Şapka devrimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

şapka takmayanların asılmasıyla ilgili düşünceleriniz neler?
bütün devrimler milleti batılılaştırmak için mi yapıldı?
harf inkılabıyla milletin hafızası silindi mi? neden tüm devrimler batıdan alındı? madem onlar gibi olacaktık neden onlarla savaştık?
arkadaşlar bir süredir bunları düşünüyorum. bana mantıklı ve objektif cevaplar verin. amacınız savunmak, saldırmak ya da desteklemek olmasın.

0|0
2|11

En İyi Erkek Görüşü

• Selamlar,
    öncelikle latin alfabesine geçiş sanıldığı gibi bir gecede olmamıştır:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Harf_Devrimi

Ayrıca şunu iyi idrak etmek gerek, yapılan harf devrimidir, alfabedir; dil değildir.

Linkteki yıllara göre verilmiş olan okuma-yazma bilme oranları da başlı başlıca bu değişimin/gelişimin neden gerekli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Arap alfabesinin Türk dili için yetersiz olduğu dil bilimciler tarafından halihazırda söylenmekte.

Ayrıca bu devim olmasaydı yine latin harflerini öğrenmek durumunda olucaktık. Ya da KK gibi dünyadan tamamen izole kendi halimizde yaşayıp gitmemiz gerekirdi. Kabul edelim ki bilgiye ulaşma, alma ve geliştirme için günümüzde tüm dünyanın ortak alfabesi latindir. Bkz. Japonlar/Çinliler/Koreliler.

Kuran'ı orjinal dilinde okumak isteyen de gidip arapça öğrenebilir, bunda bir sınırlama/yasak yok.
    Ben Türkçesini okuyorum misal.

Bir gecede cahil kalındı geyiğine de gelirsek, gerçekten mi?

Bu geyik de şapka devrimini 'şapka giyme zorunluluğu'ndan ibaret sananların çıkardığı oldukça sığ, hiçbir dayanağı olmayan, dönemsel düşünceden tamamen uzak bir popüler kültür argümanıdır.

0|1
    0|0
    • doğru bir de dil devrimi vardı. atatürkün nutukunu tercümesinden okuduğumuzu söylesek yeter heralde. orjinalinden kimse okuyamıyor.

• Sizin tabirinizle 'asilimilasyon' sadece bizim yaşadığımız bişey değil.
      Bugün bir ingilizin önüne de bir kaç yüzyıl öncesine ait bir edebi eser koyarsak,
      o da bazı kelimelere yine sizin tabirinizle 'bön bön' bakıcaktır.
      Keza japonların durumu daha da vahim.
      Çok geriye gitmeye gerek yok, ikinci dünya savaşından sonra, bugüne kadar hiçbir milletin karşılaşmadığı derecede bir etkilenme olmuştur japon dilinde.

Ayrıca şuna da değinmekte fayda var;
      dilimize sonradan girmiş olan fransızca kökenli kelimeler (ki bunlar saymakla bitmez),
      cumhuriyet döneminden önce girmişlerdir.

Mantıklı objektif cevaplar istediniz, ben de kendimce veriyorum.
      Amacım savunmak, saldırmak ve ya desteklemek değil.

Sizin cevaplarınızdaysa aynı samimiyeti sezemiyorum.

• verdiğiniz cevaplar mantıklı değil. zorlama cevaplar. ama üslubunuz gayet nazik. teşekkür ederiz.

Erkekler Ne Diyor 10

• Harf inkilabı yaparsın anlarım elbette buna devrim dersin onuda anlarım ama.. eğer bu devrim bir gecede halkı cahil bırakacaksa ben buna anlam veremem.. komik olan devrimden bir gün sonra latin harfleriyle gazete çıkarmak.. ve halkı Latin harflerini öğrenmeye mecbur bırakmak.. şimdi atatürkçüler bana kızacak ama biz bu abdestsizler yüzünden kendi kitabımız olan kuranı kerimi okuyamıyoruz.. okusak bile anlayamıyoruz..

Şapka devrimi konusuna gelince.. Madem özgürlükten bahsediyoruz.. neden özgürlükle örtüşmeyen bir dayatma ile halkın karşısına çıkıyorsun ve bunun adınada şapka devrimi diyorsun?

0|0
    0|0
  • dünyanın en saçma salak kanunu ve hala bunu savunan dangalaklar var...

venezuella başkanının bir sözü vardır "dünyada şapkadan kanun çıkaran soytarıda gördüm" diye

şapka için rizeyi bombala terzurumlu kadın şalcı bacıyı as istiklal mahkemeleri kur şapka için katliamlar yap savaş kazandım deyim kendi halkını bombala dersim ağrı van trabzon ondan sonra saygı duyun...

saygımda sevgimde yok...

1|0
    0|1
    • Şapka için Rize bombalanmamıştır Rizeliler askerede gitmeyiz vergide vermeyiz diye rest çekmiştir devlete bombalandıktan sonrada
      Askerede gideriz vergide veririrz diyerek geri vites atmışlardır.
      Dediğin bütün olaylar isyandır ve bastırılmıştır halkını bombalama denilemez devlete karşı silahlanmaya örgüt denilir sen devletin askerine kurşun sıkarsan karşılığını alırsın.

• Devrimler medeni devletler gibi olmak için yapıldı ilk önce onlar tarafından dalga geçilmemek gerekir komik görünmemek gerekir avrupalılar Osmanlı döneminde fesin komik göründüğünü Atatrük`e söylemişlerdir ve bu Atatürk`ün bu konuya eğilmesini sağlamıştır onlarla biz savaştık çünkü ülkemizi kurtardık onlar gibi olmalıydık yurtta sulh cihanda sulh dedik ve medeni görünmeyi istedik ayrıca devrimleri nereden alacaktık orta çağ devletlerinden mi yoksa sanayi devrimi gerçekleştirmiş dünyaya hükmeden batı devletleri gibi mi olacaktık, bizi birileri tiye alması için bazı şeyler yaptık kötüde olmadı, harf inkilabı milletin kafasını silmek değildir dünyaya hakim olan latin harflerini kullanmaktır Rusyada bile ingilizce tabela bulunur.

0|0
    0|0
    • dinimizvetarihimiz.blogcu.com/.../12311454
      dunyagerceklerim.blogspot.com.tr/.../...-rize.html

"atma hamidiyeye din kardeşiyiz vergide vereceğiz şapkada giyeceğiz"

rusyada ingilizce tabelalar var demişsin türkiyede yok dimi?

ABD 71.681
      Almanya 70.400
      Japonya 44.224
      İtalya 31.762
      Fransa 30.193
      S. Arabistan 13.579
      Türkiye 7.260...

Bu rakamlar ne?
      İlköğretim okullarında okutulan ders kitaplarının içerdiği kelime ve kavRam sayısı...
      Araştırmayı yapan: Ankara üniversitesi TÖMER Dil Öğretim Merkezi...
      İlkokulu bitiren bir Amerikan çocuğu 70 bin kelime öğreniyor...
      Aynı yaştaki bir Türk çocuğu ise 7.000 kelime...
      Biz büyükler de Amreika'nın edebiyatını, bilimini, tekniğini kıskanıyoruz.
      Adamlar yapmış abi...

''BİR MİLLETE YApilACAK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK, ONUN DİLİYLE OYNAMAKTIR.''

• Sen asıl dilinin Osmanlıca filan olduğunu mu zannediyorsun dilimzideki arapça kelimler çıkartıldı biz Türk`üz Arap değiliz evet Türkçenin kelme dağarcığı az ama bunun nedeni Araplaşmadır kendi kültürümüzü yok ettik Atatürk bunu geri döndürmeye çalıştı kimse dilimizle oynamadı biz diliimize döndük.

• Birde kaynak gösterdiğin sitelere bak nasıl bir Türk genci Türk`lüğe atalarına düşman edilir manüple edilir.

• Harf inkilabı yaparsın anlarım elbette buna devrim dersin onuda anlarım ama.. eğer bu devrim bir gecede halkı cahil bırakacaksa ben buna anlam veremem.. komik olan devrimden bir gün sonra latin harfleriyle gazete çıkarmak.. ve halkı Latin harflerini öğrenmeye mecbur bırakmak.. şimdi atatürkçüler bana kızacak ama biz bu abdestsizler yüzünden kendi kitabımız olan kuranı kerimi okuyamıyoruz.. okusak bile anlayamıyoruz..

Şapka devrimi konusuna gelince.. Madem özgürlükten bahsediyoruz.. neden özgürlükle örtüşmeyen bir dayatma ile halkın karşısına çıkıyorsun ve bunun adınada şapka devrimi diyorsun

0|0
    0|1
    • Kardeşim sen Kuran-ı Kerim okuyacaksan anlaman gerekir Türkçe meali ilede anlayabilirsin Arapça okunacak diye bir kural yok Kuran`da bile böyle birşey yazmıyor zaten ne uydyryyorsun okuyacak adam okur.

• Takke, sarık gibi peygamberimizin sünnetlerinin önün kapattılar, kafir kültürlerini bize empoze ettiler.

1|1
    0|2
    • Peygamber gibi tapılan şeyhleri kaldırıldı çokta güzel oldu örümcek kafalılar yüzünden Osmanlı yıkıldı yobazlar ortadan kaldırıldı hala var malasef herkes gerçekten müslüman olsa Atatürk`e laf bile edemez bune saygısızlık.

• katıldım

• Maalesef çok saçma şeyler yaşamış tarihimiz.. sarık taktıgı için asılan hocalar alimler.. harf inkılabıyla cahil kalan atalarımız.. üstünde konuşulacak çok şey var ancak bunlar burada yazılmaz iyi günler

0|0
    0|1
  • şapkatakılanlar asıldı? fakat şapka takmadıgı için asılanlar kimdi ve insanlara şapka için mi ibret oldular?
    butun devrimler batılılaşmak için yapılmadı ''musluman başı açık geçmez''' diye hadis var.
    onlar gibi olma çabası içinde degildik biz kendimiz olmak zorundaydık ki ne onlar gibi olduk nede dogulu oyuzden adımız avrasya idi.

0|0
    0|0
  • Olmuş bitmiş daha ne bunları düşünüyorsun ki batılaşmak istemelerinin nedeni düşmanların azalması şu an ki türkiye durumuna gelmesi modern olmayı sağlamaktı amaç.

0|0
    0|1
  • bence özentilikten başka bişey değil. sırf inkilap yapacaz diye başörtü takan kadının başınımı açıcan asıcanmı saçmalık bence

0|0
    0|1
  • Bana teknoloji ve sanayisi gelişmiş bir tane arap ülkesi söylesene. Müslüman da olur.

1|1
    1|1
    • bu sebeple şapka giymeyenleri kesmek mantıklı diyorsn yani?

• Ben soru sordum sana. Öyle bişey demedim.

Kızlar Ne Diyor 2

• Başındaki fes çıkardığında dinsiz olacağını düşünen zihniyet ne kadar gerici yobazsa,
    Başına şapka takıncada batılı olacağını düşünen zihniyet o kadar yobazdır ,
    Yobazlık aynı istediğini giyme özgürlüğne karşılar sadece taktıkları şey farklı
    Görünüş amacıyla yapılmış yeniliklerden biri yenilikçiliğe örnek ama demokrasiye değil
    . Keşke şöyle olsaydı isteyen şapka takar isteyen hiçbir şey isteyen başka bir şey devlet olarak vatandaşın ne giydiği ile ilgilenmiyoruz biz herkese karşı hoşgörülüyüz

Farklılıklar zenginliktir
    Demokrasi dediğimizde bu değil midir?

0|0
    0|0
    • Devrimler medeni devletler gibi olmak için yapıldı ilk önce onlar tarafından dalga geçilmemek gerekir komik görünmemek gerekir avrupalılar Osmanlı döneminde fesin komik göründüğünü Atatrük`e söylemişlerdir ve bu Atatürk`ün bu konuya eğilmesini sağlamıştır.

• Nereden çıkıyor bu laflar adamlar toplanıyor devletin askerine ateş açıyor vergi vermeyiz diyor bunun sorumlusu şaka kanunu oluyor çok mantıklı konuşuyorsunuz insan gerçekten hayret ediyor. İsyan bastırmak dikttatörlük değildir keyfine adam mı öldürülmüş ne saçmalıktır internetten saçma sapan şeyler okunuyor manüple olunuluyor sonrada buraya yazılıyor gerçekten çok komik.

• Zalimle adilin farkı şudur
      adil sadece İsyan edenleri cezalandırır ki acaba isyan etmekte haksızlar mıydı
      Zalimse isyan edeni değik tüm köyleri şehirleri cezalandırır onun gözünü kin ve kan bürümüştür kendi diktacılığını devam ettirebilmek için asimilasyona başlar saçma dapan yazılar okuduğumuz yok biz de tarih taraflı yazılıyor bundan arındıkçada böyle çatışmalar çıkıyor kimse bu şapka dijtasını savunmamalı özgürlük varken şu bu dikdatörün fikirlerine saplanmamalı

• hayatımda gördüğüm en saçma devrimlerden. ve bir çok cana kıydılar bu nedenle

0|0
    0|0
Yükleniyor...