Kültürlü biri olmak için neler yapmak lazım?

Merhaba. Ortaokuldaki sınıfımda çok kültürlü biri olarak bilinirdim ama artık değilim okuduğum kitap tarzı izlediğim filmler falan dolayısıyla. Ben de o toplumda öne çıkan kültürlü insanlardan olmak istiyorum ve yaz tatili iyi bir fırsat. Şimdi size şunu sormak istiyorum; kültürlü biri olmak için napmak lazım? Kitap adı, film adı, makale linki ya da herhangi bir gazeteci adı söyleyebilirsiniz yani aklınıza ne geliyosa bana "şunu yap" deyin yeter. Teşekkürler şimdiden :)

0|0
616

En İyi Erkek Görüşü

• gazeteci uğur dündar can dündar gibi aydın insnlrı okumalısn film ad piyanisti izle o zaman hitlerin yaudilere yaptklrnı anlıtor süper film bol bol medyayı tkp etmlsn yani bu=)

0|0
    0|0
    • Adolf Hitler le çok ilgileniyorum zaten, kitap hırsızı filmi üzerine dikkatimi çekmeye başladı ve kan ve kül diye bir kitap aldım, hitlerin yaptığı baskıları falan anlatıyo sanırım yakında onu okuycam :) Teşekkürler önerin için

• Saol çok yardımcı oldun =)

• yardmcı olalbdysem ne mutlu bana snde saol güzel insn=)

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 15

• kültür cok cesitlidir.
    Mesela kitap okursun. kültürlü sanarsın kendini trafige cıkarsın arabayla motorskletlinin üstüne sürersin. burada kitap okuyan kültürlü olmuyormus örnegi verildi.
    Ya da cok örnek verilebilir. ama insan olmak ve dogru bilgilere ship olmak yeterli

0|0
    0|0
    • Evet ben de tam olarak neyle ilgili bilgi sahibi olmalıyım onun üzerinde kafa yoruyorum biraz sadece izlemek okumak yeterli değil

• kimileri araba koleksiyoncusuduru arabalar üstüne herşey bilir. ve araba kültürü geniştir
      kimisi muzik hakkında bilgilidir ve muzik kültürü gelişmştir
      sen 1 hedef koy ama digerlerinden az bil

• niche kafka karl marks -das kapital maksim gorki dostoyevski başta olmak üzere eline ne geçerse oku. belgesel izle bol bol başyapıt filmleri izle Esaretin Bedeli, Her çocuk özeldir, inception, Cennetin krallığı ve sanatsal filmler müzikaller Moulen Rogue gibi. Spor yapmayı ihmal etme bir spor dalını karakterinin bir parçası haline getir imkanın ve zamanın varsa iki spor dalı olsun. ben mesela hem yüzme hem fitnes yapıyorum. bundan başka sosyal anlamda karşına çıkan her farklı olayın üzerine git herseyi merak et. unutma tarihteki tüm mucitler meraklarının eseri olarak icatlarını bulmuşlardır ;) selamlar size..

0|0
    0|0
  • Bolca gazete oku kitap oku , internet ayağının altındayken alışılagelmiş soruların amaçlarını , sonuçlarını , çözümlerini öğren. Tarihimizi ve diğer ülkelerin durumlarına bakın.
    Bu konuda gelişmeni sağlayacak olan arkadaşlar varsa onlarla bazı konular üzerine tartış , fikirler sun onların fikirlerini öğren v. s v. s :)

0|0
    0|0
  • Coğrafya bilgin nasıl bilmiyorum ama el eline bir atlas incele hangi sehir nerede kime yakın hangi ülke nerede sonra bir ulke sec ve arastir vikiden
    Tarih bilgini geliştir padisahlara bak krallara falan filan tarih filmleri izle tarih kitaplarını oku siyasetcilerin hayatına bak onlar hakkında bilgin olsun gundemi takip et netten haber oku aksam haberleri izle cogaltilabilir yani bunlar

0|0
    0|0
  • dizi izlemekten pc başında oturmaktan vazgeçersen

0|0
    0|0
    • Dizi izlemiyorum :D Bilgisayarda da ingilizcemi geliştirmek için yabancı diziler izliyorum filmlere bakıyorum ve internet üzerinden bazı kitapları okuyorum :D O yüzden sorun olmaz

• tamam işte iyi başlangıç

• Bence de :D

• kültürden kastını anlamadım. kültür hemen alınabilcek bişey değildir. kitap okumak filmler seyretmek evet bunlar gayet güzel şeyler fakat eğer bunlara beyninin yaratıcılığını ve çevikliğini katamazsan Google dan farkın kalmaz. sen bilgili olmaya çalışıyorsun kültür çok daha başka bişey. kapalı bir kutudan nasıl çıkabileceğini bilmek bilgi; kutudan çıkma çaban kültürdür. ve bu zamanla olur

0|0
    0|0
    • Bir şeyler öğrenip öğrendiklerimi biriktiricem ve bunlar kültür olarak geri dönücek. Ben de hangi konularda bilgi sahibi olmalıyım diyorum. Bir şeyleri öğrenmeden kültür sahibi olunmaz zaten. O yüzden işe en başından başlıyorum. Her neyse konu bu değil

• Ne araştırmamı önerirsin

• ne bulursan onu evinde ansiklopedi var mı bilmiyorum ama aç oku. öğrenmeye açlış sonra kendi fikirlerini düşün. aynısını internette bir haber gördüğünde yap

• Sonradan olunmaz maalesef.
    İçten gelmesi gerekir, bizim söylememizle olmaz.

Ama bol bol kitap okumak ve araştırma yapmak işine yarar

0|0
    0|0
    • İnsan doğuştan kültürlü olmaz ki. Öğrenerek olur. Ben de neleri öğrenmem gerektiğini soruyodum ama neyse

• İnsan doğuştan kültürlü olmaz ancak, kültürlü olmak için gereken heves doğuştan olur.

• Hevesim var sanırım bu açık. Ve öğrenmeye bir yerden başlamak istiyorum.

• Kitap oku , popüler bilim kitaplari var dostum süper, dergilere abone ol, sosyal ol, araştır, film izleyebilirsin, kendine hobi yap, kuş al besle gibi aklima baska. bise gelmedi :)

0|0
    0|0
  • karl marx -das capital oku daha bişe okuma :d

0|1
    0|0
  • bol bol kitap oku sosyalleş gazeteleri takip et belgesellere önem ver birde düşünerek konuş

0|0
    0|0
  • alltaki ark. ın dediği gibi das kapitali oku yeter

0|0
    0|0
  • Araştırmak lazım. Ansiklopedi falan kurcalamak lazım.

0|0
    0|0
  • Kültürlü kisilerlele iletişim halinde olacaksın. birde okuyarak ögreneceksin , severek anlayacksın.

0|0
    0|0
  • ben vikipedide cok takilirim faydasini goruyorum

0|0
    0|0
    • Ne araştırıyosun mesela vikipedi de

• hergun dogum olum onemli olaylar diye bisey yapiyolar ordan takip ediyorum hayatlarina felan bakiyorum onemli olaylari inceliyorum

• Peki teşekkürler. Ben de deniycem :)

• Makale veya kitap okumakla degil merak etmekle olur bu is

0|0
    0|0
    • Okumadan merak etsem de ne faydası var ki? Merak okumadan giderilmez.

Kızlar Ne Diyor 6

• Kültürlü olmak birikim gerektirir, sadece belirli konulara odaklanma. film mi izlemek istiyorsun? özellikle sinema ödüllerini araştır, fazla ödüllü filmleri izle, aynı filmlerin yönetmenlerini, kaliteli bulduğun oyuncularını takip et, onların filmlerini izle. edebiyat dersek yine edebiyat ödülleri var, ödüllü kitapları araştır okumaya çalış, eğer yazarı beğendiysen onu takip et, mesela başka kitaplara, yazarlara, filmlere atıfta bulunuluyorsa sevdiğin bir kitapta o adı geçen eserleri de incele. çünkü okumayı sevdiğin bir yazar muhakkak beğeneceğin şeylere atıfta bulunacaktır.
    bir yerde anlamını bilmediğin bir terim mi duydun, hemen onu araştır, zaten bir terimi araştırmaya başladığında o seni başka yerlere götürüyor. mesela merak ettiğin bir ülkenin, bir şehrin tarihini coğrafyasını araştır. o yere ait özellikleri, tarihini araştır. mitoloji okuyabilirsin, mitolojik kahramanları araştırabilirsin, öykü okuyabilirsin sana çok şey katar.

ilk aklıma gelenler bunlar :)

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim yardımın için ve ilgilendiğin için :)

• rica ederim :) araştırmak, merak etmek çok önemli. özellikle kadının kültürlü, bilgili olması çok daha önemli.

• Evet katılıyorum. Her konu hakkında bir yoruma fikre sahip olmak ve olaylara kayıtsız olmamak, olayları takip etmek önemli. Umarım başarabilirim

• Bir ilgi alanında ilerle. Mesela müzikten hoşlanıyorsan önce araştırmaya başla, oku. Sonra keşfetmeye çalış, dene, hatta çal, müzik yap!

0|0
    0|0
  • Müzik kültürü için mesela eski grupları mutlaka bil.

0|0
    0|0
  • Klasikleri oku gundemle ilgilen

0|0
    0|0
  • Ne bulursan oku

0|0
    0|0
  • ısmarlama olacak iş değil ama kendini geliştirmek istemen güzel. klasikleri oku, kült fimler izle, en önemlisi de günlük gazete okuma alışkanlığı edin. haftada bir kitap mutlaka bitir, süper marketlerde bile satılan kişisel gelişim ya da pucca türü aptal saptal kitaplar olmamalı, o yüzden klasiklerle başlaman senin için iyi olacaktır. bir sene boyunca böyle devam edersen zaten belli bir seviyeye gelirsin, film ve kitap zevkin yerine oturur, polisiyeydi bilim kurguydu kendi zevkine göre türlerle devam edersin.

0|0
    0|0
    • Evet öyle edebi değeri olmayan saçma sapan kitaplardan zevk almıyorum zaten. Saol önerilerin için. Tabii ısmarlamayla olmaz ama bir yerden başlamak lazım diye düşünüyorum :)

Yükleniyor...