Hüseyin Nihal Atsız hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cumhuriyet döneminde turancılığı, türkçülüğü savunan edebiyatımız şairlerinden Hüseyin Nihal Atsız hakkında bazıları çok iyi yorumlar yaparken bazıları faşist olmakla suçluyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
neden çok az cevap geldi anlamadım. sanırım edebiyatla ilgilenen arkadaşımız pek yok sitede :)

1|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• Rahmetli merhum Hüseyin Hocam turancılık düşüncesinin sistemleştiren Rahmetli Mehmet Ziya Gökalp gibi şiir ve yazılarını hece ile yazmaktaydı , bazı fotoları vardır , deniz gezmişten daha havalı ve sanatsaldır amacı kutlu vatan bünyesinde Türk düşmanları olmadan türklerin refah bir yaşam içinde yaşamalarının düşünce öncülüğünü yapmasıdır , oğluna yazdığı vasiyeti ve dediğim resmi paylaşıyorum.
    Yağmur Oğlum;
    Bugün tam bir buçuk yaşındasın. Vasiyetnameyi bitirdim kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigâr olarak bırakıyorum. Öğütlerimi tut, iyi bir Türk ol!
    Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. Ruslar, Çinliler, Acemler, Yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.
    Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizliler, Romenler yeni düşmanlarımızdır.
    Japonlar, Afganlılar ve Amerikalılar yarınki düşmanlarımızdır.
    Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Lezgiler, Gürcüler, Çeçenler içerideki düşmanlarımızdır.
    Bu kadar çok düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı.
    Tanrı yardımcın olsun...
    sbaedebiyat.files.wordpress.com/.../...l_atsiz.jpg

0|1
    0|0
    • ben bu mektubu biliyorum bence biraz abartmış mesela yahudiler düşmandır demiş tabiki bize düşman olanda var ama gerçekten iyi yahudilerde vardır.

• bile bilmeyen Kürtlerden

• yaa vallaha ermeni yaa başkası nazilerin katliamı il. soru sordum bende ermenilere yaparım dedim bir kaç azerde hak verdi bu da ermenilerle atatürke ona buna hakaret ediyordu.

Erkekler Ne Diyor 7

• Kendi kafatasına göre Türk olmayan ama Türk olduğunu iddia ederek bu diyarlardan "uçmuş" gitmiş biridir sadece...

Derin devlet bu tür düşünceleri hortlatıyor son 15 yıldır... Ordu mensuplarında da sistematik bir grup vardır.

Doğru söylediği BAZI ŞEYLER var ama iş herşeyiyle terazide tartmaya geldiğinde sonuç : KÖTÜ MANTIKSIZ ÇÖZÜMLEMELERİ ve ÖNERMELERE sahip bir ölüdür...

Ordudan atılmış biri sebebi ise kendi türettiği mantıksız düşüncelere göre yabancı bir ülkenin ordu mensubuna kendisinden rütbeli olan birisine karşı selam vermemesidir.

Düşmana saygı gösterecek kadar erdemli olmayan biri asker dahi olamazdı... Ordudan şutlandı zaten.

Kendi saçma düşünceleriyle kavrulmuş kendi hatalarının sonuçlarıyla da kullanılmış biridir.

Kendisi ve birkaç arkadaşı Derin Devletin pis işlerinde 6-7 Eylül Olaylarında zemin hazırlayan görünürdeki baş aktörlerdendi yargılandı ve Derin Devlet o tarihlerde onları SERBEST bırakmıştır...

Sonuçta Atsız Komunizme karşu kullanılmış bir maşadır. Bu topraklarda Rusya Amerika oyunların bir tarafıydı Atsız özünde asıl hizmet ettiği şey sanıldığının aksine başkadır.

0|0
    0|1
  • bu faşistlikse evet faşistim rahmetliye sorsanız o da öyle söylerdi "TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR"

2|2
    0|0
    • Türkler antisosyalliği bırakıp arkadaş edinmeli bu durumda.

• '' Enternasyonalist '' şikayet edin aslen türk düşmanı bir ermenidir bu sorudaki cevaplarını okuyun anlayın.

• Bazı Aruz ölçüsüyle olan şiirleri Osmanlıcadan arınmış tamamen yeni Türkçe ile yazılmıştır. Bu Türkçeyi kullanarak aruzla şiir yazmak imkansız denecek ölçüdedir. Nitekim 14. ve 15. yüzyılda Eski Osmanlıcadan Yeni Osmanlıcaya geçişte dile aşırı şekilde Arapça ve Farsça kelime girmesinin sebebi Türkçe kelimelerle Aruz yazılamamasıdır. O dönemdeki en ünlü şairlerin yapamadığını Hüseyin Nihat Atsız yapmıştır.
    Bu Hüseyin Nihat Atsız'ı edebiyat konusunda ender bir şair yapar.
    Ne Nazım Hikmet ne de Necip Fazıl bu denli edebiyat konusunda yeteneğe sahiptir.
    Ayrıca konu olarak da ırkçı düşünceleriyle muhteşem bir şairdir.
    Kafası basmıyor gibi iğrenç ithamlar da bulunan cahil zümrelerin de edebiyattan kesinlikle anlamadığı aşikar.

0|0
    0|0
    • hüseyin nihal atsızın şiirleri gerçekten çok başarılı gerek biçim gerek dili kullanış açısından. sadece bazı görüşleri çok aşırıya kaçmış gibi geliyor bana. ama adamın kendi fikridir saygı duymak lazım. sırf fikirler ayrı diye kafası basmıyor demek çok yanlış. ben azeri tüküyüm sovyetler ve ermeniler bize işkence yaparken yanımızda yine türk kardeşlerimiz vardı bunu da unutmamak lazım. dünyada türkler sevilmiyor bu çok belli türklerden korkuyorlar çünkü türkler hiç bir zaman esir olmadı en kötü zamanlarda bile küllerinden doğup yeni devlet kurdu işte bu yüzden bizi istemiyorlar. ben ırkçı değilim herkese önce insan gözüyle bakarım ama şu bir gerçek ki türke yardım eden yine bir türk kardeşi oluyor tarihte bu hep böyleydi. keşke bütün dünya birbirini insan olduğu için sevse ama bu hiç bir zaman mümkün olmadı.

• Enternasyonalist şikayet edin aslen türk düşmanı bir ermenidir bu sorudaki cevaplarını okuyun anlayın.

• Ermeni değil soysuz bir Kürt o

• Milliyetçiliğin daha da ötesinde, ırkçıydı. Türk ırkçılığı da maalesef ki sefil ülke ırkçılığı. Yani sanki "türk ırkı" olarak tüm sorunlarımızı çözmüşüz de hep yabancılar yüzünden bu haldeyiz, öyle değil, askerde kıçını taşla silip tuvalet deliği tıkayan öz be öz türkler gördüm!

1|0
    1|0
    • '' Enternasyonalist '' şikayet edin aslen türk düşmanı bir ermenidir bu sorudaki cevaplarını okuyun anlayın.

• Yahya Kemal BeyAtlı iken
    Hüseyin Nihal Atsız dır

0|3
    1|0
  • kafası basmayan ırkçı bir meczup

1|1
    0|1
  • milliyetçi insan faşisttir

0|1
    1|4

Kızlar Ne Diyor 1

• bu soruyu üçüncü görüşüm bu sitede, demek pekala da ilgi varmış?

0|0
    0|0
Yükleniyor...