Dinin kurallarını dini anlamadan ibadet etmek mi yoksa dini anladıgı halde ibadet etmemek mi sizce hangisi daha yanlış?

dinin kurallarını dini anlamadan ibadet etmek mi yoksa dini anladıgı halde ibadet etmemek mi sizce hangisi daha yanlış?

0|0
10|5

En İyi Kız Görüşü

• İslamiyette 3 temel esas vardır. İlim, amel, ihlas.
    İlim olmazsa, amel işleyemezsiniz. Çünkü ilim farzdır. Ve öğrenmeniz gerekir.
    İlim olup amel olmazsa bu kez o ilmin size hiçbir karı olmaz.
    İlim olup, amel olup ihlas olmazsa, bu kez sadece öğrenmiş ve uygulamış olursunuz. Huşu içinde o ibadeti yapmadıktan sonra hiçbir anlamı kalmaz.

Dolayısıyla bu 3 temel esas birbirini tamamlar. 1 tanesi olmadan olmaz.
    Bu durumda sizin dediklerinizin ikisi de yanlış.

0|1
    0|0
    • ikisininde hatalı oldugunu söyledim yanlış ikiside ama hangisi daha yanlış?

• Bizler Evliya değiliz, Peygamber haşa hiç değiliz. Günaha meyilli kullarız. O yüzden bir şeyi tam yapıp yapmadığınızı siz bilemezsiniz. Allah'tan başkası bilemez. O yüzden sizin düşünceniz alkol mü kullanıyor o halde oruç da tutmasın demek gibi oluyor. Ve bu da bir Müslümana yapılacak en büyük yanlıştır.

Rica ederim.

• Teşekkürler.

Kızlar Ne Diyor 9

• Dini bilmek anlamak farzdır. Dini anlamadan ibadet etmek yanlıştır. Dini anladığı bildiği halde ibadet etmeyen insan tek bir günah işlemiş oluyo. Dini bilme görevini yerine getirmiş ama ibadetini yerine getirmiyo. Diğeri ise 2 günah bir arada. Doğru olan bu. Benim burada anlattığım mesela sen kötü bişey yapıyorsun ama bunun kötü bişey olduğunu bilmiyosun din için. 2 günah işlemiş oluyosun hem onu yaparak hemde öğrenmediğin için. Sorunla benzer sanırım anlatmak istediğim

0|1
    0|0
  • ibadet etmemek yanlıştır, bize yapılan çağrı apaçık ortadadır. İbadette anlamak ya da anlamamk önemli değildir her şekildede sesimizi duyan bir RABBİMİZ vardır. duanın yapılış şekli herkeze göre faklıdır fakat vardığı yer aynıdır...

0|1
    0|0
    • Dini bilmek anlamak farzdır. Dini anlamadan ibadet etmek yanlıştır. Dini anladığı bildiği halde ibadet etmeyen insan tek bir günah işlemiş oluyo. Dini bilme görevini yerine getirmiş ama ibadetini yerine getirmiyo. Diğeri ise 2 günah bir arada. Doğru olan bu. Benim burada anlattığım mesela sen kötü bişey yapıyorsun ama bunun kötü bişey olduğunu bilmiyosun din için. 2 günah işlemiş oluyosun hem onu yaparak hemde öğrenmediğin için. Sorunla benzer sanırım anlatmak istediğim
      dedi arkadasımız sizden önceki yorumda bu doğru değil mi peki?

• fark ettim kusura bakma :) ilk gördügümde yarımdı yenileyince tamamı geldi.

• tabiki öğrenmekde lağzım o konuda aynı düşünüyoruz mesela fal baktıranın cennette de cehennem de de yeri yoktur gibi bir hadis varken hala falcı falcı dolaşmak bilmediklerinden. aslında bilenlerde bilmemezliğe vurduruyorlar ama neyse. örnekti çünkü daha düne kadar bende bilmiyordum fal bakıyordum herkez çıkıyor diye koşturunca peşimde araştırdım günah olduğunu öğrendim tövbe ettim... tövbe etmeyi bilmeli insan öğrenmeli yanlışını ama işte dini araştırmak eskisi gibi değil artık...

• neden tesettüre girildiğini bilmeyenler başlarını örtmesinler lütfen

0|1
    0|0
  • dini anlamadan özünü benimsemeden motomot ibadet daha yanlış

0|1
    0|0
  • Al birini vur ötekine

0|1
    0|0
  • Her ikiside yanlis. Ben muslumanim diyorsan adam gibi ogrenip adam gibi yapacaksin ibadetini

0|1
    0|0
  • Dinin kurallarını dini anlamadan ibadet etmek daha iyi bence.

0|1
    0|0
    • anlamadıgın birşeye ibadet etmek? amaçsızca şuursuzca?

• şöyle söyleyim peki bilmeden ibadet eden doğru ibadet edebilir mi peki? bilmeden oruç tutmak mesela. çünkü oruç genelde sadece yemek yemeden geçirilen süreç olarak algılaniyor ama öyle değil.

• Dediğin doğru aslında, ben pek ayrıntılı düşünmedim. Yüzeysel cevap verdim. Seçeneklerin ikisi de yanlış. Ama bilipte yapmamak daha kötü

• ikiside yanlıştır , ama birincisi taklidi ise gunah degildir

0|1
    0|0
  • insan anlamadığı bir seyi neden yapar ki

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• ibadet etmemek en büyük yanlış elbet. ama dini öğretileri anlamadıysa bir insan onları anlayana kadar öğrenene kadar da çabalamalı dır.

0|1
    0|0
  • İbadet etmek huzurdur temizliktir kalp rahatlar ve huzur bulur bunları yapmamak hem insanın kendisine hemde yaradana karşı bir saygısızlıktır

0|1
    0|0
  • Her ikisi de yanlış ortada doğru yok soruna göre.

0|1
    0|0
  • zor soru.

0|1
    0|0
    • düşün biraz cevabı alalım :P :D

• anlamadan ibadet daha hatali bir sey. ama sinav herkese bildigi kadariyla var.

• iyide oruç tutuyorsun ama oruç tutmanın ne oldugunu bilmiyorsun sadece yemek yememekten ibaret oldugunu zannediyorsun bu daha yanlış değil mi insan neyi niçin yaptığını bilmeli. bakıyorsun şu siteye zelzem suyu içsem oruç bozulur mu bıyıklarımı sakallarımı alsam oruç bozulur mu gibi saçma sapan sorular var. şimdi bu orucu böyle tutan kimseler normal mi tutuyor acaba? oruç dediğin bir bütündür. sadece yemek yememek değildir. düşüncelerinide dizginlersin nefsinide dizginlersin v. s. orucu sadece yemek yememek zanneden bir kişi oruç tutmuş mu sayılır bence sayılmaz.

• Farklı dinlerden olanların barış içinde yaşaması en güzeli ve doğru olanıdır

0|1
    0|0
Yükleniyor...