Sınanmak İçin Gönderildik Ama Eğer Yaratılmasaydık İyi-Kötü Diye De Bir Şey Olmayacaktı. O Zaman Neden Yaratıldık?

Dün "Kırık Çember"adlı bir film izledim. Başroldeki adam ateistti ve şarkı söylediği sahnelerden birinde tanrıyı kötüleyen uzun bir konuşma yapıyordu. Benim ilgimi çeken cümlesi:"O hepimizi ona itaat etmeye zorlayacak kadar acımasız. Asıl kötü o. Hangimizin daha iyi ona hizmet edeceğini görmek için bizi gönderdi."tarzı bir cümle oldu. Yani anlatmak istediği buydu en azından. Ateist değilim ve olaya da böyle bakmıyorum ama her zaman için inancımın sağlam kalabilmesi için nedenler çevresinde düşünüyorum. Böylece daha çok inanacağım sağlam bir inanç geliştiriyorum. Sorumsa şu:"Tabii bir nedeni vardır ve filmdeki adamın anlattığı gibi değil, çok daha derin bir boyutu vardır ama iyi ve kötüyü ayırt etmeye gerek olmayacaktı biz olmasaydık çünkü o zaman "kötü"kavramı da olmayacaktı. O zaman neden yaratıldık?"Bu soruyu babama da sordum ama sahurda sorduğum için "Uzun bir cevabı var."dedi ve babamın bilgisine çok güvenirim. O açıklayana kadar sizin yorumlarınızı almak istedim.
-Geceniz bol olsun.-

0|0
1|14

En İyi Erkek Görüşü

• Ben gizli bir hazine idim bilinmek istedim kainati yarattim... diyor Allahu Teala

0|0
    0|0
    • Aslinda güzel bir açıklama ama o zaman ateist adamın dediği bir anlamda doğru olmaz mı?

• Yaratilisla ilgili olani soylemis onun haricinde hersey kuranda yaziyo ama o derin manalari biz bilemeyiz alimler aciklar oyle anlariz

• Nevar mesela

Erkekler Ne Diyor 13

• İnsan kafasında zaman zaman bu tür şeyler kurar.. neden öyle? Neden böyle? Neden şöyle olmadı v. s.
    ayetleri hadisleri incelediğimizde Allah hakkında insanların ne kadar acımasızca düşündüklerini ve ne kadar isyankar ruhla hareket ettiğini anlamak içten bile değil..
    ayet ve hadislere baktığımızda Allahu teala insanlara merhamet etmek için adeta bahane arıyor diyebiliriz.. sürekli Allah gaffardır gafurdur rahimdir gibi binlerce ifadeler var.
    Ama nefsimiz bunları görmeyip sürekli olumsuz gördüklerini sorgulayınca Allah onun için haşa bir yalan olduğunu beynine telkin ediyor.
    Nefis şeytandır çünkü. amacı hedef saptırmak ve
    Ruha itaatsizliği öğütllemek.
    Allahın emir ve nehiylerine baktığımızda ve incelediğimizde istisnasız hepsinin insanoğlunda bir menfaat ve faydalı bir sebep olarak görebiliriz.
    Allah bu mwvcudatı yarattığında bizi kendi halime halimiZe bıraksaydı o zaman sorgulayabilirdin. çünkü yol bilmiyoruz iz bilmiyoruz..
    Allah bize şah damarımızdan daha yakın olduğuna inanıyoruz. yani bizi bizden daha iyş biliyor.
    Ve Kuran'ı göndererek bize yol çizdi. rehber göstrdi..
    Ama Allahın bizim ibadetimize ihtiyacı yoktu. itaat etmemizin Allaha bir faydası yok.
    Namaz kıldığımızda vucudumuzun bütün eklemlerinin oynadığını ve hiçbir hareketin bu denli etkili olmadığını biliyordun?
    Biz yaratılana bakıp hoşnut olmak yerine Alahın yaptığı işi sorgularsak şeytanın tuzağına hoş gelmişiz demektir..
    Ve aklın sorgulamak için olduğunu düşünüp ama aklın mahiyeti ve varoluşuyla ilgili sorgulayacak mecra bulamamak insanoğlunun ahmaklığının emaresidir..
    Allah hepimize selamet versin.:)

0|0
    0|0
    • Ben bunu "isyan"olarak sormuyorum. Sadece her şeyin bir nedeni var, sorgulamak dine göre ya da Allah'a göre de ayıp bir şey değil zaten. Bir şeyi düşünmeden, sorgulamadan kabul etmek aklını kullanmamaktır. Sadece sorgularkenki amaç önemli. Reddetmeye yer mı arıyorsun, yoksa mantıklı cevaplar mı? Mantıklı cevap arıyorum ve Allah'ın neden tek kalmayı tercih etmediğini merak ediyorum."Öyle yapmasaydı."diyemem o en iyisini bilir ama bir nedeni olmalı. Ben bunu arıyorum ve Allah buna kızmıyordur, çünkü körü körüne inanmamdansa araştırıp mantığa oturtarak inanmam çok daha iyi olacaktır. Eğer öyle olmasaydı robot gibi yaratır, akıl ve irade vermezdi zaten.

• Şu ana kadar kitaplarla ve bilgisine güvendiğim insanlara danışarak ya da ateistlerin konuşmasını-dinime hakaret edecek sözler söylemedikleri sürece-yorumsuz dinleyerek ve kafamda onların tezini çürüterek ama onlara bunu söyleme, polemiğe girme ihtiyacı duymadan her türlü sorumun cevabını buldum.

• Ne güzel. babanla konuştun mu?

• Allah-ü Teala; insanları da, kendisini tanımaları ve kendisine ibadet etmeleri için yarattı. Bu tanımanın ve ibadetin faydası da, yine insanlaradır. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
    Allahü teâlâ, hiçbir şey için, hiçbir şeye muhtaç değildir. Yaratılmakla, biz kıymetlendik, şereflendik. Zâriyat suresinin, (İnsanları ve cinleri, bana ibadet etmeleri için yarattım) mealindeki 56. âyet-i kerimesindeki (ibadet etmeleri için) ifadesi, (beni tanımaları için) demektir. Yani, Allahü teâlâyı tanımak, inanmak için yaratıldık. Hadis-i kudside, (Tanınmak için, her şeyi yarattım) buyurması, (Beni tanımakla şereflenmeleri için) demektir. (1/266)

İslam alimleri buyuruyor ki: En büyük üstünlük var olmaktır.

Allah-ü Teala layüseldir. Layüsel, yaptığı işlerden hesap sorulmayan, hükmü elinde olan, istediği gibi hareket eden demektir.
    Allah-ü Teala, bütün insanları Cehenneme koyup, sonsuz azap yapsaydı, kimin bir şey söylemeye hakkı olabilirdi? Çünkü, kendi yarattığı, yetiştirdiği mülkünü kullanıyor. Başkası yok ki, onun mülküne tecavüz olsun ve zulüm denilebilsin.

0|0
    0|0
    • Tamam da sadece sebepsiz bir istek değildir bu. Tanınmak için ama olmayan bir şey onurlandırılamaz ki. Neden var etti? Neden tek kalmadı? Sonuçta bizi yaratmasaydı biz olmayacaktık ondan mahrum kalma gibi bir duygu olmayacaktı.

• Yani sorduğun soru yukarıdaki ateistin söylediklerine cevap değil. Ateist, Tanrının kendisine zulmettiğini söylüyor. Ama ateit adalet nedir, zulüm nedir onu bilmiyor. İnsanların adalaeti ile Tanrı'nın adaletini bir sanıyor. Adalet kendi mülkünde olanı kullanmak demektir. Adaletin zıttı olan zulüm ise başkasının mülküne tecavüz etmektir. Her şeyi yaratan, her şeyin sahibi olan Allah-ü Teala olduğuna göre, her şey Onun mülkü olduğuna göre mülkünde dilediği gibi tasarruf edebilir. Bütün insanları cehennemine koyup sonsuz azap etseydi de adalete aykırı olmazdı. Çünkü kendi mülkünü kullanıyor. Ama Allah-ü Teala iman edip iyi amel işleyenleri cennetine, iman etmeyenleri de cehennemine koyacağını vaat etti. Allah vaadinden dönmez.

• Meselenin özeti şudur ki: Allah-ü Teala Onu tanımakla şereflenmemiz için bizi yarattı. Biz yaratılmadan önce bu şerefi bilme imkanımız yoktu ama Allah-ü Teala sonsuz ilmiyle biliyordu. Yaratıldıktan sonra biz de farkına varacağız. Olaya yaratılmadan önceki durumunu düşünerekten yaklaşma. Şu an yaratıldık. Realite bu. Bu realiteden yola çıkarak, bu zamandan, bu taraftan olaya yaklaşmalısın. Ama dediğim gibi bu, ateistin söylediğine cevap değil.

• Allahı ve neden yaratıldığını anlamak çok önemli o yarattıkları içinde en değerli seni kıldı akıl düşünme dünya üzerini şekillendirme yeteneği verdi aklına gelen ve yaşadığın hertürlü duyguyu beynine yükledi , allah hiç bir kuluna zulüm etmek istemez , dünya üzerinde bile hayatımızın her alanında kendi kurduğumuz düzende kanun kural ve yaptırımlar var iyi ve herkese yardım eden bir vatandaş ile hırsız tecavüzcü katil olanları aynı kefeye koyarmı insanoğlu , allahta iyi ve kötüleri cezasız bırakırmı , sen babanı seviyor ve ona çok güveniyorsun peki herşeyi yaratan allahın sözüne güvenmiyormusun , insanın imtihan aracıda içindedir nefis
    Senin otomatik imtihan aracındır o yasak bir eylemi istediğinde aklın devreye girip dur hayır diyor hadi bakalım günahmı işleyeceksin sevapmı , burada istediğini yaparsın iyiyide kötüyüde fakat bunun bir hesabı olduğunu bilmen gerekir , öğretmeninden annenden babandan komutanından polisten patronundan korkuyorsun ve ona göre davranıyorsun yaratandan korkmuyormusun , nasılki okul sınavlarından yüksek not alıp geçmek istiyorsan bu dünya sınavından geçip cennete gitmeyide istemelisin esas olan budur.

0|0
    0|0
    • Allah'ın sözüne güvenmemek, korkmamak değil bu. Ben buradaki ödül-ceza sistemini sorgulamıyorum. Onların cevapları açık zaten."Allah neden tek kalmayı tercih etmedi?" diyorum.

• Yaratıcı ne isterse onu yapar yalnızda kalmayı isteseydi oda olurdu , onun hiçbirşeye ihtiyacı yok yaratmak istedi ve yarattı yarattıklarının kendine secde ederek onu tesbih etmelerini emretti ve birçok özellik ve yetenekle insanı yaratarak onu yarattıklarının en üstünde tuttu herşeyi onun emrine verdi kuranda bize herşeyi anlattı mutlak dönüş onadır , anlayamayıp aklımızın almadığı şeyler olacaktır onuda allah bilir bilmemiz gerektiği kadarını o bize bildirdi, sorgulaman çok güzel allah tek kalmak isteseydi mutlaka kalırdı.

• Evet, Allah'ın izin verdiği kadarını bilebilirim ama sorgulamaktan vazgeçmem. Bu benim dinime zarar vermiyor, dinime olan inancımı arttırıyor

• Varlık ile Yokluk kavramlarını ele alırsak varlık pozitif yokluk ise negatiftir..
    Tanrı neden negatifi yapmadı da pozitif olanı yaptı? şeklinde bir öz anlam çıkartmak gerek.
    Bu soru esasen bir cevap taşımaktadır ve kırılacak cümleler içermektedir, dikkatli olunuz.

0|0
    0|0
    • En iyi cevap buydu sanırım:) Ama yapıca, bir şeyin pozitif olması anlamca da pozitif olduğu anlamına gelmez ki. Bir şeyi yapmak, mesela yalan söylemek, yalan söylediğin zaman yalan var olur ama yalan iyi bir şey değildir ki

• Sen bir kalem yaparsın...
      Bu kalemle insanlar yazı yazıp güzel sanatlara eserde bırakabilir birinin gözüne sokup körde edebilir.
      Kalem öldürücü bir silah olarakta kullanabilir diye kalemin var olması kötü denebilir mi?
      Durum ya da Aracın var edilme amaçları ile kullanım amaçları farklı olabilir bu farklılığı sağlayan kalemi yaratan değildir kalemi kullanan kişilerdir.

Bir şeyin var olması pozitif yok olması negatiftir.
      Tanrı pozitifi seçti ve insanların da pozitifi seçip iyi olmalarını istedi.
      Yani detayına girmeden şunu diyerek izah etmeye çalışayım.
      İnsanın var olmak ya da yok olmak arasında seçimi kendisi yapacak.
      Tanrı sadece var etti.
      İnsan iyi olursa pozitif sonuçlar, kötülüğü seçerse negatif sonuçlar elde edecek.
      Yani var etmek Tanrının,
      Varlığını pozitife ya da negatife çevirmek insanın işidir.

• Dediklerin çok mantıklı ama sorumun cevabını tam olarak karşılamıyor. Tanrı tek başına olmayı seçseydi bu negatif bir şey olmayacaktı. Çünkü o zaman pozitif ya da negatif diye kavramlar olmayacaktı. Yani her şey renksizken onu dengeli olarak siyah-beyaza boyadı. Ama neden? Bir şeyin renksiz olması siyah olması demek değil ki

• Yüce Rabbimiz istediğini istediği gibi yaratır. Bunun basitçe sebebi Kur'anı Kerim'de zaten yazıyor. Şeytan Havva annemiz ve Adem babamıza oyun kurmuş ve Allah'tan mühlet istemiş ki insanları saptırayım diye. Lakin olayın detayına bakınca Yüce Rabbimiz kendisine kulluk edecek, kendisini bilecek yeri geldiğinde tövbe edecek yeri geldiğinde isyan ve günah işleyecek bir kullar yaratmak istedi. Bu yüzden yaratıldık. Günah işlemek için. Günah derken abartmayalım da yani küçük günahlar. Bu yüzden Rabbimiz sınır koydu. Büyük ve küçük günahlar olarak insanları bilgilendirdi. Şimdi sen uyumamaya çalışsan mecbur uyuyacaksın değil mi bacım işte bu da öyle. Yani bizim elimizde değil. El-Kahhar olan Rabbimizin elinde. İstediğini Aziz, İstediğini Zelil eder. Rabbimiz yaratmak istemiş ve yaratmış. Bende merak ediyorum ama öbür dünya da eminim bunu ona sormak yerine Hz. Muhammed Mustafa ( s. a. v ) şefaat arayacağız.

0|0
    0|0
    • İstediğini istediği gibi yaratır ama bence bu kadar şeyi yaratan, bunu sadece bir istekle temellendirmemiştir, çok daha derin açıklaması olmali.

• "Tamam ben de zaten Allah istemeden bulurum."demiyorum ama senin söylediğin şeyler tarihle alakalı şeyler. Bir fosili bulmak gibi. Benim dediğim şey sadece akıl yoluyla bulunabilecek bir şey ve Allah izin verirse bulunamayacak bir şey de değil

• Tabi ki bulunabilir. Hz. İbrahim peygamberimiz Yüce Rabbimizi kendi aklı ile bulmuş zaten denemekten ne çıkar ki deneyelim :)

• Bunlar hep İslami kitaplar okunmadığından, TV'lerdeki o serseri hayatın ve dinsiz insanların sözlerinden etkilenmekten ileri gelmektedir. Maşaallah bütün artistlerin hayatını biliriz, ancak İslami şeylerin hiçbirini doğru düzgün bilemeyiz. Kalu Bela nedir desem kaç kişi cevap verebilir? Dünyaya gelmeden önce ruhlarımızdan Allah-ü teala söz aldı. Ona kulluk edeceğimize dair sözler verdik. Kalu Bela'yı biraz araştır. Uzun uzun yazmak istemiyorum artık. Sen söz verdin Allah'a kul olacağına. O'nun senin ibadetine elbette ihtiyacı yok. Madem söz verdin neden sözünü tutmuyorsun diye soracaklar. İster ateist ister Müslüman, bu kadar nimetin, zevkin bir faturasının olmayacağını düşünmek ne büyük ahmaklık.

0|0
    0|0
    • Bir dakika. Öncelikle dini kitapları şu aralar bırakmış olabilirim ama tekrar okumayı düşünüyorum. Ayrıca babam çok okur ve her gün mutlaka sözü bir şekilde açılır dini konuların. Sonrasında ben zevkin faturasız olacağını düşünüyor değilim. Yaratılmasaydım, söz de veremedim öyle değil mi?"Neden istediğimi yapamıyorum, neden ibadet etmek zorundayım?"demiyorum "Neden yaratıldım?"diyorum. Neden şeytan, melek, biz vs... her şey neden yaratıldı? Ona ibadet etmek için tamam ama ibadetimize ihtiyacı yok ki neden ona ibadet edecek bir şeyler yarattı? Neden tek başına kalmadı? İsyan olarak demiyorum ama sorgulanmadan öğrenilmez ve dini açıdan bakıldığında "serseri"olarak görülebilirler ama farklı düşünceler-yanlış bulsam da-olmadığı sürece gelişemeyiz.

• bizim gelme sebebimiz şeytanın bize boyun eğmemesi Allaha karsı çıkması ve ben onlardan üstünüm atesten yaratıldım gibi bir şeyler söylemesi sonuç olarak Allah şeytanı kovmus ve şeytanda ben bu insan kavmini senin yolundan çıkartırım demiş Allahta ona kıyamete kadar zaman vermiş ve bizlerede özgür irade saptırabildikleriyle beraber cehennemde yanıcak işte şeytanda kalanlarda cennette mutlu olucakk diye kısa bir hikaye sana

0|0
    0|0
    • Onu biliyorum zaten ama şeytan neden yaratıldı, ya da biz olmasaydık şeytan kötü olmayacaktı. Her şey neden yaratıldı?

• istediği her şeyi yapabilecek bir güç tarafından yaratıldıysak bunun cevabı sadece eğlence ya da yanlızlık olur bence

• Eğlence ya da yalnızlık olamaz ama sonuçta O'nun nefsi yok ve kibri de yok. Bizler gibi değil, bir insan elinde olsa kibir uğruna bir dünya yaratır ama O, böyle bir şey yapmaz.

• benimde ateist arkadaşlarım var dini böyle değişik şekillerde sabote etmeye çalışıyorlar onlara ne kadar kızsamda bazen hak verdiğim oluyor senin durumunda benim gibi aklın karışmış gibi gözüküyosun ama sonucta inanmadıgı bir varlıgı surekli kötüleyerek dalga gecmeye çalışıyorlar ve bu mantıksız bu yüzden sen allaha olan inancına devam et ve boyle şeylere aldırış etme derim.

0|0
    0|0
    • Kafam karışmadı. Sadece sorguluyorum, öğrenmek için. Onların yorumlarını görmezden gelirsem gelişemem. Onun yerine onların tezini kendi kafamda çürütmeye tercih ediyorum ve işe yarıyor.

• 2/30- Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler, Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.

0|0
    0|0
  • allah ademi yarattı sonra şeytanı bakalım adem ne yapacak benimle mi kalacak şeytana mı uyacak yani sorgulama seçim yeteneği verdi
    bakalım sen ne yapacaksın

0|0
    0|0
    • Şeytan bizden önce vardı zaten ama bunları biliyorum zaten. Ben bundan bahsetmiyorum. Şeytan, melek, biz neden varız. Neden birilerini sınamak istedi? Biz olmasaydık sınamaya da gerek olmayacaktı.

• işin bu kadarını bilir zaten herkes biraz daha zorlarsan ucacaksın bu kadarı allahın bileceği bişey herşeyi bilseydik bir anlamı kalmazdı ya da anlamımız kalmazdı

• Her şeyi bilmekle ilgisi yok belki hiç bulamam cevabını ama düşündüğüm için kendime olan, dine olan inancım artar. Kurtulun artık sığ düşüncelerden o aklın sadece yarısını kullanmaktan kurtulun. O akıl sadece günlük işleri hesap edip, sırf dinimiz emretmiş diye ibadet yapmaktan kurtulun. Bir ibadete başlanır ve sonra üstünde düşünülür,"Emredilmiş ama neden? Ona sadece kulluk etmek için değil, her şeyin karşılıklı olduğunu, kendimi ezdirmemi ve ezilmemeyi öğrenmem için. Dergahların öğretileri gibi. Mevlana'nın tabutta uyuyup ölüme ne kadar yakin olduğunu anlamaya çalışmak için kendini terbiye etmeye çalışması gibi."Bu en basit örnek, cevabı herkesin aklına gelir ama hayat sadece bu sorulardan oluşmuyor, biz bir Mevlana ya da evliya olamayız tabi ama en azından kendimizi terbiye etmeye çalışmamız gibi.

• Şeytan sayesinde su an dunyadasin

0|0
    0|0
    • Biz yaratıldıktan sonra şeytan kötü oldu ve ben sadece bizi değil, hiçbir şey yaratılmasaydı diyorum.

• okuman iyiyse Manifesto kitabını al.

0|0
    0|0
    • Alırım, teşekkürler:Marx'ın mıydı, yanlış mı hatırlıyorum?

• Kardeşim adam inanmıyorsa inanmaz ve inanmadığı bir varlığı kötüleyecek kadar gerizekalı değil ise o zaman tek amacı dini provoke etmek ve inananları inançlarından saptırmaya yönelik bir saldırıdır.
    Bu oyunlara gelmeyin, ibadet eden herkes Allah'ın ihtiyacı olduğu için değil ki zaten yok, kendi için ibadet eder inanan kendi için inanır inanmayan kendini körü körüne ateşe atar ve bu ateşe atmanın karşılığı olarak inananlarıda çekmek ister işte o yüzden bizi saptırmaya çalışırlar inanma bu oyunlara gelme !

0|0
    0|0
    • Oyuna geldiğim yok zaten. Sadece merak bu. Merakın olmadığı yerde doğru bilgi de olmaz zaten. Benim dediğim şey senin yazdığından çok farklı. Allah'ın ihtiyacı yok, orasını inanan herkes bilir zaten ama ihtiyacı olmayan bir şeyi neden yarattı , neden tek kalmadı?

• Yoo ego tatmini ile ne alakası var? Her ressam egoist mi? Değil. Bunun ego tatmini ile ilgisi yok. O zaman şöyle düşün mesela annesi çocuğuna nasıl bakar? Onu sever okşar öper ona doya doya bakar içinde merhamet duygusu ile. Bunu ele alarak düşün.

• Bunuda dinlemelisin ayrıca ;

http://www.youtube.com/watch?v=KG-WEvT2rX0

Kızlar Ne Diyor 1

• Ben böyle bakmıyorum olaya. Bir şeylerin varlığından "haberdar olmak" ve " var olmak" güzeldir. Bir güzellik olarak görüyorum bu yaratma olayını. Dünyaya hiç gelmemeyi tercih etmezdim. Bazı duyguları yaşamak her şeye rağmen güzel çünkü.

0|0
    0|0
    • Ayrıca kötü'den şikayet ediyoruz lakin kötüyü yapan biz'iz.

• Ben tercih kısmında değilim zaten. Neden yarattı ve tek kalmayı tercih etmedi? Tercih kısmına girersek herkesin başka bir şey söylemesi kesin zaten.

• Şöyle düşünüyorum, sevgiyi paylaşmak bu. Misal vermek gerekirse, hani güzel bir haber alırsın, bunu sevdiklerin de bilsin istersin. Onlarla paylaşırsın. O da kendini bizle paylaştı. Hem kendini hem yaratılan her şeyi. Böyle düşün. Bazı güzellikleri biz de tadalım istemiştir denebilir.

Yükleniyor...