Sürrealist film önerileriniz var mı?

Deneysel olsun. İzleyene labirent çözdürsün hemen kendini ele vermesin. Düşlerde gezdirsin.
Korkunçlu olabilir ama kesip biçmeli kanlı olmamak şartıyla en kaliteli bulduğunuz sürrealist filmler?

David Lynch ile bozdum bu ara. Şunu çok beğendim ve tavsiye ederim.

http://www.imdb.com/title/tt0074486/

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Yazacağım filmler, sürrealist evrenin kalbine 23° 27'lık bir açı ile girerler :)

Hitchcock'un Spellbound'da (1945) Gregory Peck'in rüya anı ve o "gözler".

Bunuel, bu janrın öncüsü değilse de ilahı. Dali ile çalıştıkları Endülüs Köpeği ve Altın Çağ'ı izlemelisin.
    Toplumcu hassasiyetli Meksika döneminde gelen kadın katili (!) 'Archibaldo de la Cruz' ve finaldeki New York gece kulübü-Suriye bedevi çölü geçişine hayran olunası 'Çölün Simon'u' bir yana. 1970'lerdeki Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği, Arzunun Belirsiz Nesnesi ve Özgürlük Hayaleti; müthiştir. Politika/tarih ila sürrealizmin çılgın valsidir.

İlk dünya savaşı sonrasının entelektüel çevrede yarattığı bunalımın fotoğrafında, aydınlar katında yükselen "saçma" düşüncesinin ve anlamsızlığa meyletmek gereğinin 7. sanata olan izdüşümü: Avant-Garde Avrupa Sineması.
    Rene Clair'den Entr'acte (24)
    Geometrik uzamlar, manasız görüntüler, fotoğraf şeridi gibi sıralanır Man Ray'da. Kendisi gibi ressamlıktan gelme (ve model) Kiki of Montparnasse ile çalıştı.
    Emak-Bakia (26); araba ve dans; su altındaki balıklarla akıllarda.
    L'etoile de mer (28)
    Les mysteres du chateau de De (29), beyaz şato ve zar oynayan 4 adam var idi.

Werckmeister harmoniak (2000)
    Les trois couronnes du matelot (83)
    Geçen Yıl Marienbad'da, Alain Robbe-Grillet'in rüya gibi ve "zaman"dan kopmuş filmi. İstanbul'da geçen L'immortelle ve gerilimli Trans-Europ-Express bir yana. L'eden et apres (70) bir halüsinasyondu.
    Celine et Julie vont en bateau (73)
    Orphee üçlemesi
    Japon Sineması'nda; sürrealizmin bayrağını Shuji Terayama taşır: Kusa-meikyu (79) ve Den-en ni shisu (74)
    Soy Cuba (64), Dovzhenko'nun Toprak'ını Küba kırsalına uyarlar.
    Leolo (92)
    Şarküteri (91)
    12 Maymun'un atası La jetee (62)
    Dillinger e morto (1969) - Garip finali
    Meshes of the Afternoon (İkindi Tuzakları, 43). Maya Deren'den ne bulursan izle derim
    Gorod Zero (1988)
    El Topo ve The Holy Mountain
    Philippe Garrel & Nico ortaklığı: La cicatrice interieure (72)

3|0
    0|0
    • İtalyan Sineması'nda Fellini ve Pasolini'nin kimi filmleri, katıksız değilse de sürrealizme girer. Pasolini'de "fabl"a kayılırken toplumsal/siyasal arka plan da teğet geçilmez. (bkz. Uccellacci e uccellini). Muhtemelen ekonomik atılıma rağmen insani dengelerini oturamamış bir ülke olmaktan ve politik hercümerçten (bkz. tarihsel uzlaşma) kaynaklı bir ikilik.

Öte yandan gerçeküstücülük kendini salt siyasete konumlayabilir. İspanya'da Fernando Arrabal'ın Viva la muerte'si gibi (71). Ancak bu, siyasi bir akım temsilciliği ya da bağlanmacılık anlamına gelmez. Akımın geçmişi de zaten bunu göstermiştir.
      Olsa olsa gölgelemedir:
      Sovyetler'de Kira Muratova, The Asthenic Syndrome'de (1989) Gorbaçov dönemindeki yumuşama politikalarından cesaret almıştı. Kukla/animasyon üstadı Jan Svankmajer, SSCB'nin yıkıldığı sene 'The Death of Stalinism in Bohemia' ile gelmiş, 'Joe Amca'nın büstünü finalde Çek bayrağının renklerine bulamıştı. Dez-enformasyon!

Politik-gerçeküstücülüğü seviyorsan eğer.

• Böyle şeylere takılmayacağını biliyorum ama şu an hiçbirini araştıracak vaktim yok. Yazını bile parça parça okudum, çünkü şu an bir şey ifade etmiyor. Söz veriyorum, tatilden dönünce araştıracağım tüm bu filmleri. Bana bir kutsal hazine sunmuşsun, avlamamak olmaz. Sonsuz teşekkürler. :)

• Kültürlü olmak cok acayip bir şey. Nasil bu kadar biriktiriyorsun hasan? Zihnini Nasil düzenliyorsun?

Erkekler Ne Diyor 5

• 1|0
    0|0
    • Şu an araştıramam ama bunu da not edeceğim. Korkunçluğu kan revandan ibaret görmüyorsa tabii, eğer öyleyse izleyemem. Teşekkürler. :)

• Varoluşu sembolizmle anlatan, sembolik bir film.
      Ricalar. :)

• Filmde kan var ama,
      film siyah beyaz olduğu için, kan o kadar etkilemiyor.

• Seven (7)
    Kemik Koleksiyoncusu
    Ejder Kapanı (yerli film)
    Küp Serisi

0|0
    0|0
  • Zindan adası , Memento , Prestij gibi filmler mi yani Psikoloji türündeki filmleri mi istiyorsun

0|0
    0|0
  • zindan adası. fight clup. hatırladıklarım bunlar tafsiye ederim

0|0
    0|0
  • Mistik olay. Testere 1 2 3 4 5 6 7

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Memento sürrealist midir yoksa tam tersi mi tartışılır ama izlemelisin bence.

Tek öneri veriyorum. Muhtemel ki izlemişsindir: Dreams.

1|0
    0|0
    • Sürrealistten çok bence kurgusu karışıktı. Tabii daha iyi bilenler vardır ama bence değildi.
      Dreams'in bir de linki olursa daha makbule geçer. :)

• Memento izle

0|0
    0|0
Yükleniyor...