Türk dünyasında niçin Tarih bilinci ve bilgisi yetersiz? Okumuyoruz , araştırmıyoruz, gezmiyoruz?

Bakın Fransızlara. Adamların en cahili bile kendi tarihlerine nasıl hakim. Bizler neden öyle değiliz? Tarihimiz hakkında ne biliyorz ;? Şimdiye kadar kaç tane tarih kitabı okudunuz ya da kaç konferansa gittiniz? Özellikle kadınlarımız. Kendi tarihini araştırmaktan aciz tek millet biziz sanırım. Bizim kadınlara ver moda dergilerini okusunlar, ver diziyi izlesinler. Nato kafa nato mermer. Sonra da sorarsın Hun devletine tatile gider misiniz diye , yok tercihim değil oralar der. yazık ki ne yazık...

0|0
3|14

En İyi Erkek Görüşü

• Ülkemizde hiçbir zaman farklı birey toplumda kabul görmemiştir, illa bir gruba mensup olarak düşünülmüştür mesela topluma açık alanda kitap okursun ya sağcısındır ya solcu hiçbir şeye dahil olmazsan olmaz senin tarih öğretmenin bile çıkıpta utanmadan Türkiye de her yol var mısır piramitlerini de kaçırmışlar diyorsa o toplumdan ne hayır beklersin? Kaç çocuğun kitap okumasını büyüyüp öğretmen, mühendis, avukat, doktor, polis olmasını isteyen baskıcı aile çocuğun karşısına geçip eline birer kitap alıp hadi okuma saatimiz geldi tüm teknolojik cihazları oyunları bırakın hepimiz kitap okuyacağız dedi. Hastanede çalışıyorum aynı zamanda üniversite öğrencisiyim, üniversitede kitap okuduğum zaman ilk okul çocuğunun tepkilerini alıyorum yahu koskoca üniversitede! Ayıptır bu topluma yakışmaz yahu! Dedesinin mezar taşını okuyamayan, yazdığı edebi eserleri okuyamayan tek milletiz galiba! Kim ne derse desin ben toplum için değil kendim için yaşıyorum, kitabımı da okurum özgürce eserlerde yazarım arkadaş toplumun ne dediği umurumda değil!

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Tarih cok onemlidir aslinda okul cagimizda sinifta en fazla 2 kisi tarih ile ilgilenir taş patlasa. Digerlerinin ilgisini pek cekmez. Bu hep boyledir seven sever sevmeyeninde hic ilgisini cekmez hatta onlara gore sıkıcıdır. Ama ben öylemiyim tabiki de hayir. Okudugum kitaplar hep tarih üzerinedir. Severim heyecanli gelir bana. Hep de hayal ederim keske o zamanlari gorseydim. Veya tarihin en önemlo savaslarini cıkartmalarini izleyebilseydim hep bu sekilde dusunurum. Zaten şu an ki siyasi durumumuzdan dış siyasetimizden belli değil mi tarih ile ilgili hic bilgimiz olmadiği. Türk dunyasi yaniyor zulüm goruyor ama bizimkilerin aklı sadece arap dunyasinda. Bize gecmis de hainlik yapan askerlerimizi ingilizler ile birlesip sehit eden araplar.. Onlara guvenemeyecegimizi hala anlamis degiller nedir bu arap sevdasi? İste tarihin tekerrür edeceginden bir haberler. Tarihi sevmeliyiz benimsemeliyiz ki gercekleri gorelim ona gore siyaset yapalim. Ama yok yıkılmış hilafeti geri getirmeye calisan bir hukumet ve ak embesiller var. Kafalari calismiyoe hilafet devri etkisini yitirdi yerini en mantikli yönetim bicimi olan cumhuriyet aldi. Yıkılan bir evi ayni sekilde onarip insaa etmek tekrar yıkılmaya davetiye cikarmaktir. Neyse cay var mı cay? :)

0|0
    0|0
  • kendi tarihimde çok eksiğim olduğunu biliyorum ve bulduğumu okuyorum bu konuda ama çok bilgisiz olduğumu da sanmıyorum ;)
    sana ayrıca çok hak vermekteyim dizide şehzademiz öldü diye türbesine gidip ağıt yakan bir milletiz sanki dün öldü düne kadar o şehzadenin adını bilen yoktu o ayrı
    daha bu sitede gördüğüm çin seddinin islama bariyer olsun diye örüldüğünü söyleyenler var ki çin seddi yapıldığında islamiyet yoktu daha yeryüzünde daha neler neler

0|0
    0|0
  • bak bu neden biliyormusun tarihçi kendi işini arkeolog kendi işini yapmıyor. ben mesela sanat tarihçiyim alanımla ilgili ama tarihçide birşey demeye kalkıyor arkeologda oysa iki tarafında elini sürmemesi gereken konular var.
    devlet destek vermiyor fen edebiyat fakültelerine. biraz verseler daha bir çok bilimsel çalışma olur bu ülkede. türkiye de şuanda onlarca tarihsel çalışma ve daha kazılarla çıkarılabilinicek o kadar çok tarihi eser ve sahip çıkılması gereken şey var ki ama devlet sahip çıkmadan halk destek çıkmaz.

0|0
    0|0
  • Tarih konusunda kendimi çok geliştirdiğimi düşünüyorum.

Bana göre her insan üzerinde yaşadığı yerin tarihini bilmekle yükümlüdür.

Ama malesef ki karı kız peşinde koşmak, okulun en popüler çocuğu olmak

için harcadıkları zamanın 10'da 1'ini tarihe ayırsalar eminim filozof olurlar...

Yeni nesile gerçekten üzülüyorum.

1|0
    0|0
  • Tarih bilinci törpülenmiş , beynine bazı bilgiler zorla sokulup araştırılması ve aksi düşünceler yasaklanmış , farklı düşünmek ayıpalnmış , tarihe gelince uyduruk kıytırık bir millet bile dedesinin mezar taşını okumaya muktedirdir , ben buna bağlıyorum.

0|0
    0|0
  • kendi tarihini kötüleyen bir eğitim sistemi olursa başka ne beklenebilir ki ,
    Fransızlara kadar gitme yunanlılara bakabilirsin , Megola idea onlar için hala canlı ve sürdürülebilir bir iddia.

1|0
    0|0
  • Fransizin en cahilini nerden tanidin yaa sen... millet ekmek parasi derdinde cocuk okutuyo kira ödüyor ev gecindirio... sende kendine bu soruyu sor... refah duzeyi acaba bu konuda ne kadar etkili... konferans dion da ben haftada 96 saat calisiorum eve gidemezken ne konferansi yaa... boyle seyleri genclere birakin yeni nesil araştırma yapsın öğrensin orta yastan bekleme...

0|0
    1|0
    • birebir görüşmüş olmam gerekiyor, dünyayı biraz takip edince görüyorsun neyin ne olduğunu. bu söyledikleriniz bahane değil, herkes çalışıyor , herkes ev bakıyor. ama sadece biz böyleyiz millet olarak. her zaman da bir bahanemiz vardır. asıl üzücü olan da , bundan üzüntü duymamamız.

• senin hatların Türkiye içi çalıştığı için ne bilesiz be?

• Turkiye ici evet zoruna mi gitti... bana soma da calisan Madencinin Hakkari de calisan askerin demir celik de calisan iscinin nasil tarih konferansina gidecegini acikla... tamam

• ben öyle değilim ben bir kıpçakım kendi aile tarihimi ülke tarihini tut hepsini öğreniyorum sürekli kendimi geliştiriyorum cahil değilim şükür :) aklıma takılanı hep araştırırım

1|0
    0|0
    • Pagan mısınız? Eğer asimile olmadıysanız Pagan ya da Animist olmalısınız? Çünkü sadece Macaristana gidip orda asimile olan kıpçaklar Hristiyanlaştı. Ama eğer Türkiyede yaşıyorsanız Müslümansınız belki de :) Çok güzel. Kıpçakları severim , sarışın renkli gözlü olursunuz siz :) Soydaşlarımız :))

• kıpçaklık ölmedi hayla kanımda yaşıyor şükür bolsyn

• bir insanda hemde gen havuzu ne kadar genişse o kadar belirti gösterir eski türklerin kurganları ile bizimkilerin mezarını almanya 1940 ta açtı inceledi tıpa tıpı çıktık?

• Bizde her şeyi bilirim havası var. Ne desen millet inanıyor falan. Ne demişler bir delil ile kır alimi yendim ama kırk delille bir cahili yenemedim. Sıkıntı hem bize tarih öğretenlerde hem de önceden ben bilirimcilerde.

0|0
    0|0
  • Bence biraz karamsar yaklaşmışsın... Özellikle üniversitelilerde tarih bilgisi ve bilinci kötü düzeyde denemez... Katıldığım görüşün şu:Kadınlar birçok bilimsel konuda olduğu gibi tarihte de çok eksik

0|0
    0|0
    • kesinlikle doğru değil. üniversitelerde tarih bilinci olan gençler çok az , bunları yapılan röportajlardan da anlayabilirsiniz. durum içler acısı maalesef. ama evet , ortak paydamız şu ; kadınlar her konuda olduğu gibi tarihte de yetersiz.

• röportajlara takılma fazla. çok yanıltıcıdır... kadınlara da dedikodu lazım kim kime teklif etmiş kim ne giymiş şeklinde muhabbetler lazım. senin gibi bilinçli olan çok az. bu muhabbetlere girersen bir de sıkıcı yaftasını yapıştırırlar

• Dört işlemi öğretelim bir dur!
    He bir de okumaya bilmeyenlerin yüzdesine baktın mı?

1|0
    0|0
  • Oooo hun tatili, en sevdiğim :D

0|0
    0|0
  • Türkler tarih yapmaktan tarih yazamamışlardır. Türk olmasa olur muydu Fransız tarihi vs?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Türk Milleti kendi tarihini beğenmiyor benim fikrimce. Geçmişine sahip çıkmıyor. Çıkmaktan da aciz.
    Osmanlı'nın en büyük dört padişahı sorulunca başbakan diyen adamdan ne beklersin ki?
    Kimsede şuç yok ama... Bir devletin tarihini öğretmek istiyorsan halka bunun eğitimini küçüklükten verirsin. Ortaokulda başlıyorlar, kıyrıtık, uyduruk anlatıyorlar. Geçmiş tarihin sevgisi verilmiyor çocuğa.
    Tarihi öğretmiyorlar ki...

0|0
    0|0
  • Bu ülkede tarig eğitimi yokki. Bugüne madar şahsen tarih dersinde hiç detaylı bir şekilde hun imparatorluğunu ya da göktürk kağanlığını konu olarak işlemedik. Sanki kendi tarihimiz değil. Ama osmanlı tarihini cumhuriyet tarihini öğrenmek zorundasın. Her sene görüruz bunu. Eğitim sistemi dandik olduktan sonra bu ülkenin insanı, genci gelişemez.

0|0
    0|0
  • Valla şimdi memleket meselelerine girersem cikamamaktan korktum o bakimdan haklisin diyip geçiyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...