Nietzsche denen adam aslında dindar inanan biri miydi?

Bir arkadaşım bana Nietzsche hiç bir zaman Allahı inkar etmemiştir o tefekkür insanıdır dedi.. İnanmadım tabi ki geçen yıl tanrı öldü diye yazdığını okumuştum zerdüşt kitabında ama içime de kurt düştü.. arkadaşım bana Niestzche nin bir sözünü yazıp verdi , Ruhunda sükunete kavuşmak ve mutlu olmak isteyen insanlar inanmalı ve iman etmelidir.. Googleye arattım gerçekten de söylemiş böyle bir şeyi.. Tanrı öldü sözü de bizim bildiğimiz gibi değğilmiş tanrı öldü derken insanlığın krizini çöküşünü bahsetmiş.. Kafam karıştı doğrusu bu adam inançlı mıydı inançsız mı?

Güncellemeler:
Bu arada ben muhafazakar biri değilim onu söyliyeyim sadece merak ettim birikimim yeterli değil

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• Hayır değildi Nietczche her hangi bir sınıflandırmayı reddediyordu yani adamın fikirleri neyi yansıtırsa yansıtsın Nihilist veya ateist bunu kabul etmiyordu fakat kesinlikle inançlı biri değildi.

Ayrıca internetten bulduğun yazının uydurulduğu çok belli çünkü Nietczche ruhun bedene ihtiyacı olan aciz bir varlık olduğunu ve önemli olanın ruh değil beden olduğunu düşünüyordu. Yani ruha sukunet ve huzuru imanın değil bedenin verebileceğini önemli olanın bedeni eğitmek olduğunu düşünüyordu.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Nietzsche aslında müslümandı ama bunu kimseler bilmiyordu Tanrı öldüğünde cenaze namazı için ön saflarda yer tuttu hatta Tanrı'nın tabutunu taşıyıp toprağını attı. Daha sonra hacca giderek hacı oldu.

0|1
    0|0
  • Bir kaç kitabını göz atmıştım inançlı diye biliyorum yinede tam emin değilim..

0|0
    0|0
  • İnsanların düşünceleri sabit değildir. Nietzsche benim bildiğim gençlik yıllarında nihilizm, ateizm gibi akımlara öncülük ederken olgunluk dönemlerinde düşüncelerini deizm gibi akımlara yöneltmiştir.

0|0
    0|0
  • Komik

0|0
    0|0
  • sana ne?

0|0
    0|0
  • kavim resulu olabilir

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• O konuyu ben de araştırıyorum ama sanırım Allah'ın olduğunu bildiği, inandığı halde inkar edenlerden ya da bu konuda arada kalanlardan çünkü Karl Marx da demiş olabilir ama Nietzsche dedi diye hatırlıyorum. Allah için"Varsan beni affet, yoksan zaten inanmıyorum."demişti."Tanrı öldü."derken de Yaptığınız iyilikleri tanrı için yapıyorsunuz peki o ölse (yani bu bir benzetmedir.) olmasa ne yapacaksınız? İyilikleriniz son bulacak."demek istiyor.
    -Gecen bol olsun.-

1|0
    0|0
  • Muallakta kalan konulardan birisidir bu. Niçe'nin Tanrısı senin var olduğunu düşündüğün Tanrı değil çünkü.

0|0
    0|0
    • Biraz açar mısın o zaman Niçe'nin Tanrısı nı

• Ooo, bilmiyor musun ölünce üstünden risale i nur çıkmış

0|0
    0|0
  • Nietzsche ağladığında diye bir kitabı vardı yarısına kadar okumuştum ateistti.

0|0
    0|0
Yükleniyor...