Sümerliler Türk müydü?

Bu konuda Muazzez İlmiye Çığ'ın değindiği kanıtlar var. Ben de kendisinin kitaplarını sipariş ettim. Eğlenceli olacak diye düşünüyorum, Sümerler'i araştırmak.. Konu hakkında bilgisi olan var mı?

0|0
3|6

En İyi Kız Görüşü

• Zamanında Anadolu'nun eski çağlardan bu yana bizim olduğunu kanıtlamak için öne sürülen bir tezdi. Tarih öğrencisiyim, hocalarımdan duyduğum kadarıyla olmadığını düşündüklerini söyleyebilirim. :)

0|0
    0|0
    • Bu işe yıllarını vermiş Muazzez İlmiy Çığ gibi birisi kanıt olabilecek şeyler var diyor.. Atatürk'de bu konuyla çok ilgilenmiş. Ben onların atamız olduklarına inanmak istiyorum :)

• Sadece o kelimeler değil daha bir çok kelime var benzer olan. Muazzez hanım Sümerliler ve Türkleri karşılaştırdığı bir kitabında bahsediyor bu kelimelerden. Teşekkür ederim :)

• Bahsini ettiğin yabancı bilim adamı bu olabilir :)
      Fransız tarihçi Benoit Mechin’in görüşleri farklıydı. Ona göre, “dünyanın bilinen ilk büyük uygarlığını Mezopotamya’da kurmuş olan Sümerler, Türklerin bir koluydu” ve “Sümer uygarlığını kuran Türk ırkı, dünya kültürünün doğuşuna önderlik etmişti.” Metin AYDOĞAN / Atatürk ve Tarih Araştırmaları.

Kızlar Ne Diyor 2

• Bildigim kadariyla bu yonde bazi kanitlar belirtiler bulunmus

0|0
    0|0
  • Türk olduklarını duymuştum emin değilim

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Madem merak sardın sana bir kaç öneri..

Ord. Prof. Reha Oğuz Türkkan
    Tunç Çağında Aşk:Gökşin
    tr.wikipedia.org/wiki/Reha_O%C4%9Fuz_T%C3%BCrkkan

http://www.youtube.com/watch?v=BDj7BwA1I7M

Gene D. Matlock - Ey Dünya İnsanları Hepiniz Türksünüz
    www.hermeskitap.com/.../product_info.php

0|0
    0|0
  • Sırf ırksal bir "aidiyetlik" bir o, olma, onlardan olma "ihtiyacı" bana zavallıca geldiğinden pek öyle ırksal ve aidiyetlik merakları sarmaz beni o yüzden sorunun bir karşılığı bende yok. Aslında (benim için) karşılığı olmayı gerektirecek bir soru da yok vesselam ;)

0|0
    0|1
  • İdalara bakarsan kızıl derilerde turkmuŞ )) Anadolu'da Türklerin geliş tarihi belli sümerlerin bu bölgedeki tarihleri belli. Bütün dünya milletleri kendilerini köklü ve tarihte yer edinmiş bir topluma atfeder. buda siyasi bir yaklaşım tarzıdır. Okumaya bile gerek yok öyle şeyleri..

0|0
    0|1
    • İyi de Sümerlerin o topraklara nerden geldiğini biliyormusun? Orta Asya dan Anadolu'ya göçler 1071 de çok çok önceleri de varmış. Zaten bu kadar geçmiş bir tarihi kesin olarak öğrenemeyeceğiz yine yoruma açık kalacak ama bence araştırmaya değecek bir konu.

• Dostum Türkler ondan once gelse dilleri burada kalırdı... Yazılı bir seyler ya da mezarlar kalırdı oranın kültürüne gore ornek diyorum ama sadece varsayımlar ile olmaz. Belki kavramı uydurmadır. Avrupalılarda göç etti belkide iranlılar almandır)) olur mu boyle bir şey... Kendi tarihimizi yalanla doldurduk bıraktık... Ilerde bunca genc nesil öğrenince bunları söver sadece atalarını ))) once Osmanlı tarihini yazıcak birini yetiştirsinler dua edicem... Hala hammerin kitaplarını olkuyoruz.. Avusturyalı bizde yok cunku. Uydur babam uydur sanki masal yazıyorlar..

• 5 bin yıl önce Türkçe konuşuluyor muydu? Sümer tabletlerinde "panpa kasma" yazısı bulunmadıkça inanmam...

Hem bize o zamanlar Orta Asya steplerinde Barbar Conancılık oynadığımız söylenmişti, hangisi doğru?

0|0
    0|1
  • Yıllardır tarih dersi alıyorum sonuç
    YERYÜZÜNDEKİ HER MİLLET TÜRKTÜR.

0|0
    0|0
  • Türklüklerinden şüphem var iyi araştır derim

0|0
    0|0
    • Neden şüphe duyuyorsun?

• çünkü bu bölgede bu coğrafyada yüzlerce ırk geldi geçti ve hala bir sürü ırk bu çevrede beraber yaşıyor.. tarihi gerçek anlamda ortaya çıkarıp kanıtlamak kolay değil.. bizim tarih kitaplarına bile güvenme çok yalan dolan var.. Kapişş?

• yes kapişşş

Yükleniyor...