Tasavvuf ile ilgileniyor musunuz?

Tasavvuf popüler kültürün bir parçası haline geldi bu konu hakkında birçok kitap yazılıyor. Okumanın ötesinde hayatında uygulamaya çalışan, mutasavvıf gibi yaşayan biri var mıdır?

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 7

• Yaşayan olmaz olamaz yaşayan varsa helal olsun. Yaşamaya çalışan , gayret gösteren epey var. Bana zor geliyor.

1|0
    0|0
  • özellikle ebuzer feyz aldığım biri ve hayyam

1|0
    0|0
  • ya bu bunun için bir tarikata girip bir mürşide mürid olmak lazım... mürşidin gösterdiği yollarsa çok çetin dönemeçli ve çilelidir... içinde bulunduğumuz zaman böylesi bir yoldan gideni de rahat bırakmıyor ki... zor kısacası... ama olsa da çok farklı olurdu :)

0|0
    0|0
    • Haklısınız şimdilerde nefsi yücelten çok şey var etrafımızda. Bunların hepsi birer imtihan tabi anlayabilirsek.. Yaşamak isteyene nasip olsun.

• amin... aslında İstanbul'da bulunduğum yıllarda öylelerine denk geldim ben de... ya hu adamların ne de güzel muhabbetleri vardı ve ne de güzel yüzlüydüler hepsi... yani gitme vaktim olmayıp da o an İstanbul da kalaydım şimdi ben de gönül ehlinden biriydim belki... ama kısmet işte... giderken tanıdım...

• Tek ilgilendiğim tasavvuf lys ye çalışırken çıkan tekke tasavvuf edebiyatıydı

0|0
    0|0
  • Peygamberimiz zamanında tasavvufun kendi var adı yoktu, şimdi ise adı var, kendi ise yok.

Demiş bir sufi...

1|0
    0|0
    • Tabi Peygamber Efendimiz (sav) döneminde yaşayanlar özündeki güzelliği barındırıyordu. Zaman geçtikçe her şey daha zorlaştı ve kirlendi ama bu zorluklar arasında tasavvufu yaşamaya çalışmanın ayrı bir kıymeti de vardır diye düşünüyorum.

• Doğru dediniz.

• Profilinizde sadece soru ve cevaplara mı bakıyorsunuz?

• Bizim hacı ayda bir tarikatçıların yanına gider iki hay bir hu çeker gelir. Ne zaman mevlanadan bahsetse ben mevlana değilim adam ol öyle gel derim :) Şeyhlere kulluk yapmamalarını isterim. Afyon çekmekle zikir çekmenin arasında bir fark yok bence. Her ikisininde kafası güzel :)

0|0
    0|0
    • Zikir çekmek ruhu özüne kavuşturur. Afyondan çok farklı. Ama haddi aşanlar da var tabi her tarikat doğru yola iletir diye bir kural yok..:)

• Allah "Ben size şah damarınızdan daha yakınım." buyurmuyor mu? Varlıkta O'ndan gayrı ne var ki bizim hatamız aslında benlik zannıyla yaşamaya devam etmemiz. Biz O'nun izniyle her eylemimizi gerçekleştiriyoruz varlığın aslında. O'nun vechini görebilsek anlarız. Bu konu çok derin. Bir de şunu da düşünmeliyiz biz Allah'ın yeryüzündeki halifesiyiz eşref-i mahlukatız.. O'nun ilmiyle onun ilminde seyrediyoruz der bir mutasavvıf.

• Şah damarımızdan daha yakın olması bizim onun bir parçası olduğumuz anlamına gelmez. Her şeyi tanrının istediği gibi yapıyorsak o zaman bunu yapan biz değil tanrının kendisi olur. o zamanda bu sınavın ne anlamı var? ben şimdi gidip bir adamı öldürsem bunu ben mi yoksa tanrı mı yapmış olur? Küçük çocuklara tecavüz eden biri kimin istediğiyle bunu yapıyor? Bu vahdeti vücudu zaten akıl sahibi hiç kimse kabul etmez.

• lise yıllarında kısmen ilgilenmiştim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Bu kızı tanıyorum bir yerlerden sanki. :D

1|0
    0|0
  • yasamak ıstıyodumm arkadas ortamı bozduu gecen sene cok ılgılenıyodum cokta sevıyodum hala sevıyorm ama gunaha batmıs gıbı hıssedıyorm

1|0
    0|0
    • Böyle hissetmeniz zaten kalbinizin bozulmadığını gösteriyor. Bence kaldığınız yerden devam edin. Bakarsınız arkadaşlarınız da sizden etkilenir :)

• bılmıyorm şu an bırıyle bırlıkteym aslnda bırıyle olmak bıle yanlıs gelıyodu onn yaptıkları bılmıyorm gunaha bulastm sanırım

Yükleniyor...