Zaza'lar tam olarak nedir?

bir arkadaşım var adıyamanlı. zazalarmış. nedir bu zaza. kürt mu oluyor arap mı nasıl bir kültürdür? aranızda zaza olan varmı? kısacası zazalar nedir kimlerdir nereden gelmişlerdir?

0|0
5|17

En İyi Erkek Görüşü

• Evet,zazalar doğru.

Zazaların aslı dersimden gelmektedir.

Dilleri ve giyim kuşamları kürtlere benzememekle birlikte kendilerine has bir giyim ve dilleri mevcuttur.

Çoğu kişi zazaları kürtlerden bilirler oysaki tarih öyle söylemiyor.

İran'ın dimmeli kenti var.Bir çoğu ordan gelmedir.Zaza( dimili)

4|1
    0|1
    • guzel cevaptı tesekkurler bılgıler ıcın..

Erkekler Ne Diyor 16

• boşver hepsi aynı Turk değil sonuçta olsaydı Turkum derdi bu arakadaş kız mı erkek mı

3|0
    0|3
    • erkek. sevgılım dıyebılırım

• Türk'lük övünülecek bir şey değildir yada yerilecek övünülecek şey insanlık ve takvadır. Senin gibi ırkçı tavır takınan her ... nefret ediyorum Can lan bu can olm can anladın ? Doğduğu yeri yada ailesini seçme şansı kime verilmiş ? Irkı dili inanışı yaşayışı ne olursa olsun sen gibi her ırkçı ... nefret ediyorum ve midem bulanıyor.

• saçmalama birader durum ortada ayrı dunyalardan hayata bakıyoruz kaslanla çakal dost olmaz doğaları budur .imtahan vesilesine din gelirsek senden takva diyorlar allah bilir hiçbirşeyde sınır tanımam .eğer din adına birşey bilseydin nefret diye bir duygunun anlamsızlığını da bilirdin. aş bunuları davul bile denği dengine uyum yoksa arada sadece ayrılıklar olur kavga ve kultur çatışması.ulke bizim vatan bizim Allah bu bayrağı bize emanet etti.duşmanlık yapana gerekeni yapmak gerekir .

• Genel de Elazığ dolaylarında ikamet eden halk.Kendilerine ait bir dilleri vardır.KEsinlikle Kürtçe değildir.Sünni ve Alevi oalrak 2ye ayrılırlar.Türkiye'de 1.5 milyon,İran'da 300.000 kadar nüfusa sahiptirler.Ev arakdaşım Zazaydı üniversitede,daha çok şeyden bahsetmişti ama unuttum zanamla.Fakat Kürtlerin bi kolu olmadıklarını düşünüyorum.

1|0
    1|0
    • has kürtlerdir bende mensubuym zazaki kürtüyüm kürtçenin zazaki lehçesi bilmeden at gel oh ne güzel

• polemiğe girme tabi mensubu olamdığın için

• @gakgoş yazık seni de asimile etmişler asimile olma dilini ırkını koru. Üstünlük taşlama ama koru.

• Merhabalar arkadaşlar. Birilerinin bunu merak etmesi beni gerçekten mutlu etti. Zaza kültürünü merak ediyorsan
    Mikail Aslan
    Ahmet Aslan
    Rençber Aziz
    Ozan Rençber
    Metin Kemal Kahraman
    Erdoğan Emir
    Hüseyin Doğanay dinleyerek de öğrenebilirsin.

Zazalar Kürt müdür, Türk müdür? Bu konuda araştırma yapan bilim adamları da aralarında ayrılmışlardır. Kimileri Zazaları Kürtlere ait bir kavim olarak görür, kimileri ayrı bir millet olarak tanımlar. Bundan ötürü bir Zaza'ya sorduğunuzda alacağınız cevap kişinin siyasi düşüncesi ve hisleri ile ilintilidir. Ki bu millet eğer Kürtlerden farklı bir milletse bile uzunca bir süredir aynı coğrafyayı paylaştıkları için bu coğrafyadaki sorunların tamamını beraber yaşadıkları için aralarında kimsenin reddedemeyeceği bir bağ vardır.

Dillerine, Kırmancki, Dımılki, Zazaki isimlerinden birini söyleyebilirsiniz. Kürtçe diye bildiğiniz Kurmanci'ye göre daha yavaş konuşulur, farklı bir ahengi vardır.
    Zazaca fonetik açıdan Fransızcaya benzeyen, dinlemesi çok keyif veren bir dildir. Biz Dersimliler, ''Zone ma zone Xızıri'' deriz (Dilimiz, Hızır'ın dilidir)

Ayrıca Zerdüşt'ün kitabı Avesta'nın da bu dille yazıldığı rivayet edilir. Zazalarla alakalı bilmeniz gereken bir şey daha varsa, o da soğana olan düşkünlükleridir :) Merdına zazaki piyazura beno diye bir söz vardır :)) (Zazanın ölümü soğandan olur)

Zazaların da alevisi, sünnisi vardır. Erzincan'ın güneyinde, Sivas'ın doğusunda, Dersim'in (Tunceli) her yerinde, Elazığ'ın Palu, Gulaman, Harput ilçelerinde, Muş'un Varto ilçesinde, Bingöl'ün büyük bölümünde, Diyarbakır'ın Lice, Çermik, Çüngüş, Eğil, Hani, Dicle ilçelerinde, Urfa'nın Siverek ilçesinde, Adıyaman'ın Gerger ilçesinde, Bitlis'in Mutki ilçesinde , Kayseri'nin Sarız , Erzurum’un Hınıs, Gümüşhane'nin Kelkit, Sarız ilçelerinde, Bayburt'un Yeniköy ilçesinde konuşulur.

Bugün Zazaca Unesco'nun kaybolmaya yüz tutmuş diller listesinde maalesef yerini almıştır.

0|0
    0|0
    • Ayrıca Zazalar da Kürtler de ırk değildir, Farisi birer millettir her ikisi de. Yani antropoloji açısından farisi topluluklarız. Kürtler, Zazalar, Keldaniler, Tacikler, Gilekler, Lurlar, Beluciler, Osetler hepsi İrani halklardır. Haliyle birbirleri ile amca oğlu ilişkileri vardır denebilir. Yani ne kürtler zaza, ne de zazalar kürt. Birbirleri ile aynı yerden geliyorlar. Hepsi İrani halklar.

• Bilirsem kürtler ve araplardan farklı bir kültürler/etnik kökenler.

Ama bana sorarsan saf ırk diye birşey yok. Hepimiz Adem ve Havva'dan geliyoruz, hepimiz bir harmanız ve hepimiz insanız.

1|1
    0|0
    • bir de inat olur derler, bilemedim şimdi aslı varmı :)

• Gerçi salla ya, ona bakarsan kürt inadı, zaza inadı, arap inadı, çerkes inadı.. Herkes birbirine çamur atmış arkadaş. Ne çirkefmişiz yahu :D

• tabıkı ayrım yapmak ıcın sormadım:) merak ettım ama..

• kürttir lo

0|1
    2|0
  • HİÇ KİMSE ZAZALARA KÜRT DİYEMEZ ZAZALARA KÜRT DİYEN ZAZALAR ASİMİLE OLMUŞ DEMEKTİR. ZAZALARA KÜRT DİYENLERDE YA KİRLİ BİR OYUNUN KATAKTERİDİRLER YA DA OYUNCAĞI.

ZAZALAR ASİMİLE EDİLİP KÜRT OLDUKLARI BENLİKLERİNE YERLESTIRILIP KURTLERIN BİLE OLMAYAN DAVANIN ARKASINDAN KOSTURULMAYA ÇALIŞIYOR Şu an DA AÇIK VE NET.

0|0
    0|0
  • bunula ilğili bir suru kitap var peki o ne olduğunu iddaa ediyor o söylediği şey dışında .

0|0
    0|0
    • kürt degıllermıs,gocmen oluyorlarmıs.zazalar baska bır kolmus yanı

• sen bilirsin inşallah pişman olmazsın o bölgenin kulturu başkadır insanları adetleri falan sorunludur genelde aile yapıları .senin bileceğin iş evlenmeen bir şeyler yaşama kendini koru .

• inşallah.oyle yapıyorum zaten bılınclı hareket edıyorum.tesekkurler..

• Kürtçe'nin lehçelerinden biridir.

Zazaki, kırmanci, sorani ve gorani olmak üzere dört lehçesi vardır.

Hem sayıca fazla olmaları hem de geniş bir alana yayılmaları nedeniyle zazakiler kendilerini de bir etnik köken olarak tanımlamışlar.

0|0
    0|0
    • Yav he he. Zazalarin etnik kökeni konusunda birçok araştırma var ve bunları okuyup sana şunları net bir şekilde söyleyebilirim Zazalar Kürt değildir. Nasıl ki zamanında kurtlere asimile etme tekniği uygulandı. Sizlerde zazalara aynı şeyi yapmaya çalışıyorsunuz bilgisiz zazalarda size kanıyor.

• Kürtlerin azerileri işte :)

0|0
    0|0
  • Aranızda Zaza olan sorusuna cevap olarak evet var. Ben !

0|0
    0|0
  • zaza lar bence ayrı bir ırk.zaten zazacayı kürtler anlamazlar.zazaların kaynağı irandır ama kürtler güneydoğunun yerli halkı.ama bügün zazaların bir kısmı kendini kürt kabul ediyor.zazaca bana göre apayrı bir dildir.

0|0
    1|0
  • Zazalar ayrıdır kürtlerden dıllerı falan da farklıdır ama kurtler zazaları kurt olarak gorurler

0|0
    0|0
    • neye dayanarak bunları söylüyorsun ıspatlasana...

• zaza arkadasım var konusuruz hep ayrıca tarih denen birsey var ac da oku kitapları biraz kurcala belki ogrenırsın bırseyler .selcuklu devletı hakanı Alparslan anadoluyu fethederken 30bin kürt 12 bin de zaza askeri vardı ayrıca Alparslanın annesi de kürttür.

• link oku kurdish_girl asagıda zazalar kürtler bir demişsin kürtler de ayrı zazalarda ayrı kimseye haksızlık etmeyelim

• zaza enden vardı bide

0|0
    0|0
  • kürtler,kürtlerin bi kolu diyelim.

0|0
    0|0
  • Kürtlerin farklı bir boyu diyeyim.

0|0
    0|0
    • Öyle birşey yok zazalar ayrıdır ve zazalar tarihlerinde devlet yapılanması bile kurmuştur

• ben zazayım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Zazalar, Anadoluda ve Mezopatamyada yaşayan, Türkler gibi Kürtler gibi bir halktır. dilleri ayrıdır. Din olarak kendi arasında Sünni Şii ve Alevi olarak mezheplere ayrılır. Zazalar kürt ve Türk görende vardır. Ancak bizler Türkleri ve kürtleri kardeşimiz olarak kabul ederiz. Tamamen ayrı bir halkız.

0|1
    0|0
  • İnsandır ;)

0|1
    1|0
    • insan olduklarını bılıyorum. sadece zaza kulturunu merak ettım. sormak suc mu?

• zaza, kürt birdir yalnızca lehçeleri farklıdır...erzincan, dersim, adıyaman, bingöl, elazığ ve malatyada varlığını sürdürmektedirler...

0|0
    0|0
  • hayır kürt de değil arap da değil ayrı bir kültür

0|0
    0|0
  • Geneli bilmem ama benim yasadığım çevredekiler sunnilerin feytullahçılığa eğimli olan kesimi . yezid soyundan oldukları söyleniyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...