George Orwell'ın 1984 isimli kitabını okuyan varmı? 1947-48 yıllarında yazmış ve bugünleri anlatıyor. Özellikle Sosyalizm yandaşları. Okumalısınız?

Bu kitap, aslında üzerinde çok ama çok fazla “DÜŞÜNÜLMESİ” gereken bir kitaptır.

Orwell’ın kendisi eski bir komünisttir, ardından da bir süre öyle görünmeye çalışmıştır. Okumayanlar için çok kısa bir ÖZET geçeyim.

1984’te (kitapta yani) karanlık bir gelecek anlatılır ve insanları gözetleyen kameralardan tut, sürekli birbirine benzeyen aptal şarkıların belirli bir grup tarafından yazılıp popüler edilmesine, insanların konuşma dilindeki kelime sayısının sürekli azaltılmasına ve insanların daha hangi başka yollarla uyutulup kandırıldığına dair bir çok detay bilgiyi içinde barındırır. Zaten okuyucuyu şaşırtan da tüm bunların daha o yıllarda tahmin edilmesidir. 1984 romanında komünist bir dünya vardır ve bu komünist dünya 3 büyük devlete bölünmüştür. Şu an nasıl ki 200’ün üzerinde ülke varsa dünyada, Orwell’ın romanında da dünya üzerinde 3 ülke vardır. Bu ülkeler Amerika kıtasını sembolize eden Okyanusya, Avrupa ve Asya’nın bir kısmını sembolize eden Avrasya ve Uzakdoğu’yu sembolize eden Doğuasya'dır.

Orwell’ın bu 3 devletten oluşan dünyası, “TEK DÜNYA DEVLETİ”ne geçiş sürecinde olan bir dünyayı anlatır...

0|0
7|4

En İyi Kız Görüşü

• Tüm algılarımı sildirip baştan yazdıran bir kitap oldu 1984. Bu kitaptan çıkardığım sonuç ise; temsil ettiğin partinin ideolojisi ne kadar "insancıl" gözükürse gözüksün, bu ideoloji kötülerin elinde hedefini şaşırmayan bir silaha dönüşür...

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Güzel bir distopya severek okumuştum. Yalnızca sosyalistlere değil her kesime hitap edebilecek türden bir eser bence.

0|0
    0|0
    • O dönemin ve geleceğin tüm görüşlerine laf sokacak kadar hatta. 3 devletin de sosyalist olmasi ve yazarın bir müddet sonra komunist düşmanı olması, kitabın sosyalizme yazıldığını kanıtlıyor.

• Çok aşina olduğumuz bir durum. İçinde yaşadığımız zamana ve topluma (toplum derken sadece ülkemizi kasdetmiyorum tüm dünya gaflet içerisinde ne yazık ki) uzaktan bakabilsek biz de nasıl dayanabildiğimizi düşünürdük heralde...

• Kesinlikle. Yakın tarihte bile böyle. Telefon pc olmada Ne yapardık? Nasıl dayanırdık? Zaman nasıl geçerdi? Diyoruz ama anne-babalarımız bunlar olmadan büyüdü, atlattı gençliği gibi...

• okudum.

0|0
    0|0
  • 11. sınıftayken felsefe dersi için okumuştum.

0|0
    0|0
    • Etkisi nasıl oldu sende.

• kitap bitince şoka uğradım adam ileri görüşlü gerçekten bu yazdıklarının çoğunu şu an yaşıyoruz yaşamaya devam edeceğiz

• İlk okuduğumda bende. Sanki kehanetler (şahsen olacak olan şeyleri söyleyen) ortaya atan Nostradamus kitap yazmış gibi.

• evettt orwell iyi bir yazar ve gazeteci uzun zaman once baska bir kitabini okumustum

0|0
    0|0
  • Okumadim. Surekli almayi dusunup erteledigim bir kitapti. Alacagim sanirim :)

0|0
    0|0
  • Okuyorum şu an :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• tek yol sosyalizm olacak er ya da geç belki göremeyeceğiz ama inkar etmenin manası yok

0|0
    0|0
    • Kitapta bunu anlatıyor zaten. İnsanlar baskı ile sosyalizm kölesi oluyor. Kimse mevcut sisteme karşı gelemiyor. Sorgulama diye bir şey söz konusu olamıyor. Sosyalizm'in ilerisini anlamak için okumalisin

• ben de sana das capitali öneririm okuyup okuyabilceğin tüm burjuva kitaplarını, düşüncelerini çürüten yegane kaynak ;)

• Mutlaka okuyacağım. Mesaj atarım okuduktan sonra konuşuruz kitap üzerine

• 3-4 yıl once okumuştum domuz kopek falanda vardı degil mi

0|0
    0|0
    • O Hayvan Çiftliği kardeşim. Başka bir sorumda ondan da bahsedeceğim mutlaka.

• Aynen hayvan çiftliği. Universitenin ilk yıllarında hocamın zorlamasıyla okumuştum ve sonradan sevdim kitabı. Tek devlet tek din tek bayrak tek dunya. Ama ilk once ulkeleri bolup sonra bunları bir çatı altında birleştirmek. Konusu boyle miydi. Yanlış hatırlamıyorum umarım

• Çiftlik hayvanlarıni halk olarak çiftliğin sahibini lider olarak düşün. Hayvanlar isyan ediyor ve sahibini kovuyorlar çiftlikten. Sonra bir insan gibi hükümet kuruyorlar sosyalizm fikrine benzer. Gerisini anlatmasam iyi olur. O kitapta sosyalizmi çok sert eleştiririr. Favorilerim arasindadir. Hitler ve Stalin'de o kitapta hayvan olarak tasvir edilmiştir. Gizli bir mesaj olarak

• tek yol is as haydar bas.

0|0
    0|0
  • Filmini izledim, kitap okuma kültürüm yok ama başlarsam ilk onu okurum ve Orwell'in kitaplarnıı...

0|0
    0|0
Yükleniyor...