkekler girip bıçak silah taşıyordu resmi dairelerde türban yasağı Atatürk'ün ölümünden sonra İnönü döneminde çıktı zaten Atatürk' ün annesi de örtülüydü zaten.
    Eğer bazı haklarınızdan mağdur kaldıysanız Atatürk'e mal etmeyin hemen ayrıca kapalıya her görüşe saygı duyarım herkes istediği gibi yaşar. Ha arkadaşlık kurmam sempati duymam orası ayrı ki senin de şort giyen bir kıza sempati duyduğun söylenemez :)

0|0
    0|0
    • Duymuyorum ama arkadaslarim var giyen. Birinede donup birsey demedim istedigini giyer, ancak soruyu yanlis anlamissin. Sempati duymammak baska birsey basortusunu kafasindan almak baska birsey ya da bu okula giremezsin demek. Devlet izin vermis onlara ne oluyor?

Benim sordugum soruda cok baska onu oku ona cevap ver sen

• Okudum gayet. Ben de diyorum ki isteyen istedigi gibi giyinsin yasasin saygi duyarim ve bisey demem ama sempati duymam orasi ayri. koyu kemalist de degilim Ataturkcuyum ama siz de herseyi Ataturk'e mal etmeyin o kimsenin ozgurlugune ket vurmadi tam tersk ozgurlugu getirdi isteyen kapansin isteyen acilsin serbestlik sundu yapilan yasaklarin Ataturkle alakasi yoktur olumunden sonra yapilmistir.

• yobazlık kaşarlıktır panpiş

0|0
    0|0
Yükleniyor...