Bu ülkenin esas sahibi Yunanlılar mı biz Türkler onları kovmuş mu olduk?

Ben de Türküm ama tarihi araştırıp tarafsız bakınca anlıyorsun ki bu toprakların İstanbul olsun anadolu olsun gerçek sahibi Yunanlılar.. MÖ 500ler Batı Anadoluda Akdenizde ilk uygarlıkları onlar kurdu.. Roma ikiye ayrılınca İstanbulu başkent yapıp 1000 yıl yöneten Doğu Romada yine Yunanlıların uzantısı..
Anadolunun ve istanbulun ilk ve asıl sahibi onlar yani.. biz Türkler haksız ve zorla almışız burayı yani DAĞDAN GELİP BAĞDAKİNİ KOVMUŞUZ.. Bizim asıl vatanımız Orta Asya burası değil..
bizim Kurtuluş Savaşı dediğimizi acaba Yunanlılar nasıl okuyolar? Kendimi onların yerine koyuyorum şöyle demeleri lazım bir zamanlar bizim olan toprakları geri alma mücadelesi.. biz anadoluya geldiğimizde adamlar 1500 yıldır buranın sahibiymiş zaten 1500 yıl az değil..

Güncellemeler:
Hepinize yetişemicem tek tek bu kadar faşist ve at gözlüklü bakmayın.. TARİHİ KAZANANLAR YAZAR
Arkadaşlar şu an burası bizim ama kabul edelim ki ASIL ÖZ SAHİPLERİ YUNANLILARDIR.. Yunan İskender ve Romadan oluşan 1500 yıllık bir ev sahibini kovmuşuzdur.. Askeri siyasi yapılanmayla ortaçağlara rehber olan kültürüyle diliyle bu toprakların gerçek sahibi onlardır biz 1000 yıldır işgalciyizdir ama artık bizim olmuştur o başka..

0|0
8|47

En İyi Erkek Görüşü

• Sen ne yaptın be gizli...
    Bütün faşo agalar doluşur şimdi soruya, eyvah eyvah...

Ona bakarsan, İslamiyet'i kılıç zoruyla kabul etmişiz, şamanmışız önceden.
    Kökenimizde kalıp, Çin'in bir parçası, belki de tamamı olmak vardı şimdi...

Ama bu da, ''Teyzemin bıyıkları olsa, dayım olurdu.'' gibi birşey oluyor.
    Olan olmuş artık, önemli olan bilincimizi geliştirip, bundan sonraki seçimlerimizi yüksek farkındalıkla yapabilmek.

1|2
    0|3
    • Faşolar troller hepsi geldi valla
      Doğru söylüyorsun da biraz empati kurmak lazım..

• @moderatörlere

• Şiddet ve taciz içermeyen, fikir özgürlüğü kapsamında sorulmuş bir soru.
      Kaldırılması saçma olur bence.

Erkekler Ne Diyor 46

• Hep şu "got" barbarların yüzünden oldu. Barbar = Düşman!

Tarih, bir bütündür. "İç çalkantılar"dan bitap düşen devletlerin eriyikleri üzerinde kurulan devletler manzumesidir. Eski Yunan, çalkantılar ve uzun süren savaşların da etkisiyle yorgun düştüğünde, Makedonyalı Philip'in emellerine karşı koyamayacaktı. Benzer bir zafiyet/akıbet, İskender'in imparatorluğunun da başına gelecekti. Derken. Yunan ve İskender'in mirasını, kendisi de Hellenleşmiş olan Roma devalacaktı.

Dolayısıyla biz Roma'yı yaktık desek daha doğru.

Yazık oldu hakikatten!

Roma'da "herkes" huzur ve gönenç içerisinde yaşıyordu! İnsanlar bilim, felsefe, sanatla iştigal ediyordu. Halk yığınları da hayatından memnundu! Eğleniyorlardı. Bayram günleri, normal günlerden fazlaydı. Araba yarışlarını yüzbinler izliyordu. Pax-Romana'ya ramak kalmıştı ki.
    Yağmacılar çıkageldi!

Lakin Roma'nın da suçu var kardeşim! Asker, asker diye sen kalk sınır (limes) garnizonlarına barbarları yerleştir. Merkezi otorite güçlü olduğu sürece yararlıdır bu "barbar" kısmı. Merkezi otorite çatırdamaya görsün. Limes'teki asker, hükümdara değil de kendisine en yakın olan -her gün yüz yüze geldiği- kumandana biat eder. Tavaif-ül Mülk'ler ortaya çıkar böylece, yani küçük küçük devletler. Abbasiler'de bürokrasiye Sasani artığı Zerdüştler ve Bizans kalıntısı yerli Hıristiyan alınmıştı. Samarra'daki garnizon ise Türk Memluk askerlerle dolduruldu. Barbarların Roma'ya yaptığını, işte mevali askerler de Abbasi'ye yapacaktı.

Doğu Roma'nın kendi huzuru için Batı'yı barbarlara peşkeş çekmesine ne demeli. Olacak iş mi? Akabinde Justinianos, birleşik Roma düşü ile sıvamaya kalktı ama çok geçti.

Ruslar, 1500'lerde boşuna haykırıyorlardı 3. Roma=Moskova diye. Yaptıkları, sabahın kendi ötüşüyle olduğunu zanneden horozun aymazlığıydı.
    Çünkü III. Roma'nın tanyeri 1453'te ağarmıştı.
    Hoş, Rönesans İtalya'da doğacaktı ya.

Özetle;
    Roma, önce kendi içinde birlik olsaydı. Ve adil. Gözünü toprak doyurasıcalar!

2|0
    0|0
    • Barbarların orduya alındığını bilmiyordum peki bu yıkılıştan önce mi sonra mı? Güzel anlatmışsı teşekkürler de 3. Roma kısmına hiç mi hiç katılmıyorum üçüncü roma falan değiliz roma 1453de bitti ayrıca bildiğini umuyorum biz İstanbulu fethetdiğimizde buradaki doğu romalı bilginler alimler Avrupaya kaçtılar..

• Hadrian Duvarı'nı sadece barbarlar yıkmadı ama can kız. Pleb, güya plebisit'e adını vermiştir ama düşünceleri çok da önemsenmiyordu; epey bir cefa içerisinde yaşıyorlardı. Yani iç huzursuzluklar ve baştakilere bilenmiş halk yığınlarını da hesaba katmalı.

300'lerde alınmaya başlandılar, yani yıkılıştan önce. İmp. luğun asker ihtiyacı vardı. İmparatorlar, bunları o esnada resmi din haline gelen Hıristiyanlık ile ehlileştirebileceklerini sandılar ama barbarların çoğu, dönemin hetero mezhebi Ariusçuluk'a yönelir.

3. Roma elbette işin abartısı. Ancak bazen "fethederken fethedilirsin." Eğer fethettiğin topraklar, kültür ve siyasal yapı olarak senden kat kat iyiyse, kurumlara dokunmazsın ve "devam edersin." Mesela Sparta, Atina'yı dize getirdiğinde öyle yapmıştı. Barbarlar da Roma'nın mevcut yapılanmasını üzerlerine giyip devam ettiler: Maliye, Latince vs. Tabii nüfusça da azdılar, o da etken. Yerli halk ile kaynaştılar. Avrupa'nın temel harcı karıldı. Dönem, 400'lerin sonu.

• türkler de buraya tercih ederek gelmediler sonuçta çin saldırılarından kaçıp sığındılar ama türkiyede tarih anlatılırken şöyle bir anlayış var biz yapınca fetih başkaları yapınca işgal oluyor. örneğin istanbulun fethine bakarsak o dönem İstanbul'da tek türk yaşamamasına rağmen fatih sultan saldırmıştır ama dönüp kurtuluş savaşı döneminde italyanlar izmire saldırınca işgalci * olarak değerlendirilir. bunları anlamamak insanların aptallığındandır böyle böyle insanın bilinçaltına ırkçılığı milliyetçiliği kazıyorlar. bu toplum nasıl böyle cahilleştirildi köreltildi zannediyorsun eğitim sistemi içinde çok şey gizli

1|2
    0|0
    • Güzel anlatmışsın teşekkürler tarihi kim kazanıyorsa o yazıyor bir de Yunanlılara sor bakalım onlar da sana başka şeyler anlatacak asıl işgal 1071den beri sürüyor felan diyecek gerçekler bu..

• Sonuna Kadar Katılıyorum, Birçok Kimlik Sadece Rumları Sınırlayamayız, Laz, Kürt, Ermeni, Arap'larda Var Ve ''Dağdan Gelip Bağdaki'ni Kovma Olayı'da Çok Sık..!'' Rum Sürgünlerinden Günümüze En Yakın Olan 1964 20 Kilo 20 Dolar'ı Araştırmanızı'da İsterim...

Çoğu Beyinsiz, Faşist Tarafından Şimdi Birçok Yorum Gelecektir Karşı Görüşlü, Gerçeği Kabullenmiyorlar...

1|2
    1|0
    • Arkadaşım sen süpersin ama en büyük zulmü rumlar gördü çünkü en büyük uygarlığı bu topraklarda onlar kurdu m. ö.1000lerde Egede Yunanlılar vardı düşün m. ö. 1000ler bu toprakların asıl öz sahibi onlardır..

• Elbette Yok Hep Şunu Demişimdir Savaş Hiç Bir Zaman Zafer Getirmez Kan Ve Göz Yaşından Başka...
      Savaşlarla'da Sanırım Gurur Duyulcak Bir Yanı Yoktur, Bugün Aynı Zaferi Ermenistan Karabağ Olayında Yaptığında Gördüğümüz Gibi...

Lanet Olası Savaşlar Ve Bunun Yancıları...

• Lanet olsun bütün faşistlere ve halk düşmanlarına..

• türklerin anadoluya gelişi anadolu için fırsattır.. daha önceki totaliter bizans yönetiminde hiçbir halk memnun değildir ki bunu ben değil jean poul rouxun türkleri tarihi kitabında okuyabilirsin.. anadolu ekonomisi ve bilimi türklerle gelişmiştir.. başta ahilik ve seferi tüccarlarla topraklar verimli kullanılmıştır... asyadaki çoğu meslek anadoluya gelmiştir çeliğin işlenmesi malzeme yapılması türklerle öğrenilmiştir.. hayvacılığın ve hayvan derisinden yararlanma türklerle olmuştur.. bizans denetiminde olan ekilir biçilir topraklar serbest bırakılıp köylü bırakılmıştır sadece ikta askerleriyle hisse verilmiş hem köylü hem asker birlikte üretim yaparak günümüzün karma ekonomisine bile emsal teşkil eder.. bence ne pantürkist ne de türk düşmanı olarak değilde iktisadi ve sosyal olarak bakarsak anadoluyu anadolu yapan türklerdir.. o kovulduğunu iddia ettiğin ortodoks yunanlılar ve gregoryen ermeniler katolik haçlı ordusunun zulmünden anadoluya türkmenlere sığınmıştır ben inanıyorum ki miryokefalon savaşını türkler değilde haçlı kazansaydı o kovulan yunanlılar anadoluda hiç kalmazdı.. o yüzden ermeniler melihşaha tarihi kaynaklardada geçer baba derlerdi..

0|0
    0|0
    • Soruma cevap değil ve bağdakini kovmayı haklı çıkarmaz bu madem öyle egemenlik altında gül gibi yaşasslardı ama o zamanın şartları öylydi kılıca başvurup toprak almak fethetmek falan.. öyle de olsa bu bizim bu topraklarda sonradan gelme işgalciler olduğumuzu değiştirmez.. yunan ve roma kültürü sanatı dili ortaçağda pek çok topluluğa (müslümanlar) ve sonra rönesansa rehber oldu.. böyle bir kültürü yıktılar hem daha önce barbarlar sonra da türkler.. gerçek bu

• İ. S 1000 li yıllarda kapanın elinde kalıyordu toprak. bizans yani rumlar (kendilerini bizans devleti olarak adlandırmazlardı bizans 1500 li yılların ortasında 1560? avrupalı yazarlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır.) eğer türkleri yenebilseydi (daha önce arapları) onlarda bizi egemenliklerine altına alırdı.
    ayrıca bugün resmi tarihte öğretildiği gibi türkler islamı yaymak amacıyla fetih yapmamışlar zenginlik uğruna savaşmışlardır. araplardan vergi/asker almayarak avrupa devletleriyle savaşmışlar anadoluyu yüzlerce sene sömürüp mehzep katliamları yapmışlardır.
    yavuzun şii devletlerine savaşı, celali isyanlarının çok kanlı bastırılması, kuyucu murat paşa bunlara örnektir.

0|0
    0|0
  • yunanlılardan oncede bır cok topluluk vardı hatta devlet vardı anadoluda uygarlık kuran mılletler vardı batı anadoluda lidyalılar hititler firgyalılar urartular (Mö 2000) yanı sadece yunanlılara mal etmek sacma olur perslerınde kontrolunde bulundugu bılınıyor kaldı ki ön türkler denılen türklerin ( mö 100 000) lerde ortaya cıkan paleotik cagda yasayan ınsanlar oldukları ve bır cok kıtada gorulduklerı soylenmektedır. bugunku avrupanın da bır cok kısmı roma imp aitti oralarıda istesinler ozaman :) bu arada istanbulu hala yunan topragı kabul etmekte enayiler :)

0|0
    0|0
  • Türklerin Orta Asya'dan geldiğini söyleyen Batı Sentezli Tarih anlayışıdır. Bu anlayışa göre Türkler yağmacı ve kültürden, medeniyetten anlamayan aşağılık bir ırktır. Fakat günümüzde Türklerin sanıldığından çok daha önce bu topraklarda yaşadığı yavaşça ortaya çıkmaktadır. Urmu Teorisi, Etrüksler, Romus ve Romulus Destanı, Denizlide bulunan yazıtlar, Sümerler, Subar Hanlığı vb gibi tarihi öneme sahip olan diğer eski ülkeleri ve mitleri incelemelisin.

Batı Sentezli Tarih anlayışı tamda senin düşündüğün gibi düşünmesini istiyor Türklerin... Son olarak Türk Tarih Tezi ve Türk Tarihinin Ana Hatlarını okumalısın.

0|0
    0|0
    • Onlara inanmıyorum yani mit bence yine de kitap önerirsen okumak isterim ama onların türk olmalarıbir efsane bizim ana yurdumuz Orta Asyadır bu toprakları kılıç zoruyla asıl sahibi olan büyük bir medeniyetten almışız

• Bakın ortada inanç boyutunda olan bir şey yok. Bunlar kanıtlıdır. Feridun Celilov'un kitaplarını okuyun birde diğer tavsiye ettiklerime bakın. Bizim ana yurdumuzun Orta Asya olduğunu Batı tarihi söylüyor bunu unutmayın.

• teşekkürler.

• o zaman bütün ülkeler milattan önceki haritalarına dönsünler hatta devletler parçalanıp eski hallerini alsın. şaka mısın ya sen koskoca Amerika o zaman hiç olmamalı çünkü orası eskiden kızılderililerindi zorla ellerinden aldılar. yani böyle bir sürü yer var. Milattan öncesine dönecek kadar dar bakışlı olmak da neymiş ya. Sana en başta yunanlılar güler. Her medeniyet her ülke zamanın ve savaşların şartlarına uymak zorundaydı olması gerekende oydu ve en son nereye yerleşmişse orası onun yurdu olmuştur bir başkasının değil. Tarihi kazananlar yazar demişsin evet 1453te biz kazandık yazdık.

0|0
    0|0
    • Kızılderililer uygarlık değildi arkadaşım.. yerleşik bir artı değer katmadılar ya da roma gibi hukukları kanunları yoktu yunanlılar gibi tarihleri edebiyatları sözlü yazılı kültürleri yoktu.. uygarlık değillerdi ve yok olmaya mahkumlardı ama yunan roma uygarlığı şu an oturduğumuz topraklarda 1500 yıl ev sahipliğ yaptı ikisi aynı şey değil

• ne yani kızılderililer insan değil miydi ölmeyi hakettier diyosun yani. topluluklar değer katmadıkça öldürülsün katledilsin diyosun yani. herşey kültür zaten dimi. sen git haksızı güçlüyü savun tamam mı sen anca zalimleri desteklersin. senin gözünde insan sadece insan olduğu için değersiz demek. illa bir katkımız bulunması gerek dimi. hiç kusura bakma ama yunanlılar bizden önce burdaydı diye burayı onlara verecek halimiz yok. onlar madem çok istiyorlardı sahip çıksalardı topraklarına. bizim yüzbinlerce şehidimizin kanı var bu topraklarda o yüzden bu toprakların asıl sahipleri o şehit atalarımızın torunları yani bizleriz.

• çArpıtma tabi ki insandılar ama orayı uygarlık halinde sahiplenmemişlerdi bir değer katmamışlardı.. yunan ve iskender sonra roma anadolu olsun isanbul ve trakya buralara medeniyet getirdi kültür.. daha önemlisi siyasi ve askeri yönden bir bütünlük oluşturdu kızılderililerden farklı yani.. Bende verelim demiyorum sadece onları anlamaya çalışalım hani bazen istanbulu egeyi istiyorlar ya biraz da haklılar.. biz de musulu şurayı burayı istiyoruz bir zamanlar bizim oldu diye ne farkı var..

• Stockholm sendromu...

0|0
    1|0
  • Sen okumamışsın safsata uydurmuşsun. Savaşın bile belli başlı kuralları, raconları vardır. Onların savaşlar da yaptığı kalleşliği, şerefsizliği başka hangi millet yapmıştır acaba?

2|1
    0|1
    • Tarih okuyan bilir boş versene

• Doğruları söyleyince kafatasçı oluyoruz değil mi :) Senin gibi benliğini utan ırkdaşlarıma acıyorum. Daha çok kitap okumanı yapılan soykırımları araştırmanı tavsiye ediyorum.
      Beyin fırtınası yapmaya çalışıyorsun ama yanlış yoldasın benden bu kadar istersen git Yunan kimliği al banane :)

• ondan da eskiye gideceksin ona bakılırsa onlarda akadlardan sümerlerden hititlerden sonra bu coğrafyalara gelmişler bu gibi meseleler kimin önce kimin sonra sahip olduğu ile alakalı değildir şu anda kiminse onundur

ayrıca yunan kültürü akadlardan ve sümerlerden etkilenerek gelişmiştir o zamanlarda avrupada tık yokken bu coğrafya insan kaynıyordu

0|0
    0|0
    • İyi de onlar Doğu tarafdındaydı ben batı kıyılarından istanbuldan trakyadan kastederek gidiyorum.. İlk medeniyeti onlar kurmuştur hemde bin yıldan fazla elinde tutarak yani öyle anlık parlayıp sönme değil burayı gerçek yurtları edinmişler

• yunanlıların romalıların inandıkları tanrılar bile sümer babil ve akad tanrılarının taklitleridir

• Ya biliyorum sümerleri ayrıca mezopotamyayı işin içine sokarsak tabi ki yunanlılar işgalcidir çünkü ilk uygarlık dediğin gibi sümerler orda. ben batıyı ve trakyayı kastediyorum..

• Yunanlılar değil asıl sahibi onlarda Hitit ve friglerden aldılar. bu böyle başlamış böyle bitmiştir. bizim milletimiz göçebe bir millet olduğu için kendimize yeni yurt bulmak amacıyla Anadolu'ya geldik. biz kendi lüksümüz ile buraya gelmedik. atalarımız orta Asya'da yurt sıkıntısı çektiği için gelmiştir. yunanlılar asla bütün Anadolu'ya hakim olmamıştır.

0|0
    0|0
    • peki İstanbul için batı anadolu için ne dersin? iyonyalılar falan onlar da yunan sitesidir yüz yıllarca elinde tuttuğun yerleri birgün birileri geliyor ve senden alıyor bu nasıl bir duygu düşündün mü?

• Doğu Roma yunanın mirasçısıdır ikisi de ortoıosktur ayrıca sen de biraz ilber ortaylı oku..

• Ortodoks ayrı bir durum dinsel olarak aynı olabilir. ancak ırksal olarak bir değiller. İlber ortaylı hocamı severim ancak ortada bir yanlış varsa bunu söylemekten çekinmem.

• bugünkü dünya kuralları ile şimdiki durumu yargılamak güldürdün:))

sanırım senin büyük göç olayından haberin yok bu mantığa göre herkesin geri gitmesi lazım o zaman. çünkü tüm dünyadaki milletler bu göç ile yer değiştirdi. o zaman herkes her yerde hak iddia edebilir. eskide savaş kuralları diye bir tabir var. eğer bu kurallar bugün geçerli olmasaydı tüm kızılderilerler amerikalılardan tazminat alabilir ya da onları topraklarından atabilirdi. bilmem anlayabildin mi?

0|0
    0|0
    • Biliyoruz o kadarını okudum cahil değilim her neolursa olsun bu topraklar üzerinde bu kültür üzerinde onların hakkı büyük.. Acı ama gerçek dağdan geldik bağdakini kovduk

• anlamadığın şey şu. savaş kurallarında kazandığın senindir. gelipte siz gidin ötede oynayın demedik. savaşarak aldık. yani kazandık. ayrıca yunanlılar batıya giderken orada yaşayanlarıda batıya gitmek zorunda bıraktılar. onlarda diğerlerini bu böyle gitti. yani bu mantığa göre yunanlıların üzerinde bulunduğu topraklarda onlara ait değil. eğer bu işin içine girmeye çalışırsan kısır döngü de boğulursun

• Dostum toprak üzerinde yaşanılarak sahip okunmaz yaptığn bıraktığn eserler o toprakları senin kılar. Osmanlı selçuklu binlerce yılda anadolunun medeniyet seviyesini yükseltti ayrıca o mantıkla anadolu insan ilk yaratıldığında kim yerleştiyse onun madem. Snçta en fazla üç dört bin yıllık tarihini biliyoruz yunanlarda dağdan inip kovdu sonuçta?

0|0
    0|0
    • İstanbulu geç Sen hiç batı anadoluda akdenizde gezmedin mi? ne miraslar var orada tiyatrolar tapınaklar şusu busu tarih kültür kokuyor..

• Esas sen onları geç bir doğuya seyahate cik. Esas anadolu doğudur iç anadoludur. Şu an bu toprakların sahibi biziz istesende istemesen de ben senin vatan millet şuuruna tüküreyim

• eğer türkler olarak biz onların topraklarını almasaydık, zaten batılılar onları darmaduman edeceklerdi. venedik'in fetihten önce düzenlediği haçlı seferine bir bak. orada gerçeği daha iyi anlayacaksındır. bizim hükümdarlığımız altında hala bir yunan ırkı var. ancak haçlılar gelseydi, bir yunan halkı bugün olmazdı.

0|0
    0|1
    • bunu beğenmedin madem, bari neden beğenmediğini de söyle de adil bir şekilde tartışalım senle.

• Cevaplara verdiğin yorumlara da bakıyorum harbi tam bir tarih özürlüsüsün :( Cok cahilsin keşke ölsen

1|1
    0|0
  • sen nerde yasadın ne okudun piskoloğa bir uğra sen:)))

1|1
    0|0
  • evet bu toprakların eski halkı rumlardır fakat biz buraya barış türküleriyle değil elimizde kanlı kılıçlarla geldik.

0|0
    0|0
    • Eski ve asıl sahipleri onlardır katılıyorum..

• ne farkeder roma da yunanın devamıydı birbirlerinin kültürünü felsefesini alarak devam ettiler

• asıl sahibi değillerdir.

• Yunanlılardan da önce başkaları vardı. Artık onun bunun toprağı olarak bakmamak lazım bence. Artık herkesin yeri yurdu belli. Nerede yaşıyorsa orası onun toprağıdır.

0|0
    0|0
  • O zaman Amerika kimin :D , bunlar farklı konular bakış çını değiştirmelisin.

0|0
    0|0
  • 1071'den beridir Anadolu Türk toprağıdır.

1|0
    0|0
    • Öyle ama esas sahiplerini de unutmayalım dağdan gelip bağdakini kovduk bağdaki de koca yunan roma uygarlığı yani üç günlük aşiret devleti değil. adamlar haklı mağdur edebiyatı yapmakta ben olsam ben de yaparım..

• Uygarlık diyorum 1500 yıl diyorum bu topraklara bırakılan izler kültür mimari şu bu diyorum bu insanlar bu toprakları hala eski sahibi olarak görüyorlar ve bence haklılar.. 1071den beri burdayız di mi aynı şekilde birileri gelip seni buradan kovduğunu düşün..

• roma uygarlıgı anadoluda sadece 463 yıl bulundu bizim gibi 1000 yıl degil
      troya uygarlıgı hititler akadlar urartular asurlar akalar kizzuvatnalar frigler karyalar daha neler neler
      bu topraklarda en uzun kalan biziz için rahat olsun : )

• Biz işgalciysek, yunanlılar neden gelip alamıyorlar... hatırlatırım biz kıbrıs değiliz ama gö... leri sıkıyorsan gelsinler, konuşmakla bir bok olmaz

0|0
    0|0
  • sanki dünya 1500 sene önce kurulmuş gibi konuşuyosun. 1500 yıl öncesinde yunanlılardan önce yaşayanların hakkı yomu peki. milyonlarca yıl geriye gitmen gerek kimin hakkı olduğunu bulman için

0|0
    0|0
    • O geridekiler uygarlık değildi ayrıca yerleşik de değildi onu kaçırıyor bunu yazanlar.. ilk medeniyet yunanlılarla geldi ve yerleşti hemde kaç yüz yıl işin düğümü burda..

• 1500 yıl yerleşik medeniyet kuran artık orayı asıl yurt edinmiştir ve yunanlılar buranın İLK VE ASIL SAHİBİDİR

• tam yunanlıların diyemeyiz ermeniler de var yahudiler , rumlar falan da vardı anlayacağınız dağdan gelip bağdakini kovduk ama dünyanın kanunu bu büyük balık küçük balığı yer.

0|0
    0|0
    • Doğru yer.. kafası çalışan tarafsız birilerini görmek güzel..

• onlarda kaptırmasalardı bize :))

0|0
    0|0
  • Öyle iş olurmu ilk onlar var diye onlarin hakki olmaz. Savunup topraklarini vermeselermis o zaman

0|0
    0|0
  • he öyle oldu sıkıntın varsa seni de kovalım hacı

1|0
    0|0
  • Tipini... Her yeri işgal etmişlerdi biz geldik biz işgal ettik bir daha başını alırlar

0|0
    0|0
  • onalrdan öncede mamutlar yaşıyormuş. bu toprakların esas sahibi mamutlar. beyin terks

0|1
    0|0
    • Mantığa gel çok cahilsin keşke ölsen

• yazdığını okuduktan sonra mantığa inanmamaya başladım kusura bakma. keşke ölmesende yunanistana itelesek seni

• onlarda başkalarını kovmuş diye ademe kadar gidersin

1|0
    0|0
    • Ya öyle de yerleşik uygarlık olarak bakıcan bu olaya ilk onlar kurmuş hemde kaç yüz yıl devam ettirmiş..

• Araştırdım daha çok ilkel insanlar ilkel devletler var ne olursa olsun 1500 yıl ya sonra birileri gelsin elinden alsın biraz empati yapmak lazımm

• sonucta biz Türküz emellerimiz var. ve buna uygun fıtratımız. Napolyon ne demiş? Dünyada Tek Türk bile kalsa devletini kurar yine öcünü alır ;)

• Erkekler Devam
    16

Kızlar Ne Diyor 8

• Tamam onlar ilk sahibi olabilir ama bence topragin esas sahibi gecmise bakilmadan kim guzel yonetiyorsa ve ordaki insanlara huzur getiriyosa odur bence bizim degil bu topraklar "zorla" almisiz diyosunuz da o zaman rumlar dahi Fatih sultan mehmedin gelisine sevinmisti zorla degil yani

0|0
    0|0
    • Onlar diğer mezheplerden dolayı fatihe sevindiler ama hiç biri de 1000 yıllık vatanını bilmem nereden gelen yabancılara bırakmak istemezdi.. büyük travma

• Yunanlıların... sana bişey olmasın :D
    Onlar kimi kovmuş birde onu araştır bakalım ne çıkacak
    En son dinazorlarda bulursun kendini
    daha da geriye gidersen tetis denizine düşersin

1|0
    0|0
  • Doğru öyleymiş ama hayatin kanunu bu. Kim gucluyse o kazanir. Seni tebrik ediyorum empati yeteneğini kazanmissin burada yazan arkadaşların eq su algilamaya yetmedi. ama bunun sana hayatta çok artisi olacak

0|1
    0|0
    • Çok sağol canım iltifatların için anlıyorlar ama anlamak işlerine gelmiyor belkide.

• kurtuluş savasında nüfusu cogunlukta olan türklerdi onlar kendi nüfusunu fazla göstermek için türkleri kesiyordu bu ayıp olmuyordu ama değil mi? bırak. kimse masum değil. herkes toprak için birbirini keser kimseyi savunma burada

0|0
    0|0
    • Kimseyi savunmuyorum sadece bu topraklarda kısmen işgalci olarak oturduğumuzu düşünüyorum ama artık bizim olmuştur orası başka..

• onların tarihine bak onlarda birileriyle savasıp almıştır malesef dünya düzeni kimse kimseye toprak ikram etmiyor.

• Biz sonradan taşınan komşuyuz ama buralar hep onların biraz abartı olmuş

0|0
    0|0
    • Aslan payı onların eski yunan haritalarına bakarsan batı kıyıları İstanbul akdeniz hep onlara ait..

• Ne yapalım, buyrun sizin toprağınız diye geri mi verelim ülkenin en güzel yerlerini?

• Hayır tabi ki olmaz öyle şey sadece yüzleşelim ve onları da acılarını anlamaya çalışalım..

• şimdi bizim.

0|0
    0|0
  • Hatice'ye değil neticeye bakmak gerek

0|0
    0|0
  • Valla çok tehlikeli soru sormuşsun aşırı milliyetçisi faşisti damlar buraya şimdi... ama ben gayet objektif bir insan olarak gayet genel bir açıklama yapıcam hangi millet hangi ırk kendi toprağında kalmış zamanında krallıklar imparatorluklar savaşarak ülkelerine yeni topraklar katmışlar bazı toplumlar ordan oraya göçmüş kimse yerinde kalmamış yani o benim toprağım bu senin toprağın olayı tarih boyunca değişmiş de değişmiş... bak bizim de atalarımız senin dediğin gibi orta asyadan gelmişler zamanında... İngiliz kıç kadar adasını bırakıp deniz aşırı birçok ülkede sömürgeler edinmiş...

0|0
    0|0
    • doğru söylüyorsun güzel anlatmışsın da 1500 yılllık gayet köklü bir uygarlığın yıkılması travmatik..1500 yıl az değil o yüzden yunanlıların büyük yunanistan düşüne hak vermesek de anlamak empati kurmak lazım.. biz de musul şu bu diyoruz onlar da haklı olarak ege İstanbul trakya diyor.. yani köklü 15 yüz yıllık bir uygarlık mirasını yıkmışız iki günlük aşiret devletini değil..

Yükleniyor...