Kapat

Çizgi Filmler ve Masallar... İnsanı "boş hayaller kumkumalığına" itişleri ve muzır alt mesajları (3/5)?

ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU'yduk, bir gün kuğuya dönüşmeyi umut ettik. Çünkü öyle empoze ettiler. Çirkin ördek yavrusu, hem "çirkin" hem de çıkıntıydı. Sarı Öküz Hikayesi'ndeki Benekli Öküz'dü o. Aslan sürüsü, böylelerini sevmezdi.

Edi ile Büdü, çizgi filmlerdeki "iyi" ve "kötü"yü, "güzellik" ve "çirkinlik" düzlemli okumak yerine, daha değişik istişare edecekler:

Edi: Neden hep iyiler kazanıyor kardeşim!
Büdü: Ne kötülük var bunda. Mutlu sonları sevmez misin?
Edi: İlla bir "son" gerekmez de... Objektivizm aşkına! Fizik kuralları alt üst ediliyor bayım. Mantıksızlık ve metafizik kutsanıyor. Voltron'daki final dövüşlerini izleyende, nasılsa "kötü"yü bir şekilde alt ederim illüzyonu yerleşiyor. Buradaki kötüyü geniş düşün.
Büdü: Ayn Rand'ı sevmem de. Başka örneklerin var mı?
Edi: Gargamel'in ebleh kedisi mesela, bir kez olsun kapamadı şu kızılları... Sonra "Bip biiip". Newton izlese teorisinden şüphe ederdi.
Büdü: O kuşa ben de uyuz olur, "kötü"yü tutardım. Ah Coyote ah, üzerindeki aletler Kaptan Mağara Adamı'nın tüylerinde yoktu. Bir MÜFETTİŞ GADGET olamadı.
Edi: İşte onu diyorum. Plansız/programsız bir kuş, kılı kırk yaran mühendis kafalı tazıyı her seferinde sırf "talihinin" yardımıyla alt ediyor. Bu ROAD RUNNER, izleyeni gelecekte "atalete" ve batıla itmez mi? The Shining'deki çocuğu hatırla, izlediği çizgi film oydu. Fi...
Büdü: ... naldeki labirent diyecektin galiba? Jack Torrance'den kaçarken biiip'ten etkilenmiş ki yakalanmam havası vardı. Öyle mıymıy koşuyordu. Jack de tüm hazırlığına rağmen Coyote gibiydi. Devam et lütfen. Anlıyor gibiyim şimdi.
Edi: TWEETY ve SYLVESTER. Her kuşun eti yenmez tamam da, şu caanım kedi bir kez olsun yakalayamadı kuşu. Kedinin canı yok mu! Bunlar doğadaki döngüden, besin zincirinden agah olamamış.
Büdü: Zavallı avcıyı parmağında oynatan ve her seferinde kazanan küstah BUGS BUNNY için ne dersin peki?
Edi: Ne diyeyim. Machiavelli demişti diyeceğini.
(...)

http://www.youtube.com/watch?v=KJJW7EF5aVk

Güncellemeler:
Büdü: Bu arada Newton dedin ya. TSUBASA, Batlamyus kozmogonisinden henüz çıkamamış bir Ortaçağ evresinde ne tepki uyandırırdı sence?
Edi: Şimdi de ben anlamadım.
Büdü: Bunların topu sürmesi, Platon'un Syrakuzai ziyaretleri kadar uzundu, kördüğümdü. Orta sahada topu rakip kaleye sürerlerken o kale görünmez, yavaş yavaş belirirdi. Yani "saha yuvarlaktı."
Edi: Eee, yanlış yapa yapa öğreniyoruz. Alimden zalim, simyadan kimya doğar :) Ancak zamanı gelince. Horatius "yazdıklarını hemen yayınlama, birkaç yıl bekle" demişti Kopernik'e. Bruno ve Miguel Servet, yanlış zamanın doğru insanlarıydı.
Sence çizgi filmler şiddete yöneltir mi?
Büdü: Bu, sığ bir bakış olur. Anncak bir duyarsızlaşma doğurabilir. Ailelere ve pedagoglara çok iş düşüyor bu noktada. Hassas, özgürlüğü zedelemeyen bir denetim/gözetim lazım.

Sorular Edi'de.

0|0
1|1

En İyi Erkek Görüşü

• Bunu sorsa sorsa 1 kişi sorar, soran o değilse büyük sürprizdir

1|1
    0|0
    • en iyi cevap mı? :) hak etmedim, geri alınız

• ok, yaydan çıktı :)

• Onlarca soru sormuşsunuz, bir ara hepsini gizliden çıkarın da bir göz atalım.

SYS'nizden geçemedik gerçi :) Ama bunları gizlilikten çıkarırsanız daha çok kişi okuyabilir... Belki 1, belki 2 kişi, ama sonuçta "kişi"...

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 1

• Bugün bu güzel yazılara rastladığım için bir şanslı hissettim ki sormayın:)

Gerçekten bazen "salın gitsin" sözü öyle yerinde ki. Hatalarımız ile güzeliz..

0|1
    0|0
    • Ve güzel olduğumuz için "hatalıyız."

İsmiyle müsemma, sizin için yaratılmış gibi sevgili duyarlı. İyi geceler dilerim.

• İyi geceler dilerim. Google'a birkaç bir şey danışmam gerekiyor okuduğum yazılarınızdaki bilmediğim noktalara dair:) Teşekkür ederim.

Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...