Çizgi Filmler ve Masallar... İnsanı "boş hayaller kumkumalığına" itişleri ve muzır alt mesajları (2/5)?

Hikayesi olmayan insanlar, hikayesi olmayan eşyalarla yaşamak ister. İnsanlar, günümüzde tüketimin tanrılarının pompalamasıyla sahip oldukları eşyaları kısa bir zaman sonra elden çıkarıyor ve "yeni"sine yöneliyor. Bu, azalan kişisel tarih duygumuzu köreltmekte. mamafih. Geçmişe özlem adına "eski"ye yönelme ve antika merakındaysa bunun tersi bir durum vardır. "Hikaye." İşte güçlü nostalji duygusu da bir yönüyle bundandır.

İlk King Kong, Empire State'nin tepesinde küçük avcı uçaklarınca öldürülür. İkinci King Kong'a ise çok daha yüksek ve gelişmiş bir gökdelen, World Trade Center kucak açar. Efsaneler de zaman içinde teknik evrime ayak uyduruyor :)

Şimdinin "mini-tech"lerini bırakıp, Empire State'ye dönersek. CLEMENTİNE çocuklara göre değil de. Güneşin oğlu ESTEBAN ya da NİLS olalım; çizgi-dünyanın pamirinde küçük bir "uçuşa" çıkalım. Kuş ölür, sen uçuşu hatırla dememiş miydi Füruğ Ferruhzad. Bakalım neler hatırlayacağız.

O da ne! "Bir işaret parmağı gördüm sanki!" Başında yıldızlı şapkasıyla 70lik bir ihtiyar bizi işmar ediyor. Kıyafet, Woody Woodpecker'in tüylerinin rengini taşıyor. Evet evet, kuyruğuna tuz basılası birileri "uslu çocuk" olmamızı telkin ediyor. CALİMERO olmamızı istiyor.
Vurdular sırtımıza, aldılar lokmayı "netekim". Lokma'nın bu yanındakiler olarak verebildiğimiz tepkiyse "Ama bu haksızlık di miii!" olmuştu.

Hele bak şu Safinaz'a sen! Yok yok, bizim Temel'in yanar döner Safinaz'ı değil! Cem Karaca'nın "filmlerdeki zengin bey çocuğunu bekleyen" Safinaz'ı bu. Anlaşılan üç doz UYUYAN GÜZEL ya da PAMUK PRENSES almış. Bir "beyaz atlı prensin" gelip kendisini öpmesini ve sonsuz kerevete erdirmesini "bekliyor." Geleceğin "kader-kısmet" ehlinin bir kısmının tarot kağıdı masallarda karılmıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=QUaGPClOEX8

Güncellemeler:
Hay allah! Sanayiyi unuttuk. Birileri de Marlboro'nun taktiğini HE-MAN'e tersinden uyarlamak ister gibi. Bilineceği üzre başlangıçta kadınlar için üretilen Marlboro, pazar payındaki daralmayı feminenlikten maçoluğa geçmekle aşmıştı. Kovboy imajıyla yeni hedef kitleyi tavlamak zor olmamıştı.
Evet. He-man'ın lepiska saçlı kızkardeşi SHE-RA'ya güç bende artık çektirildiğinde. Tahta kılıç sektörü "kızları da askere alıyordu". AY SAVAŞÇILARI'nın Sailor Jupiter'i ve o, Zeyna damarlarını kabartacaktı
Soru: DEĞERLİ'yi kimler özledi?

0|0
1|1

En İyi Kız Görüşü

• Değerli'yi özledim, tatlı gülüşünü de.
    Çizgi filmlere dair benim de bir isyanım var naçizane:)
    İyi kalpli bir karakter olan Pamuk prenses "güzel''dir. Ama kötü kalpli bir karakter olan üvey annesi ise "çirkin"dir... Ya da iyi kalpli Şirinler güzeldir, kötü kalpli Gargamel ise yine çirkin... İyi insanın güzel bir bedende, kötü insanın ise çirkin bir bedende lanse edilmesi hoş olmasa gerek.. Ne diyelim, farkındalıkların artması dileğiyle. Keyifle okudum yazınızı..

0|1
    0|0
    • King Kong'un öyküsü, gördüğüm en masum aşklardan biriydi ve tüm estetik yargılar, tuzla buz edilmişti.

Soruyu daha da zenginleştiren bu güzel tespite kocaman bir teşekkür.

• Tekrar teşekkür ederim, bildirim alınca gülümsememiştim hiç, ilk oldu bu:)

• Değerli ve Duyarlı :)

Değerli'nin gülüşünü ben de özledim bu arada.

Rica ederim.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 1

• Gerçekten güzel kaleme almışsın, bir solukta okudum,
    Unuttuğum ne kadar bilgi varsa bana hatırlattın, bazılarını ise bilmediğimi fark ettim..
    Seni tanıyalım isterim, bunca bilgi birikimi nereden geliyor? Merak ettim doğrusu

0|1
    0|0
    • Biraz sinematografik hafıza, biraz da okumak diyeyim.

• Bu sitede gözlemlediğim en yüksek hafıza örneğini
      ve aynı zamanda da mütevaziliği bir arada görüyorum.

Tüm seriyi okudum, hepside ayrı güzel.
      Elbette bilgim kadarıyla değerlendirme yapabiliyorum,
      buna rağmen keyif alarak okudum, teşekkür ederim.

• Yazarken keyif almıştım. Keyif alınarak okunduğunu görmek sevindirdi.
      Ben teşekkür ederim.
      En büyük teşekkürü ise ortak keyfimizin müsebbibi o güzel karakterlere ve yaratıcılarına gönderelim. 10.000'lerce farklı çizim yap, onları art arda oynat... Çizgi film, zahmetli iş.

Yükleniyor...