Türkçe Neden Arapça İle Bu Kadar Yozlaştırıldı?

Zannımca bu problemin nedeni de üstümüze kara bulut gibi çöken ümmetçilik politikasıdır. Edebiyatta ahenk sağlamak için farklı dillerden kullanılan sözcüklere bir sözüm yok fakat konuşma dilinde neden Arapça ile dilimiz bu kadar yozlaştırıldı.
Şüphesiz ki Türk kültürü Arap kültürü ile kıyaslanamayacak kadar üstündür.
Örneğin;Hanım ve avrat kelimeleri
Hanım kelimesinin kökeni şöyledir:
Bir gün Cengiz Han sarayına, tüm hanlarını toplamış, tahtının sağ yanına da eşini oturtmuş;
Cengiz Han hanlarına,
– “Ben Hanlar Han’ı Cengiz Han, hepinizin hanıyım” demiş ve sonra eşini göstererek;
– “Bu da benim HAN IM” demiş.
Avrat kelimesi ise avretten gelir. Avret kelimesinin manası da
edep yeri demektir. Yani kısaca kadın cinsel bir obje olarak görülmüştür. Bu kelime de Arapların ney olduğunu az çok gösteriyor zaten. Sizce neden zerafet dolu Türk dili bırakılarak Arap dili ile Türk dili yozlaştırıldı?

0|0
0|7

En İyi Erkek Görüşü

• Arap sevdası kandaş. Ben de nefret ediyorum arap kültürü, milleti ve zihniyetinden. Haklısın dilde çok var arapça artığı. TDK ve Ruhu şad olsun Atatürk'ün harf devrimi sayesinde çoğundan kurtulduk. Geri kalan hepsinin de temizlenmesi dileğimle.

0|1
    0|0
    • Atatürk eşi olmayan bir liderdir. Medeniyetimize kattıkları paha biçilemez.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 6

• Peki senin esas konuştuğun dil, kendi öz Türkçen mi? Atan olacak Atatürk nefret özendiğiniz Batı alfabesi olan latin harflerini getirdi, Arapça kelimeleri çıkarıyorsun Türkçeden geri kalan bütün kelimeler Fransızca. Sizin kuyruk acınız kültür falan değil, tek derdiniz İslam çiğerinizi biliyorum ben.

0|1
    1|1
    • Tdk'nin görevi ney? Ayrıca Fransızca sözcüklerin Türk diline girmesinin sorumlusu Osmanlı dönemindekini Fransız hayranlığıdır. Fransızca aşırı şekilde olmadığı için değinmedim. Atatürk'e dil konusunda laf atmak büyük gaflettir. Döneminde kelimelere Türkçe karşılığının bulunması için Tdk'yi kurmuştur ve komisyon başkanlığı yapmıştır ayrıca servetinin bir bölümünü de bağışlamıştır. Ayrıca Osmanlıcanın terk edilme sebebi de Türkçeye uygun olmayışı ve anlamadaki güçlüktür.

• Latin harflerini getiren örnek olsaymışta kendi kullanmasaymış gençliğe hitabenin yarısı arapça kelimelerle dolu gelenlerde avrupanın hem dilini hem hukukunu kopyala yapıştır yaptılar söveceksen hepsine söv

0|1
    0|0
    • O zaman dil Arapçadan temizlenmiş miydi? Öteki konulara girmek istemiyorum fakat dil konusunda yapacak bir şey yoktu.

• Arapça kadar ezik bir dil araplar kadar ezik bir ırk yoktur peygamber efendimiz ve soyu hariç hepsinin köküne kibrit suyu

0|1
    0|0
  • Dediğin gibi ümmetçilikten Araplaşacağız diye yapmadıklarını bırakmadılar.

1|1
    0|0
  • Haklısın ama zaten kimse Arapça kelime kullanmıyorum şahsen ben avratın kullanıldığı bir yer görmedim

0|0
    0|0
    • Kalem, kitap, Dünya vb. kelimeleri de mi kullanmıyorsun?

• Sadece Arapça'dan etkilense kabul edeceğim ama bir çok dilden etkilenen bir dilimiz var halada devam ediyor örn: boxer kartuş plazma giysilerde bile large midium felan ben şu an Arapça'dan Türeyen veya gelen kelimeleri çok görmüyorum bence ingilizce özentimiz bize yetiyor

• Arapça aşırı olduğu için buna değindim.

• Şimdi neden ingilizce ve diğer dillerle yozlaştırılıyorsa o zaman da o yüzden popüler bilim dili olduğu için.

0|0
    0|0
    • bu etken de var fakat etkisi biraz düşük gibi

• Yanlış anlamışsın alakası yok yanlış anladın hatta önceki bir sorumda da belirtmiştim münakaşa bir felsefedir kazanan olmaz. Fakat tartışmada bir tür makale gibidir karşıdakini ikna edici örnekler sunman gerekir. Ayrıca lütfen konuyu saptırma.

Yükleniyor...