Moğolların ve Timur'un Anadoluda yaptığı katliamlar?

arkadaşlar Anadoluda (özellikle iç anadoluda) ne kadar katliam yaptıklarına dair bilgi bulabilir miyim? Sivas, Konya ve Kayseride moğollar 200.000 kişi katletmiş. Timurun ordusu Sivasta tam 50.000 kadının ırzına geçmiş, erkekleri kuma gömmüşler boğarak çoluk çocuk demeden öldürmüşler... Timurun Anadoluda yaptığı katliamlarını nası öğrenebilirim bilgisi olan var mı?

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• moğollar keykubatın ölümünü fırsat bilip bir savaş kazandılar, ama doğu anadoluda sadece kalabildiler biraz. selçuklular bölündü ama tek bir beyliğe bile saldıramadılar. o dönemde doğu anadolu türk-alevi doluydu, ermenileri gaza getirip onlara katliam yaptılar. Timur anadoluya geldiğinde ise 2 amacı vardı, 1. si osmanlıdan büyük olduğunu göstermek 2. si anadoluyu müslüman yapmak. Timur geldiğinde osmanlı sadece paralı askerlerle savaştı, bütün Sipahiler, azaplar vs Timur un yanına geçti. Yani Türk halkı Timur un yanında savaştı. Timur katliam yaptı mı bilmiyorum ama zorbalık yaptığı kesin müslümanlaştırma konusunda. Asıl katliamı doğu anadoludaki alevi türkmenlere, moğol desteğiyle ermeniler yaptı.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Yaşasın timur, yaşasın türkler, yaşasın islamın ve arap yalakalığının altında kalmayan türk milleti
    Timur camiye atla girmiştir ^_^

1|0
    0|3
    • Timur sivasta 50.000 kadının ırzına geçti çocukları dahi katletti öyle bir insan olabilir mi ya :D Arab yalakalığı yapmıyorum KAtliamlarını konuşuyorum

• Arap yalakalığına nerden geldin sen m. k. İnsanların dinini yaşaması yalakalık mı? Binlerce savunmasız insanı öldürmek nedir ya. Ayrıca Timur müslümandır bu ayrı bir trajedi.

• Katliamı boşver de çok yakışıklı lar♥:D
    Şaka bir yana "od" diye bir kitap vardı. Kısmen bahsediliyor orada

0|0
    0|0
    • :D Nası boşverelim o kadar Anadolu insanını katlettiler

• Arkadaşım ben Konya'dayim cogunluk beyaz tenli veya renkli gözlü:D sadece 1-2 köy var dediğin tarz insanları bulunduran. Genetik önemli degil ya. Keşke ben de oyle olsam:D

bide geçmiştekilerin hatasını gelecektekilere yükleme

• Hayir ama biraz genetik mevzusu ankarada cok insan var renkli gozlu ya da kizil sacli

Erkekler Ne Diyor 4

• google a hain kostok ya da hain timur yaz çıkar.

0|0
    0|0
    • timur türk mu moğol mu nette farklı farklı yazıyor

• timur türk değil moğol hacı, ona kaldıysa selahattin eyyubide türk diye geçiyo ama adam kürt.

• Kadşr Mısıroğlunun kitaplarından birinde olması lazım ama tam hatırlayamadım. hatta bir sohbetinde de onlardan Lânetullahi Aleyh diye bahsediyordu.

0|0
    0|0
  • Bildiğim kadarı ile Türk. Olay da yine bildiğim kadarı ile savaştan, devlet meselesinden çok kişisel nefret bayezide karşı. Yenilgi tamamen taktiksel hata, katliama gelince tanrı pişman timuru yarattığına..

0|0
    0|0
  • hainler

0|0
    0|0
Yükleniyor...