"Kız aldık kız verdik" sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir konu, hele hele milletlararası bir konu ya da akrabalıkla ilgili bir konu açılsa hemen kız alıp-verme lafı ortaya atılır. Mesela Türk-Kürt muhabbeti mi geçti, hemen şu lafı duyarız: "Biz birbirimizden kız aldık, kız verdik."

Benim bu konuda anlamadığım bir husus var. Ki Devlet Bahçeli, seçim öncesinde, 6 Haziran'da Diyarbakır'da bu lafı ettiğinde patlamış ve twitterda şunu yazmıştım: ""Kız alıp kız verdik" ne ya! Kızlar mal mı? Bu ifade kızlara -bilnçdışı- yapılacak en büyük hakarettir!"

Bana "abartıyorsun", "ne alaka" diyenler oldu bu yazdığımla ilgili olarak...

Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Ve toplumumuz neden böyle bir söylemi kullanıyor?

Güncellemeler:
"İki toplum içinden insanlar bir araya geldi, aileler kurdu" ifadesi güzel bir ifade.. Böyle olsa bir sorun yok, üstelik daha şık duruyor...

Bir de Devlet Bahçeli sadece bir örnek. Ona takılmayın. Çevrede bu lafı bilinçli-bilinçsiz kullanan bir ton insan görürsünüz...

0|0
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Kadını alenen modern köle yapmaya çalışmasa da o bu düşünce içinde yetişmiş, standart erkeğin kadına ve kadınlığa 'bakış açısı'. Kadın, erkeğe göre tanımlamış, "öteki" cins ve 2. sınıf.

Aslında toplumda bu ve buna benzer, kadına erkek gözünden yaklaşımlar fazlasıyla mevcut; bilinçaltımıza yer etmiş, biz bile farkında olmadan kullanıyoruz. Bunu bilinçli çaba ile engelleyebiliriz ancak.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Eskinin bakış açısı farklıydı. Hoş şimdi de hala eskide kalan zihinler yok değil mi var elbet.

Kadınları öven sözler olduğu gibi, bunun gibi biraz daha hakaretle yaklaşan sözleri duyunca insanın sinirlenmemesi elde değil "Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin" tarzı gibi.

Devlet Bahçeli şahsı da, pisküvit lafını, ben onu alamayan ailelerin çocukları için dedim diye bir açıklama yaptı ki akıllara zarar. Onu alamayan aile, neden diksiyonu bozuk olsun ki? Zihni eskide kalan bir parti başkanı nazarımda.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Bunun kadının mal gibi görülmesinden kaynaklandığını düşünmüyorum ben. Bu sözler ataerkil aile geleneğinden geliyor. Eskiden yani ailelerin topluca yaşadığı dönemlerde evlenme durumunda kadın erkeğin ailesi ile yaşardı, şimdilerde ise birlikte yaşama nadir görülse bile kadın erkeğin nüfus kaydına geçmektedir.

Diğer bir düşünceme göre ise bu sözün kaynağı tamamen kadının mal oarak görülmesi neticesinde istemediği erkekle evlendirilmesindan kaynaklanıyor.

Çelişkideyim karar veremedim :(((

0|0
    0|0
  • Sabah sabah güzel tespitler uray :)

Bekaretini almak-vermek ile paralel. Fakat bu görüldüğü kadar karamsar değil bu, burada kast edilen biraz şu. Gelenekler sebebiyle ciddi önyargılar mevcut, X ile Y milleti arasında kız alışverişi :) olması için ilişki olması gerekir. Bahçeli'nin meali şu.

"Biz X olarak Y'lerle bir arada yaşadık, yaşamayı becerdik. Yetmezmiş gibi karşılıklı kültürlerimizi kabullenip ortak aile bile oluşturduk."

Gönderme yapılan konuya istinaden şık bir ifade olmasa da makul bir tanımlama bence.

0|0
    0|0
    • "iki toplum içinden insanlar bir araya geldi, aileler kurdu" ifadesi güzel bir ifade...

• Berdelden bahsediyorsunuz sanırım... Eskiden çok meşhurdu şimdi eskisi gibi olmasa kadar yine var ama .. Ve bu sözde kadına hakaret yok atalarımızdan beri söylenegelen bir şey bu..

0|0
    0|0
  • evet alma verme olaylarına karsıyım ınsan mal mı? kimi kimden alıyosun?

0|0
    0|0
  • ortamı yumuşatmak için

0|0
    0|0
Yükleniyor...