Kaostan düzen çıkamayacağı üzerine?

... aslında, "yaratıcı" düşüncenin bu argümanını anlamıyorum...

... Evren'in enerji kaybından ötürü düzensizliğe gittiği bir gerçek, kabul...

... fakat bu düzensizlik içerisinde, yeterli zaman ve şartlar sağlandığında, yer yer ve görece "düzenli" olarak adlandırabileceğimiz olaylar ve mekanlar da gözlenebilir... Ki onlar dahi, düzensizliğe olan gidişe karşı koyamayıp, düzenlerini kaybedeceklerdir... Fakat, konumuz şimdilik ilk söylediğim cümle ile ilgili...

Bu durum illaki yaratıcı (ya da "birden oluşma" anlamındaki yaratılmak) bir güç vasıtasıyla olmak zorunda değildir...

... çok sevmediğim "benzetme" durumu ile açıklar isek: İnsana söyleşme kabiliyetini kazandıran beynin ilgili kısmı evrimleştiğinde insanlar sadece belli belirsiz sesler çıkartıyordu... Ancak, insanlar -pek de bilinçli olduğunu öne süremeyeceğim (çünkü "hmm, bu sözcük güzelmiş, hadi bu olsun" tarzı bir durum yok)- seçilim ile YETERLİ zaman ve şartlar sonucunda dili oluşturdular...

... ortada bir kaos (sadece sesler) durumu var iken, içinden nispeten göreceli bir düzen çıkabildi...

... aslında, düşüncelerimi tam ifade edememiş olsam da, anladığınız kadarıyla sizler neler söylemek istersiniz?

Teşekkürler...

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• fiziksel manada entropi kuralı gereği evren düzensizleşiyor canlılarda seleksyonla güçlüler zekiler hayatta kaldığından düzensizlikten düzene geçiyor. yanlış 2 şeyi kıyaslıyosun problem bu.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Düzen yanılgıdır. Hiçbir zaman bizim algıladığımız şekliyle düzen olmadı evrende. Dini perspektiften bakıldığında evreni yaratıcı yarattı ise düzen yanlısı olmadığı aşikardır. Dini perspektifi kenara bırakırda bakarsak evren en mantıklı açıklama olan büyük patlama öncesi evrede iken "düzende" duramadığı için patlayıp şuana sebep oldu.

Düzen algımız tıpkı atomu küre şeklinde tanımlamamız gibi gerçekdışıdır. Atom özünde spiral enerji formunun belirsizliği ile atomaltı karmaşasına sebebiyet vermekte. Oysa bizler doğamız gereği karmaşık olanı sadeleştirmek isteriz her zaman. Bu karmaşayı anlamlandırabildiğimizde duyduğumuz haz bizi mutlu kılar.

Düşünün bir kere; gitmediğimiz bir cennetin harkulade tasvirleri yapılmakla bir nevi belirsiz olan mekan düzene sokulmuştur. Bu tasviri dinleyen anlatana gıpta ile bakar. Bir nevi silahtır bu. Bunun farkında olan etkin siyasi güç dünyada herşeyin bir düzende işlediğini söyleyip insanların belli bir düzene (bu bahsedilen düzende uzun vadede yıkımı tetikler, din savaşları gb) göre kendi çıkarları için çalışmaları için güdüler.

. Kullandığımız dil dahil basit heceler bile zamanının çok ilerisinde yıkıcı etkiye sahip. Kızgınlığı, nefreti, kini katliamları tetikler. Böylesi ya da benzeri insani konularda bir olayda bir düzen algısının varlığını görüyorsak ona baktığımız görüş alanını kısıtlı tutmuşuz demektir.

Evrene baktığımızda evreni oluşturan karanlık enerji ile karanlık madde dışında kalan algılarımızla farkedebildiğimiz tüm varlıklar özünde enerji formuna dönme çabasında. Sürekli bir yıkım hakim evrene. Bazen düşünüyorum da bu evren sanki bir sindirim sisteminde/ bir öğütücüdeymişcesine yok olma yanlısı. Kim bilir büyük patlama öncesi tek bir madde olan evren daha kolay sindirilmek için parçalara bölündü. Herşeyin enerjiye dönme isteğinin altında yatan sebepte budur belki.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Böyle bir durum zaten yaratici bir güç tarafindan -özellikle bu güç insan ise- mümkün değil. Ortada bir kaos ortami varsa kimse düzeni sağlamaya çalişmaz, aksine bulanik suda balik avlar.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Tam tersine dostum düzen Kaostan cikar. Bigbangin baslangici da Kaos üzerine kuruluydu. Hatta evrenin Altin cagi Kaos sonrasi oluştu. Su anda bile evrenimizin hizla dagilmakta. Bu da bir Kaos içinde yasadigimiza somut bir ornek.

0|0
    0|0
    • Aslında, detayı uzun olduğu için okumadığınız kanısındayım... :)

• İtiraf edeyim okumadim. Tabletten yazdigim için bende teorinizi öyle ya da boyle destekleyici uzun uzadiya yazmak isterdim. Ancak çok kisa bir özet geçmiş oldum. Mazur görün.

• Estağfirullah, ne demek... ;)

• Kaosran düzen doğmaz. Bahsedilen kaos insanları korkutmaktir. Vebinsankar korkudan birşey yapamazlar ve düzene uyarlar. Şimdi ben sana bir soru sorayım. Evrenin ortaya çıkması bigbang. Bilimde başıboş gerçekleşen her patlama başarısızlık ile sonuçlanır. Ve burada yaratıcı olmadan yani bu patlamayı kontrol edecek hiçbir güç olmadan mükemmel bir şekilde bir evren ortaya çıktığı söylenir. Burdaki güç niye inkar edilir? ya da bilim bu konuda yanılıyor mu?

0|0
    0|0
Yükleniyor...