Hacılar hocalar ve benzeri arkadaşlar gelin tam size göre bir sorum var?

Allaha ve adaletine kesinlikle inanıyorum, Müslüman olup olmadığım konusunda şüphelerim var. Şu kıssadan sonra mantıklı cevaplarınızı bekliyorum. İslamiyette aklı başına gelmeden ölen bir insan bildiğim kadarıyla 5 ya da 7 yaş altındakiler sorgusuz sualsiz cennete gidiyor, bu yaştan sonra imanlı yaşadıysa mahşer günü hesap verdikten sonra cennete gidiyor, aklı başına gelmeden ölen insanla uzun yıllardan sonra ölen insan arasında adalet terazisi nasıl kurulacak?

Güncellemeler:
bu kıssaya göre ben aklım başına gelmeden önce ölseydim diye düşünürüm, neden bu zamana kadar bu dünyanın kahrını çektimki, amelin hesabını vermek de cabası. demek istediğim dünyada sahip olduğumuz akılla ahirette dağıtılacak adaleti idrak etmemiz için herkesin aynı yaşta ölmesi gerekmez miydi?

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Bir defa 5 ile 7 yaş arası değil isterse kiliseden çıkmasın ergenliğe girmemiş bir kimse ölürse direk cennet ehlidir. İkincisi ise sorunu anlamadım ! Direk cennete giden kimse ile hesaba tutulacak kişiyi niye kıyaslıyoyrsun? Kimse kimseyle kıyaslanmaz. Herkese ayrı muamele yapılır.

2|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Soruyu tam anlayamadıkki

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Aklı başına gelmemiş bir insan, aklı başına geldikten sonra mükemmel bir müslüman da olabilir, çok günahkar bir kul da, ancak tövbe kapısı hep açık olacak.
    Uzun yıllar yaşayan insan da hakkıyla tövbe ettiğinde 5 yaşında ölen bir çocuktan ne farkı kalacaktır?
    Kul hakkı müstesna.

2|0
    0|0
    • bu kıssaya göre ben aklım başına gelmeden önce ölseydim diye düşünürüm, neden bu zamana kadar bu dünyanın kahrını çektimki, amelin hesabını vermek de cabası

• hadisler direk cennete gidiyor diyor, ayrıca arafta kalsak da cehennem azabından kurtulacaktık

• Açıkcası senin söylemlerin doğrudan hadisler üzerinden, cennete gider diyen de var arafta kalır diyende, hangisinin doğru olduğunu düşünüp, şansımı zorlayacağıma, rulet oynayacağıma garanti gidiyorum.

Rabbinin kelimesi (Kur'an) doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun kelimelerini değiştirebilecek yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.
      En'âm Suresi), 115. Ayet

Adalet şaşmaz.

• :D aklı başına gelmemiş bir insan şu an dünyada yaptığı suctan ötürü aklı başında olan bir insana kıyasla nasıl hüküm veriliyor nasıl adalet saülanıyorsa bir nevi orda da öyle olacaktır.

0|0
    0|0
  • ben anlamadımki ikisinin birbiriyle olan hesabınımı soruyon nedir

0|0
    0|0
  • Cennet derece derecedir. Her cennete gidenin derecesi aynı olmayacak.

Ebu Bekr radıyallahu anh'den nakledilmiştir: Bir adam;

-- Ey Allah'ın Resulü, en kârlı mü'min kimdir? diye sordu. Nebi sallallahu aleyhi 've sellem;

-- Ömrü uzun, ameli güzel olandır" cevabını verdi. Bu defa adam;

-- En zararlı mü'min kimdir? dedi. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem;

-- Ömrü uzun, ameli kötü olandır" buyurdu.

Mesela Ashab-ı Kiram efendilerimizin cennetteki makamları bize nazaran gökteki yıldızlar gibi olacaktır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...