Ezan okunurken müziği kısmamak?

Bu nasıl bir saygısızlıktır, tamam inanmıyorsun da bana bir saygısızlıktır. İstiklal marşlarında da kalkman biriyle de kavga etmiştim zaten. İnsanlar benim inançlarıma dahil olmayabilir ama ben inancımı yerine getirirken ona saygı duymalı. Mesela ben oruçluyken metrobüsteyim, mini etekli biri gelip yanıma oturuyor. Bu nasıl bir saygısızlık, ben oruçluyum yahu. Sen nasıl bir özgürlük düşmanısın? BU sıcakta terlememek içinmiş, ben oruç tutuyorsam sen de terle ne olacak? Mecbur muyum tahrik olmaya, abdest almaya? Böyle özgür bir ülke olamayız, özgürlük bu değil.

Bir de gece 3te davul çalıyor, o sırada biz uyanıyoruz ibadetimiz için kalkıyoruz gecenin bir yarısı. Ama onlar uyanmıyor, o kadar bangır bangır vuruyor ama hala uyuyorlar. Bu nasıl bir saygısızlık, o davul niye çalıyor, kalkın görün oruç tutan bizleri, biz ibadet ediyoruz diye. Bir gösterişe bile izin yok yahu. Sonra da para toplamaya gelince para da vermiyorlar. Bu ülkede saygı yok inanca. Gece üçte havai fişek atmak lazım herkes uyansın görsün anlasın.

• Dinime bağlı biriyim. Davul çalıp insanları uykusundan uyarndırmak asıl saygısızlıktır.
    0% (0)67% (2)12% (2)Oy Ver
  • Dinime bağlı biriyim. mini etekli biri olsun, içki içen olsun ben umursamam. Ben orucumu tutarım, onlar bana saygısızlık değil ki.
    43% (6)33% (1)41% (7)Oy Ver
  • Tamamen saygısız davranışlar. Çünkü ben ibadet ediyorsam onlar da etmiyorlarsa saygı duytacaklar. Kendilerini kısıtlayacaklar. çok mu bencilim, yo.
    57% (8)0% (0)47% (8)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Bayram gelince tatil yapmayı biliyorlar. O zaman davula da katlanacaklar.
İçi boş , ezberci, çoğu zaman üzerinde düşünmediğiniz söylemleri bırakalım saygı duy saygı duymalısın tarzı. Saygı nedir, saygıyla özgürlüğün bağlantısı nedir bunu sorgulamak lazım.

0|0
13|8

En İyi Erkek Görüşü

• Saygısız olanın karşındaki olduğuna emin misin? Kimse gecenin 2sinde o saçma davul sesiyle uyandırılmak zorunda değil.

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Benim çok basit bir öngörüm var: Eğer inanç kendi arasında Müslümanlık, Musevilik gibi örgütleniyorsa, inançsızlık da örgütlenir.
    Bu kuralı her yerde hatırlatır, her yerde anlatırım.
    Ben dinime bağlı biriyim. Ama benim dinim: Bilim. Ben evrime inanırım. Ben görebildiğime inanırım. Ama bu demek değildir ki; gökyüzünde birinin yaşadığına inanan insanlara karşı saygısızlık yapacağım.. Yapamam tabii ki de. Bakın bu konuya dinsel olarak yaklaşmamak gerekir; genel olarak ele alacağım. Bir yerde hep birlikte yaşıyoruz. Elbette ki her insan kendisine göre farklıdır. Herkesin bir diğerine göre farklı özellikleri, görüşleri, sınırları var. Önemli olan kimin ne yaptığı, ne düşündüğü değildir. Önemli olan uyumdur. Topluluk olmak bunu gerektirir.
    Yani bayım siz örneğinize değinelim. Otobüstesiniz. Ben mini etek giyip yanınıza oturmuşum. Size göre oturmamalıymışım. Fakat bence oturmalıyım. Ki siz bu konu hakkında yorum yapma niteliğine bile sahip değilsiniz. Ben sizin orucunuz hakkında yorum yapmıyorum çünkü. Veya sakallarınız hakkında da yorum yapmıyorum. Bu açıdan birbirimize karışamayız lâkin saygı duymalıyız. O arkadaşımızın mini etek giymesini saygısızlık olarak algılıyorsanız baskın bir çocukluk geçirmişsiniz demektir. Psikiyatri kliniğinden bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
    İkinci bir konu; davulcu mevzusu. Siz oruç tutuyorsunuz, biz tutmuyoruz. Ama sırf siz oruç tutuyorsunuz diye o saatte kalkmak zorunda değiliz.
    Bakın; inanca saygı duyulmuyor demişsiniz. Ama yukarıda yazdığınız her cümle inançsızlığa saygısızlık. İnançlı insanlar kadar inançsız insanlar da var bu ülkede..

0|0
    1|0
  • Allah keser hesaplarını sen yaşantınla örnek ol da ders almayan utansın...

1|0
    0|0
  • Müslüman olmayanlar müslümanlara , müslümanlardan daha fazla saygı duyuyorlar...

0|1
    0|0
  • Bu hangi kafa?

0|2
    0|0
  • Kusura bakma ama herkesin ibadeti inancı sevabi gunahi kendine sen gosteris icin mi oruc tutuyosun o davul oruc tutucak olanlar icin ymtutmayanlar neden kalksin ki

0|0
    0|0
  • Umarim böyle bir konu acarak düsündügüm sey degildir burdaki niyetin..

0|0
    0|0
  • senin bu dalgan işsizlik ve asıl saygısızlık

0|1
    0|0
  • Saygi gostermeden saygi beklenemez.

0|1
    0|0
  • Müzikle arama bir tek ezan girebilir net

0|0
    1|0
  • Saygı duymalısın

0|0
    1|0
  • Daha gecen gun davul olayini konustuk, artik teknoloji zamanindayiz kalkmak isteyen kendisi kalkabilir diye dusunuyorum. Hastasi olan var, bebegi olan var. Davula gerek yok bence

0|0
    0|0
  • Sende bakma o zaman

0|1
    0|0
  • Saygısızlık

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• İnsanların uyanıp uyanmaması seni neden bu kadar gerdi ki kardeş? Adam inançsızdır uyur bundan sanane? Kızların vücutlarını kapatmak yerine gözlerinize perde çekmeyi deneyin biraz. Kimse müslümanlar oruç tutuyor, dışarıda davul çalıyor diye uyanmak zorunda değil. Senin saygı anlayışın bu kadar sığ mı?

0|0
    0|0
  • İnceyi gordum kardeşim. seviliyorsun

0|1
    0|0
  • Saygısızlık örneğinin kendisi mevcut.

0|0
    0|0
  • Bir ateist olarak evde tek başıma olsam bile müziğin sesini kısarım.

0|0
    0|0
    • Geçen sabah namazından abdestim duruyor. Akşam ezanı okunuyor. Sokakta bir genç kulaklıkla müzik dinliyor, hiç takmıyor. Böyle saygısızlık olmaz. Tamam inanmıyorsun ateistsin belki ben saygı duyarım ama benim inançlarıma saygı duyacaksın, önünde eğileceksin.

• Saygı duyarım, ama önünde eğilmem. Her dine aynı mesafedeyim, ayrıca kulaklıkla dinliyorsa bence hiçbir sorun yok. Çevreye en ufak rahatsızlığı yok, hoşgörüyü öğrenin artık.

• inanmasan bile insanların inançlarına saygı duymalısın

0|0
    0|0
  • Çok ince olmamış :D

0|0
    0|0
  • Beyin. exe tıkla kur kardeşim kendine geçer bunlar

1|1
    0|0
Yükleniyor...