Kitap okuma alışkanlığım yok nasıl kazanılır?

Kişisel gelişim kitaplara ilgim vardı bulamadım pek aramadım psikoloji kitabı etkili insan olmanın incelikleri diye bir kitap aldım kendimi nasıl motive edcem kitap okumanın faydaları nelerdir ne gibi şeyler kazandırır hikaye, roman, destan gibi kitaplara niyeyse bir ilgim yok nasıl olcak kitaplar hakkında kısaca bilgi verirmisiniz?

0|0
185

En İyi Kız Görüşü

• Belki de tarzın kişisel gelişim olmadığı için motive olamıyorsundur. İlk önce sağlam bir yazardan sağlam bir kitap okumalısın ve eğer kitaplara ilginin olmasını istiyorsan bir kitabı süründürmeyeceksin, süründürmekten kastım bir kitabı yani tahminen 400-600 sayfa arası bir kitabı 1 hafta elinde tutmayacaksın. En fazla 3 günde bitmeli o kitap. Ve çoğu kişi diyor ki 25-30 dakika günlük okursan alışkanlığı kazanırsın işte bunlar hep palavra. Senelerdir kitap okuyorum eğer günlük 25-30 dakika kitap okursam o kitaptan sıkılıyorum çünkü tahminen 30-50 sayfa okuyorsun kitabı ve bu da kitabı anlamak , kavramak ve heyecanlı bölümlere gelmek için yeterli bir sayfa sayısı değil. O yüzden eğer kitap okumayı sevmek istiyorsan günlük en az 200 sayfa okuman lazım bu genelde çoğu insan için fazla bir sayıyken aslında çok normal bir sayı.
    Örneğin , bilgisayarda durmayı azaltıp , televizyon izlemeyi azaltıp ne bileyim sana gereksiz gelen şeyleri azaltıp kitap okuma saatini 2-3 saate çıkarmalısın.
    Kitap dediğin 2 günde bitmeli , yoksa sen okuduğundan bir şey anlamazsın , boşuna vakit ve para kaybı gibi gözükür. Eğer kitap tavsiyesi istiyorsan önerebilirim ama önemli olan tarzını belirlemen. Ben mesela kişisel gelişimi kitaplarını ölsem okuyamıyorum.

0|1
    0|0
    • Bende şimdi psikoloji kitabı aldım kişisel gelişim kitabı bulamadım kütüphanede romanlara felam merakım yok okumadım romanlarda böyle ayrılıyormu bölüm bölüm poliseye gerilim felan gibi böyle sıkılmadan sonunda hep merak heyacan verici bir kitap var mı bulabilcem bir kaç tane kütüphane küçük

• Sence poliseye gerilimmi cinayet felan gibimi en çok hangisi daha iyi sürekleyici bişey olsun biride dünya klasikleri felan demişde sanmıyorum beni saracagına

• Polisiye/gerilim bence

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 17

• Kitapçıalrda reyonu bile var kişisel gelişimlerin , okumada En önemlisi bir türünün olması , sevdiğin ilgilendiğin türlerde okumalısın , alışanlık için yıllar gereklidir hemen kazanamazsın ama her gün okumaya 30 dk ayırarak kazanılabilecek bir alışkanlıktır...

0|0
    0|0
    • Hayatımda pek bir kitap düzgünce baştan sona okuyup bitirmedim ama artık bir karar aldım. Kişisel gelişim kitapları hoşuma gidiyor arkadaşın biride mitolojiden başla felan demiş?

• bir yerlerden başlamak en güzeli , güzel de bir alışkanlık sonuçta , yönlendirmelere göre değilde kendi istediğiniz türlere göre okunması taraftarıyım... ben şiiri genelde tercih ederim. ..

• bende şiiri hiç okuyamam

• Psikolojiye merakın varsa Gary Small'un yazdığı bir eseri var onu okuyabilirsin. Ben çok beğenmiştim. Ama bu alışkanlığı kazanmak biraz da dönüm noktası gibi çok sevdiğin seni etkileyen bir kitabı rastgele bulmakla başlıyor bence. Sonra o kitabın benzerlerini bulmak adına okumadığın kitap kalmıyor.:D

0|1
    0|0
    • Roman bir kitap okuycam psikoloji çok sıktı

• kitap okumazsan sadece bir hayat yaşarsın ama kitap okursan bir srü hayatın olur onların yaşamlarından kendine dersler çıkarırsın eğer kişisel gelişim seviyosan the secretı tavsiye ederim ama bunun dışında kürk mantolu madonna yı mesela esinlikle okumalısın ayrıca eski türk yazarlarımız mükemmeller onları okuyarak başlayabilirsin

0|0
    0|0
    • Kütüphaneden aldıgım için pek kitap bulamıyorum kütüphanede küçük eski kütüphaneyi yıktılar

• kütüphane kültürünün türkiyede çok geri oldğunu düşünüyorum açıkçası bu çağda pek ihtiyaç da yok

• Ögrenciyim sürekli kitaplara vericek param yok 3,4 güne en az 15,20 lira iyi bir kitap

• İlk önce meraklı olduğun konuda yazılmış fazla kalın olmayan kitaplardan başlayabilirsin. Açık havada kitap okumayı dene. Filmi çekilmiş ve beğenerek izlemiş olduğun bir filmin kitabını okuyabilirsin. Film çekilirken kitaplardaki ayrıntılar atlanır genelde. Hem bilmediğin yerleri de bu şekilde öğrenmiş olursun.

0|0
    0|0
    • yani aslında merak sardı yani böyle sonunu merak edicem romanlar sürükleyici felan iyi olur poliseye, gerilim gibi demi?

• Size bilgi bahşetmeyi kendime hakaret sayarım...

0|0
    1|1
  • benimde kişisel gelişim kitaplarına merakım var gerçek sır diye bir kitabı okuyorum şu an ama sürükleyici romanlar filan tavsiye ederim yaşına göre al bence

0|0
    0|0
    • yani aslında merak sardı yani böyle sonunu merak edicem romanlar sürükleyici felan iyi olur poliseye, gerilim gibi demi?

• evet polisiye bilemem ama gerilim cinayet işleri vs. sarıyor insanı

• Tamam kütüphanedeki adama soruyum :) cinayet, gerilim felan kitapları var mı diye olsa bile bir kaç tanedir çok küçük

• Kitap okuma alışkanlığı yoksa önce ince ve akıcı romanlar oku ki okuma alışkanlığı kazan birden psikoloji felsefe seni sıkabilir

0|0
    0|0
    • Aynen psikoloji kitabı aldım çok sıkıldım 20 sayfa kaldı bitsin almıycam ne tür romanlar okuyum?

• Bilmiyorum ama dunya klasikler i okuyabilirsiniz mesela kitap önerileri ne bakin

• En cok ilgilendigin alanla ilgili kitaplar alirsan aliskanlik kazanabilirsin kitabi okudukca merak edeceksin sonunu oyle kitaplar alabilirsin

0|0
    0|0
    • Psikoloji kitabı gibi aldım ama sıkıldım az kaldı 90 sayfa bitiriyim hayatta almam bida

• Tess gerritson ikiz bedenler oku
    sonra tessin tüm kitaplarını okumak isteyeceksin zaten

0|0
    0|0
    • Kütüphanede bulacağımı sanmıyorum yinede bir bakarım saol

• ben kitap okumayı çok seviyorum loş bir ortamda sevdiğin tarz bir kitap al ve sadece kitaba odaklan

0|0
    0|0

• Evet ama yeni başlıyorsan fazla uzun olmasın sıkılırsın

• birkere kendi hayatından uzaklasırsın

0|0
    0|0
  • Sadece doğru kitabı bulamadın daha..

0|0
    0|0
    • aynen sürekleyici sıkılmıyam bir kitap istiyorum

• gerçekten merak ettiğin konularla ilgili kitaplar oku. Benım sana tavsıyem Pucca serisinden 2. yi okuyarak başla olaya hıc sevmezdım bende kıtap okumayı hemen sıkılırdım , o kitabı bir okuyayım dedim çok bağladı 2 güne bitirdim. hayatın içinden kendi hayatını direk kendi ağzından anlatıyor öyle gelmişlerdi gitmişlerdi filan diye değilde geldim gittim filan. Ondan sonra sevmeye başladım hep o tarzda kitaplar okumak istedim o tarzda dediğim direk ağızdan anlatılan 2 . 3. kişi olmaksızın. sonra sevmeye başladım yeni yeni merak ettiği iligimi çeken seyler oldugunu farkettim izlediğin film filan varsa onlarda etkili oluyor , harry poter serisi twilight serisi ne kadar eski kitaplar ama ben daha okuyalı 2 3 yıl oldu. düzenli okuyucuyum artık kitap okumayı hıc sevmezken şu an koskocaman bir kitaplıgım var aşkım oldular :))) KİTAP OKUMAK GÜZEL BİR ŞEY.

0|0
    0|0
    • Aynen öyle çok güzel bişey kütüphane gittim için kütüphanede çok küçük bulamıyorum.

• Pucca çok bayağı bir kitap

• Murat Mentes'in kitaplarini tavsiye ederim. Bir de emrah serbesin erken kaybedenlerini oku cok eglenceli bir kitap :)

0|0
    0|0
    • Kütüphanede bulması çok zor yinede bir bakarım

• Ikinci el kitap dukkanlarina bak uygun fiyata bulabilirsin.

• Sağlam kalemi olan yazarlardan başla bence, güzel olur, keyif verir. Mesela Dostoyevski oku ilk olarak. Ama sakın benim yaptığım hataya düşüp de önce en sağlam olan Suç ve Ceza'dan başlama. Sonra diğer kitaplarından keyif alamıyor insan:) Beyaz Geceler'le başla örneğin. Klasiklerin, toplumsal içerikli kitapların yeri ayrıdır, felsefenin de tabii.

0|0
    0|0

• Roman olarak nerden başlayım?

• Beyaz Geceler yazmıştım cevabımda.

• Çok etkileyici bir kitap okuyup bitirsen hep istersin kitap okumak film izlemek gibidir

1|0
    0|0
    • Evet o yüzden kitap okuma merakı yoktu kuzenim kişisel gelişim kitapı almıştı 50 sayfasını okudum bayıldım çok güzeldi

• Kitaplar çok şey kazandırır da öncelikle hangi tarzların hoşuna gittiğini karar vermelisin. Mesela polisiye mi, araştırarak polisiye dalında en iyi kitabı bulmalısın. Kitabı severek okursun ve bittikten sonra ne güzelmiş başka da alayım diye düşünürsün.

0|0
    0|0
    • İşte pek bir bilgim yok ama şuanda kişisel gelişim kitapları hoşuma gidiyor

• Ben psikoloji kitabı okudum aşırı derece sıkıldım kitap okuma hevesim kitti bir öyle gerilim, cinayet türünde olan bişey almayı düşünüyorum?

• Herkesin zevkleri farklı. Bende psikoloji severim ama tarih kitapları sevmem mesela. Ama gerilim, polisiyeyi filan seveceğini düşünüyorum.

Erkekler Ne Diyor 5

• Önce okumaya meraklı ol. Bırak kitabı, git bir iki sevdiğin şeyle ilgili dergi al. Artık araba olur p*rno olur neyse işte. Sonra daha fazlasını istersin.

0|0
    0|1
  • Kitap okuma alışkanlığı olmayan bir insanın kişisel gelişim kitaplarını okuyarak bu işe başlaması ya da okuması yanlış, hatta kimsenin okumaması gerekiyor. Sürekli emirler yağdıran, her sayfasın da şunu yap şu saatte bunu yap şuraya git buna bunu söyle gibi saçma tavsiyeler veren bir kitap nasıl okunur ya da okuyorlar bilmiyorum :)
    Kitap okumaya başlayacaksan illa ki mitolojik kitaplar okumaktan başla. Hayal dünyanı güçlendireceği gibi, okumayıda sevdirecektirler.

0|1
    0|0
    • Yok aslında bana emir degilde bilgi ögreniyorum mesela bir hikaye anlatıyor orda bir mesaj veriyor iyi oluyor mitoloji kitapları felan nasıl?

• Yani romanlar daha mı iyi diyorsun kişisel gelişimden felan

• Buna şüphen olmasın :)

• Okuması uzun sürmeyecek, küçük ve "sıcak" kitaplardan başla bence. Okuyana fazlasıyla yaşama sevinci veren türlerden. Ölü Ozanlar Derneği gibi, Erdal Atabek'ten Kırmızı Işıkta Yürümek gibi...

Dünya klasiklerine daha sonra başlanması lazım bence. Çünkü onlar karışık olay örgüsü, tarihsel arka plan, bir yığın karakter, şu bu derken biraz "altyapı" gerektiren işler.

Kişisel gelişim kitaplarına fazla merak salma derim. 10 adımda şunu bunu yapın, beynini formatla gibi saçmasapan geyikler. Üstün Dökmen, Erdal Atabek gibilerinin kitapları iyidir yalnız.

0|0
    0|0
    • Dünya klasiklerine başlamamda böyle sürükleyici bir kitap filan olsun istiyorum

• şuana kadar biçok kitabı okumaya başladım ama hiç birini 1 dışında biteremedim. bende motive olamıyorum. işim gücüm her şeyim müzik

0|0
    0|0
  • Bir kitabı 1 saat oku sonra o kitabı bitirmek isteyeceksin. Tabi bu kitabına göre değişir bende de yoktu bri kitap aldım alışkanlığım arttı. Kitabı tavsiye ederim Adam Fawer Olasılıksız.

0|0
    0|0
    • Yeni başlıyorum kütüphane bulcam bir kitap lazım

Yükleniyor...