Çizgi Filmler ve Masallar... İnsanı "boş hayaller kumkumalığına" itişleri ve muzır alt mesajları (4/5)?

Edi ile Büdü, TONTON AİLESİ'ni unutmuşa benzer. Bunlar da açıl susam açıl gibisinden kerametli sözlerle, bir anda olmazı olur ediyorlardı. Emek/mücadele/mantık üçlüsü, batılın tepiğini yiyordu.
İkilimiz yetişemediler ama Selena dizisi vardı. Bir "büyü" ile hooop, anahtarlar önümüze seriliyordu. Samanyolu'ndaki akla zarar dizilerde ak sakallı dedeler, insanımızın derdine Hızır gibi yetişiyordu. Bunları izleyen körpe beyinler, gelecekte ya "hazırlop"çu olacak ya da "haklarını" bir egemene devredecek; nur yüzlü ve keramet sahibi "iktidar simyacılarına" kurtarıcı payesi yükleyecektir.
Diziler, yaş ölçeğini çok daha yukarılara taşır. Kanlı canlı dünyalarıyla dizi, "olabilitesi" daha yüksek bir pulsardır ve büyükleri de çevresinde döndürebilir.

Meselenin künhüne gelirsek... Çocukken elifi görsek mertek sanırdık. Dolayısıyla alt mesajları süzme şansımız zordu. Ancak 24 Kare'nin bir ardışığı, 25. Kare vardı. Ve bazı şeyler bilinçaltımıza usul usul işleniyordu. Herkesi karadeliğine çekemese de, ortada bir algı yönetimi olduğu doğruydu.
Dorian Gray, sanatın eyleme geçme isteğini yok ettiğini söyler. Hitchcock'un Notorious'undaki şarap mahzeninde saklı uranyumlar, öyküde zayıf bir işlev taşır.
Çizgi filmler ve masallar belki eyleme geçirmez ama o uranyumlar kadar da atıl değildir. Walt Disney, "tavşanlarını" Nazi cephesine paletlerden önce sürmüştü.

CAN ile TOMTİNİ, bize hep "sağdan" gitmemizi önermiyor muydu?

KAPLUMBAĞA'ya çok çalışırsan ve "tevekkül edersen" bir gün TAVŞAN'ı geçebilirsin dediler. Külliyen yalandı! Tavşan tur bindirsin diyeydi.

VARYEMEZ AMCA'nın gözlerinde neden $ lar ışıldıyordu? Atlantis'ten Gelen Adam gibi yüzmeyi de severdi: Ama para havuzunda. Servetini nasıl yapmıştı?
Hem servetin peşindeki Karabela Çetesi neden lanetlenirdi? Proudhon'un "mülkiyet hırsızlıktır"ını uygulamıyorlar mıydı?

RİCHİE RİCH, vahşi kapitalizmin bir diğer rol modeliydi.

http://www.youtube.com/watch?v=kqfyYbHybpM

Güncellemeler:
Can alıcı noktaysa bu efendilere sıtkı sadakatle bağlanan gönüllü köleler. Zengin Mutfağı ve Bekçi, bir çocuk için uygun değildi. Fakat Lütfi Usta ve Murtaza tipolojisi ile behemehal tanıştırılmalıydılar: Richie'nin ve JETGİLLER'in hizmetçileri, Gargamel'in Azman'ı vb pekala uygundu.

Tüm bunlar komplo teorisi olamaz değil mi? :)

0|0
11

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

• Senin kalemine, aklına, kalbine sağlık.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Yazılanları kaleme sen mi aldın? alıntı mı?

0|0
    0|0
    • Ben yazdım beyefendi. Alıntı olsaydı belirtirdim; anlaşılır zaten.

Tabii eksik de çok, içime sinmedi. Bu vesileyle hazır aklımdayken de bir ekleme yapayım, zaten her halde bildirim alacaktınız:

Mesela... "Walt Disney, "tavşanlarını" Nazi cephesine paletlerden önce sürmüştü." kısmından sonra bir "Watership Down" (1978) eklemesi fena olmazdı. Tavşan ve komünizm bağlantısı, 80'lerde bir kez daha kullanılacaktı. Filmi anımsayamıyorum.

Bazı "şeyler" göründüğü kadar masum değil.

• Güzel açıklamışsın, zihnine sağlık

• Teşekkürler. Serinin diğer bölümlerine de göz attığınızı ümit ediyorum.

Yükleniyor...