Sanat ne içindir? halk için mi? sanat için mi? para için mi?

sanat ne içindir? halk için mi? kendi için mi? para için mi?

• halk
    0% (0)67% (8)40% (8)Oy Ver
  • sanat
    88% (7)25% (3)50% (10)Oy Ver
  • para
    12% (1)8% (1)10% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
herkese +1 dağıtırım bu adetimdir yeterki hakaret edilmeye çalışılmasın

EİC belli zaten:D @deadia

0|0
13|15

En İyi Kız Görüşü

• soru kusurlu ne sadece sanat ne de sadece toplum için sanat ile bir yere varılamaycaginı düşüncesi kabul görmeye başladı para için olanı da ayrı bir cevap konusu :) sanatçı para kazanır evet ama eğer sanatını para için sürdürüyosa artık sanatcı değil de zanaatkardır

0|3
    0|0
    • işte olay bu kadar basit
      soru paradoks içeriyor
      bunu hala altta yorum yazanlar anlamadı
      bu kadar kısa sürede bu cevabı beklemiyordum demekki bu işten anlayan baya az insan var keşke acele edip yazmasaydın teşekkürler

• hala inatla birini seçip savunan olur mu?:D

• :) tekrar Teşekkürler

Kızlar Ne Diyor 12

• Bence herşey para için bu dünya da. Ama yine bence, önemli olan, bu kelime kökünden türeyen yine, BENCİL olmamak. Bu sanatta da, hayatta da aynı. Ya iç içe, ya dışında, bakış açısı sonuçta.

0|1
    0|0
  • Tabikide para icin ucunda para olmasa kimse kilini bile kipirdatip kendini yormaz

0|1
    0|0
  • sanat kendin içindir, çünkü kendini arayıştır...

0|1
    0|0
    • sanat ne sanat için ne para için ne halk için
      sanat baya egoist bişey o zaman

• yalnız güzel soruydu :)

• eyvallah protesto sorularını bıraktım artık:D

• Kendimiz.

0|1
    0|1
  • hem sanat icin hemde kendin icin. kendini tatmin etmek icin sonunda halkin sevgisini zaten gorursun

0|1
    0|0
  • sanat toplum için olsaydı kamu spotu gibi olurdu, sanat sanat için olduğu için sanattır, aksi takdirde sanatın varlığı kabul edilemez.

0|1
    0|0
    • sanatı toplumlar anlamasa da olur sanatçılar para kazanmasa da olur mu?

• sanatı toplumun gözüne sokmamamız lazım, toplum öyle bilinçli olması gerekir ki insanlar sanatı arasınlar araştırsınlar hayatlarına soksunlar, yetenekleri varsa sanatçı olsunlar, sanatçıların para kazanma konusu ise inkar edilemez ama sanat her zaman sanatçıda paradan önce gelir, sanatçı yaptığı esere sanatımı iyi icraa edebilmişmiyim diye bakmalı, kaç para eder bu diye değil..

• sanat toplum içindir bence

0|1
    0|0
  • Sanat, sanat olabilmesi için önce sanat için sonra halk içindir.

0|1
    0|0
  • Sanat içindir

0|1
    0|0
  • Sanat eğer salt toplum için olsaydı, bir gazetedeki bilgi verici bi' makaleyi de sanat kabul etmemiz gerekirdi. O yüzden en başta ''sanat, sanat için'' olmalı. Sonrasında didaktik unsurlar da barındırabilir tabii.

0|0
    0|0
    • bilgi verici bir makale de sanattır zaten

• İşte olmaz :)

• Seminer olmaz tabii ki fakat yaziya döküldüğünde makale olur makale de edebiyatın bir bölümü olduğuna gore sanattir.

• İnsanın kendisi içindir

1|1
    0|0
  • sanat cok ozel bir insanin. sanatina bakildiginda carpilmali ve insanlar bundan hakettigini alabilsinki gunumuzdeki gibi para nerd sanatci (!) orada olmasin

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Sanat halkı için, halkı aydınlatmak içindir, sanatçının ve de aydınların en temel görevidir toplumu bilgilendirmek. Nazım olsun, nesir olsun her zaman halkın anlayacağı bir dille yazılmalı ve de özellikle nesirler öğretici olup, halkı yansıtan ve gündeme ışık tutan konulardan seçilmelidir. Tanzimat edebiyetı en sevdiğim edebi dönemdir.

0|1
    0|0
  • Sanat toplum içindir;

Toplumun ufkunu aralar,

Sanat ;halk dan beslenir.

Para konusun da ise Sanat artık ticarileşdirilmeye dönüştüğü için halk dan kopmuş, gerçeklik den uzaklaşıp ticari amaç güdüyor.
    Sanatcı da ticaretin için de rolünü alıyor.

0|1
    0|0
  • Sanatı sanat gibi kullanan gerçek sanatçılar para için değil halk için yaparlar bunu. Insanlar sanata ilgi duysun diye insanları modernleştirmek açısından kendilerinden bir şeyler feda ederler bu sanatçılar. Ama bizim ülkede cahil bol olduğundan anlayan da yok :)

0|1
    0|0
  • www.theartistsalvadordali.com/dalifaceofwar.jpg
    Şuna 1000 kişiye gösterdikten sonra 950 kişinin, ne la bu, kafa çizmiş işte cevabını aldıktan sonra
    sokarım sanatın amacına, bu insanlarla ne yapıcaz diye bir seçeneğin de artık sunulması gerekiyor

0|0
    0|0
    • bunu yapan düşünmüş yapmış sende biraz anlamaya uğraşsan iyi olur sanki
      hala geometriyi öğrenemeyen insanlar var bana pek mantıklı gelmez:D

• sakız kanunu ülkenin tamamının onayı alınarak başlatıldı

• Hacı amcam şekilmiş :)

• bu devirde para için

0|1
    0|0
  • Sanat sanat içindir.

0|1
    0|0
  • Halk için.

0|1
    0|0
    • salvador dali resimlerinden anlar mısın peki?

• Ben bir seminere katıldığımda oradan bilgi alıyorum misal. Orada da mı sanat yapılıyor yani?

• Burdan ne sonuç çıkıyor, bir şeyin sanat olması için öncelikli hedef "sanat" olmalı. Sanat sağlandığı vakit ek olarak halk için didaktik unsurlar da barındırılabilir.

• Bir tiyatro oyununda minik bir rol canlandirmak istiyorum
    Bunun bir çok nedeni var:
    Zevk almak, duygu yoğunluğu, ego tatmini, vs vs
    Bunların arasında şu ikisi kesinlikle yok:
    Halk ve para...
    18 yaş altı çocuklar halk olarak düşünülemez
    Hayatımı idame etme nazarinda şu an yaptığım işten daha çok getirisi olursa birgün o zaman bir sanatçı olmamalıyım. Bir tüccar denmeli böyle birine yoksa söyleyin hiç gitmeyeyim tiyatro sahnesine!!!
    İmza: ülgen

0|0
    0|0
    • şimdi yıldız kenter para kazancını şöyle açıklar
      ben sahnede olduğum için değil kuliste bekletildiğim için para kazanırım

tabiki sanatçı para kazanmalıdır hayatını idame ettirmek zorundadır
      zaten para kazanmıyorsan mesleğim diyemezsin ve hobin olur

• Zamanında öğrendiği sanatı satan ya da geliştiren satan denebilir
      ancak gerçek olan ne kadar çok kazanirsa o kadar değersiz değilmi?
      O duyguyu para için veren ile sanat için vereninki aynı değerlendirilmemeli...

• buna kabul
      alışmadık g. tte don durmaz derler
      sırf kültürlü olalım diye anlamadığın bişeyin içinde olmak saçmalıktır

• Bence Halk içindir;)

0|1
    0|0
  • sanat toplumu ileriye taşımak içindir bence, yani toplum demek istiyorum.

0|1
    0|0
  • Sanat ne içindir diye bir soru olmaz bu 1, sanatın sanat veya halk icin olmasini nasil öngördün buda 2. sanat ruh icindir. muzikal olarak bedenle bütünlessede hitap ettigi nokta duygulardır. para kısmı biraz tartisilir. eski caglarda sabatin insanlara kattiklarini varsayarsak gunumuzde modern sanatin maddiyata dayali olarak zirvede olmadi aşikar.

0|0
    0|0
  • Şu devirde sanat dayak için bence. "Özgürlük" adı altında, kavramların içini boşaltıyor neo-liberal entel danteller...

1990 öncesini cevaplarsam, Doğu'daki sanat toplumsal gerçekçilik içindi, Batı'da bireycileşmek içindi

0|0
    0|0
    • mutlaka sana hak vermemek mümkün değil ama genel bir sanat tartışması yapmadık
      soru üzerinden hareket edersek daha yararlı olur sanki

• Ben de diyorum ki 90 sonrası sanat toplum için de değildir sanat için de değildir, sadece rant içindir... Para içindir ve "dayak" içindir. Sorunu gayet iyi anladım

• tamam anlamışsın sağol

• 5 duyu organının tatmini içindir.

0|0
    0|0
  • Kendim için.

0|0
    0|0
  • halk

0|0
    0|0
Yükleniyor...