Tarihçilerin yalan söylemediğini nasıl anlayacağız?

Tarihçilerin arasında çok büyük fikir ayrılıkları olabiliyor bazen. Ayrılıklar olmasa bile doğru söylediklerinin kanıtı yok. Okuduğumuz tarihi şeylerin bazılarına inanmıyorum artık. Mesela Atatürk'ü çoğu kişi övüyor. Bazıları da çok kötü biri diyor. Çok kötü bir diyenler görüntüye bakıyor ve ikna edebiliyor ama çok iyi diyenler bunu yapamıyor. Kitaplardan öğrendiklerini ya da televizyondan duyduklarını aynen aktarıyor ve bu hiç tatmin etmiyor insanı. Siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Halil İnalcık'ın bu konuda bir sözü vardı : Tarih hakkında araştırma yapmak isteyen insan en az 7 dil bilmek zorunda diye. -Bazı kelimeler yanlış olabilir ama genel olarak cümle bu :) - Yani siz eğer Türk geçmişini araştırmak istiyosanız arapça, latince, osmanlıca, eski türkçeyi bilmek zorundasınız.
    Gelelim Atatürk konusuna. Bakın hiçkimse Atatürk ülkeyi şöyle yönetti böyle yönetti diyemez. Olmasaydı daha iyi olurduk da diyemez. Çünkü birkaç yıl bile daha fazla yaşasa inanın şu an türkiyede aç insan kalmazdı. Fakat gerek bazı kararları, gerekse görüşü dolayısıyla -burda din görüşünü kastedmiyorum o kendisini ilgilendirir- kötü de denilebilir.
    Ama dediğim gibi Türkiye'nin kurtarıcısı mıdır? Evet. Kimse de buna karşı çıkamaz, çıkmıyo da zaten. Cahil olmadığı taktirde Atatürkçü olmayanların nedenleri başka konulardan dolayı. Cahil olup Atatürkçü olmayanları boşverin zaten tartışmaya değmez :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bahsi geçen konuyu o döneme geri dönüp yerinde inceleyemeyeceğimize göre, mantığımızın kabullenebildiği şeyleri bir takım araştırmalar sonucu kabul etmek durumunda kalıyoruz. Ha, tabi bu araştırmaları da yapan neticede insan ve ne kadar nesnel yaklaşabildiği tartışılır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Tarih için kesin kanıya varabilmek için , belge ve kalıntıları okuyabilmelisin. Mesela Osmanlı Tarihi için osmanlıca yı bilirsen araştırmalarında rahat edersin. Bilmiyorsan çevirelere inanmak zorundasın. Atatürk için kötü diyen insana inanma bence...

0|0
    0|0
  • Her ikna etmeye çalışana inanıyorsan senin işin zor.

0|0
    0|0
    • Her ikna etmeye çalışana inandığımı kim söyledi? Mantıklı konuşunca inanıyorum. Bazıları gibi gördüğümü işlemiyorum. Düşünme yeteneğimi kaybetmedim daha.

• yazdıklarına göre düşünce pek ön planda değil gibi

• görüntüden kastın ne?

0|0
    0|0
    • Şu anki yaşanılanlar, günümüz ve geçmiş, yapılanların doğruluğunun ispatı. :D

• açıp nutuğu okusan o kadar çok şey öğreneceksin ki

• ayrıca dediğim gibi tarihi sen bugün ve geçmiş olarak değerlendiriyorsun tarih böyle değerlendirilmez kaldı ve şu an ile Atatürk dönemini kıyaslayamazsın bile

• Mütevazi bir hayatı varsa. Kendini anlatıyorsa

0|0
    0|0
Yükleniyor...