Fellahların hepsi alevi mi, yoksa sünniler de var mı?

Fellahların hepsi alevi mi? yoksa sünniler de var mı? namaz kılarlar mı? dine bakış açıları nasıldır? bilen varsa teşekkür ederim..

Güncellemeler:
sünniymiş sordum :))

0|0
0|3

En İyi Erkek Görüşü

• Ben arabım ama fellah denmesinden hoşlanmıyorum.

Soruna cevap verim türkiyedeki arapların çoğunluğu alevidir. Ben Tunus göçmeniyim sadece annem suriye göçmeni türk vatandası anamda arap ama alevilik yok bizde hatayda ablamı alevi istedi vermediler. bizimde ailemiz karşıdır.

Bencede sorun çıkıyor alevi ve sunni ciftin evlenmesinde daha mutlu olan bir cift görmedim öyle.

Söyle düşün sen sunni kocan alevi çocugunuz oldu kocan sunni olsun tamam dedi ama icten icten neden alevi olmadı yada sen alevi olsun dedin ama icten icten neden sunni olmadı bu konular din konusu ama oda cocugun sonucta.

2|0
    0|0
    • kötü bi kelimeyse gerçekten özür dilerim. ben böyle duydum o yüzden böyle yazdım.

• İlerde aile kurdugunda bir sorun oldugunda üzülürüm katlanırım diyorsan aşığım delice :D evlen ha ben katlanamam kardesim bu tür konulara dersen bilemicem.

Söyle düşün bildigim ve gordugum kadarıyla kurbanı bizim bayramımızdan 1 gun once kesiyorlar 2 tane mi kurban alcaksınız ?

Cocuklaırn alevimi sunnimi olcak ?

Aile sorunu cıkar buyuk ihtimal pek seni umursamaya bilebilirler ? (varsayım kimse kızmasın )

Seni vazgecirmeye calısıyorum gibi gozuktu dimi biraz :) ben karsıyım sahsen belki ondandır

• yok canım ya sen kendine göre doğruyu objektif anlatıyosun herkesin fikri başka olabilir ama ben de ilerde ne ile karsılasabilirim onu düşünüyorum. kuzenimin biri de böyle birisiyle evlendi gayet mutlu. yine kuzenim baska bi insan ben baska bi insanım.

Erkekler Ne Diyor 2

• aşağıdaki cevap veren arkadaşa katılmakla birlikte,size şunlarıda yazmakta yarar görüyorum...alevilerinde birçok farklı kısımları ve hatta biribirine yaklaşmadıkları görülür...onlarda renlerdeki gibi açıktan koyuya doğru giden kültür mensuplarıdır...

arapların dışında ülkemizde yaşayan türkün alevisi-kızılbaş,kürdün alevisi-sıraç ve buna benzer ayrılıkları vardır...genellikle kızılbaşların oruç tutup,namaz kıldıkları ve sunnilere en yakın olanlar oldukları görülür...neticede hepside dedelik ve bektaşilik geleneğinden gelir...bizden farklı bir toplum olarak gelenek,görenek ve adetlerinin olduğu görülür..

fellahlık hakkında bilgim yok sadece türkiyede yaşayan arap kökenliler olduğunu biliyorum...diğer arkadaşın yazdığınıda merakla okudum doğrusu.. eğer hatamız varsa affola...

1|0
    0|0
    • Dediklerin dogruda benim bildigim kızılbaş aleviler pek yakın diil sunnilere ben pek bilmesemde bir arkadasımın nereli oldugunu sordugunda nenem onlar kızılbaştır dedi sanki uzak dur manasında ama :D cocuk alevi diil turk hatta ama şii ler daha yakın sanırsam bize.

Ne kadar ALLAH cc h.z muhammed h.z ali olarak sıralansada alevilerde h.z osman'ı pek sevmezler diye biliyorum.

Sonucta bize gore onların dini kabul gormez, Onlara gore bizim dinizimiz kabul gormez, Herkezin düşüncesine saygı duyarm

• yok yok kızılbaşlar onların en mülayim olanlarıdır...ayrıca onalr dağınıktır.yani şurada ağırlıkta yaşar diyemeyiz..benim bildiğim kızılbaş köylerinin aralarında diğer alevi köyleride bulunmaktadır.özellikle şunu belirtmek isterim ki köylerinde camisi olanlar kızılbaşlardır...diğerlerinde mesela kürdün alevilerinin yaşadığı köylerde müslümanlıkla ilgili,herhangi birşey bulunma.ben şunu merak ediyoru..aleviler müslüman mı?bunu kötülemek için inanın sormuyorum.bilmek istiyorum.bilgisi olan varmı?

• HaDi hayırlı olsun :D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...