Rock müzik öldü mü? (Ahhh nerde o eskiler ve masumiyet!)?

Öncelikle daha detaylısı şurada sorulmuştu vaktiyle, emeğe saygımı sunayım. :) Çünkü biraz çaldım. Okumadan geçmeyin derim.
www.kizlarsoruyor.com/.../q623915-rock-muzik-ehlilestirildi-mi

Müzik dışına da uyarlanabilir ama müzik için sormak istiyorum. Eski gruplara bakıyorum eski şarkıları dinliyorum da. Bir The Beatles artık yok. Bir Pink Floyd gelmiyor. Bir Hey You gibi tüyleri diken diken eden parçalar çıkmıyor. Bir Mavi Işıklar saflığında grubumuz yok. El üstünde tutulanlaraysa daha çok ideolojik bakılıyor.

En iyi düğün müziği olarak 100 yıl önceki La Cumparista'nın koyduğu eşik aşılamıyor.

Bunun sebebi sadece ekonomik olamaz değil mi? Yani endüstrinin baskıları.

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Yaşam destek ünitesine bağlı...

Günümüzün sloganı, "bilgi güçtür". Acaba öyle mi? Yoksa entelekt fazlası ile dolaşan güçsüzler ordusuna mı döndük? Çağımızda bilgiye ulaşmak çok kolay ve günden güne korteksi yükleniyoruz. Ancak sözlü kültür ve duygusal dünyalarımızın aleyhine bir yükleme... Mesela denizci hikayeleri anlatılmıyor. Herhangi bir seyahat ertesi, izlenimler paylaşılmıyor.

Stavros Topuzoğlu'nu klasik severler bilir. MacCarthy bülbülü Elia Kazan'ın yarattığı Kayserili Rum. 'America, America' (1963), 20. y. y. başlarındaki Türkiye'nin çatışmalı halklar mozaiğidir.
    80'lerin kültür bakanı Melina Mercouri'yi hayat kadını rolünde izlediğimiz 'Never on Sunday' - Pazarları Asla... Hırsızların ülkemizde fink attığı Topkapı...
    Yunanistan'ın büyük müzisyeni Manos Hatzidakis oturur, tüm o filmlerin ve onlarcasının müzik koltuğunda.

Günümüzdeki çok yetenekli futbolculara bakıyoruz. Evet, eski efsanelerden pek aşağı kalmıyorlar teknik ve beceri anlamında. İlaveten daha hızlı ve güçlüler. Ancak "eskilerde olup" onlarda bulunmayan bir şeyi görüyorsun. Eski futbolcular, çemberin dışına çıkan, yer yer otoriteyle de kavgalı, nevi şahsına adamlardı. Maradona, Socrates, son temsilcileri Eric Cantona. Bir ruhları vardı. "Hikayeleri." Onları hala huşu ile hatırlıyor olmamızda bunun da etkisi var: "Saha dışı". Endüstrinin ağırlığının omuzlara çöktüğü, üst mercilerin boyunduruğunu vurduğu günümüz futbolcularıysa "müesses nizam"ın dışına çıkamıyor. Yek kalıp. Çünkü hayatlar, artık daha saydam. Ve cilalanmak zorunda.

Bağlarsak;

Hatzidakis örneğini şunun için verdim. O, iki tür müziğe de sırt çevirmez; en azından varlık anlamında: Popüler ve sanatsal. İkisi de olacak der. Evrensel arketipleri, bireysel yorumlama biçimidir sanat. Ayrımı keskinleştirmeye gerek yok. Ben bu konuda çok sekter değilim. Popüler ve sanatsal ayrımı eskiden beri var. Marcel Duchamp'ın "pisuar"ı açık örnek.

(...)

2|0
    0|0
    • ... Çabuk ve çirkin ölümü peşkeş çeken kıraç bir çöl var karşımızda. Anlık tüket ve geç'i salık veren.

Her şeye rağmen güzel işler de oluyor ama. Olacak.

Entelekt fazlalığı örneğini günümüzdeki -duyguları pas geçen- kakafoni; eski futbolcular örneğini de geçmişteki amatör ruh ve şimdinin endüstri prangaları olarak alırsan, az da olsa cevap olabilirim.

Yani -eskiyi algılayışta- hem "sanat"ın kendisi (objektif) hem de "saha dışı" faktörler (konjonktürel etki) devreye girmekte.

Erkekler Ne Diyor 4

• Mantık söyle işliyor artık, tipin biraz iyi mi sesinde azcık var ise, biz seni biraz süsler piyasaya atarız insanlarda yerler.
    Birde söyle bir durum var. Eski dönemlerde kitlelere hitap etmek/ulaşmak şimdikinden daha zordu ve doğal olarak gerçekten işin ehli ustaları bunlara ulaştılar, şimdilerde ise eline gitarı alan bir şekilde insanlara ulaşıyor. Ama bu demek değilki şimdilerde iyi gruplar yok, tabikide mevcut.

1|0
    0|0
    • Var tabii ki, yok demek fazla duygusalca olur. Mesela Farid Farjad diye bir İranlı var, lakabını hak edercesine kemanı ağlatıyor gerçekten de. Büyük keyif dinlemesi. Ama nadir çıkıyor. Ve ruh yok. Belki de dediğiniz gibi oldu. Zamanla, küreselleşmeyle algılarımız, hafızamız o kadar şeyle dolup bozuldu ki seçiciliğimizi kaybettik.

• İyi müzik her zaman iyidir. Seçebilen de en iyisini seçer zaten. Ama genel anlamda insanlar popüleritiye bağlı olarak dinliyeceklerini seçiyorlar, seciciliğe göre değil. Kısaca Yığınlar düşünemez maruz kalırlar diyoruz.

• o rock dinleyenler bıraktı arabesk dinliyor :D
    cogu kisi pop/rap tarzı dinliyor
    metal ve rock dinleyen cok az var

0|0
    0|0
  • maNga sözleriyle duygularıyla enstürmantal çeşitliliğiyle müzikal kaliteyi çok yükseğe taşıdı ülkemizde.
    eyvallah saydıklarınız bir döneme damgasını vuran parçalar. ancak orada bir barış manço da görseydim keşke bir cem karaca :)

0|0
    0|0
  • halada dinliyorum :D hastasıyım ama dubstep şimdilerde daha çok :)) bende çok seeviyorm dubstepi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...