Aklıma bişi takıldı saçma demeyin ama?

arkadaşlar sorum saçma gelebilir ama kitap okuyodum aklıma takıldı Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife hanımdı. peki onlar evlenince acaba Latife Hanım ın soyadı Atatürk olmuş mudur yoksa kendi soy adı ile mi kalmıştır yani evlendiklerine göre eşinin soyadını alması gerekir mantıken ama Atatürk soy adı ise sadece Mustafa Kemal e verilmişti. Bilgisi olan var mı

Güncellemeler:
arkadaşlar tamam soyadı kanunu yoktu o zamanlar ama madem o zaman ikisinin de soyadı yoktu kanun yoktu ise :) ?

0|0
1|15

En İyi Erkek Görüşü

• o zamanlar da bayanlar evlendiklerin de kendi soyadlarını alabilirler diye bir kanun yok tu o kanun yeni çık tı zaten.. belki resmi nikahları yok olabilir diye düşünüyorsum

0|0
    0|0
    • işte benim de o ihtimal aklıma geldi bir de soyadı kanunu evlendiklerinden sonra çıkmış e o zaman evlendiklerinde soyadları da yoktu sorusu geliyor aklıma :)

• evet :) 1935 te kanun çıkmış ama 25 te boşanmışlar

• belkide o zamanlar resmi nikahta yok tu

Erkekler Ne Diyor 14

• evet 1 milyonluk soru geldi arkadaşlar :D saçma demişsin de saçma ötesi bu soru :D hayatında ne gibi bir değişiklik olacak bunu öğrenince ya da ne kazanmış olacaksın? soruyu okuduğumdan beri gülüyorum ya :D sen beni güldürdün allah da seni güldürsün :D

0|0
    1|0
    • ne kazanıp kaybedeceğim sana kalmadı bay küstah biliyosan cevapla bilmiyosan uza napalım yani

• ay lütfen boz bak hatrın kalmasın çok üzülürüm :) bende ablası sayılırım madem sorumu daha fazla kirletmeden dışarı alalım seni :)

• tamam tamam istenmediğim yerde durmam zaten ben :D hadi bana eyv ;) yalnız şener şen in sahnesi geldi aklıma. abisi münir özkulla olan muhabbeti. bak gidiyorum ha. gidersem gelmem ha :D : D

• Sorunun gerçek cevabını veriyorum. Atatürk'ten daha çok Atatürkçü olan zatlar, Atatürk soyadını bir tek Mustafa Kemal Atatürk'ün kullanabileceği yönünde kanun çıkardılar. O yüzden ne eşi, ne manevi evlatları o soyadı kullanamadı.

1|0
    0|0
  • Atatürk soy ismi ona sonradan verildi o yuzden cumhuriyetin o döneminde atatürkünde soy ismi Atatürk değil. Ölümünden sonra verildi

1|0
    0|0
  • fok balıkları cok yanlız

0|0
    1|0
  • Mustafa kemal atatürkle alakalı yorum yapmak istemiyorum şimdi sevmiyoraun falan küfür yağdıracaksında alakası yok seviyorum ama yorum yapmak istemiyorum

0|0
    0|0
    • yok sevmek zorunda değil kimse ben herkesin görüşüne saygılıyım sevmiyorum diyenlere ben yorum yapmıyorum laf anlatamam çünkü ama sana da saygı duyarım yine de teşekkürler

• haklısın ben de özel hayatını merak ettim anılardan oluşan biçok kitap okudum yine de sormak istedim bu soruyu her türlü tepkiye hazırlıklı olarak :) napcan diyen bile oldu yani bişi mi yapmamız lazım tarih işte mesela ben de evlendikten ve boşandıktans onra soyadı kanunu çıktığını öğrenmiş oldum :) fena mı oldu yok

• ahahhahaha ben şunu merak ediyorum atatürkün soyu devam ediyor mu ki bence ediyor ama kim olduğu belli değil

• Soyadı kanunu 1935 yılında kabul edildi. Atatürk ise latife hanımdan 1925 te ayrılmıştı.

0|1
    0|0
  • bu kadar derin düşünme azizim :D sıyırırsın

0|0
    0|0
    • neden düşünmeyeyim ki :)

• sanırım mutlusunuzdur :)

• evet gayet mutluyum öğrendiklerimden de memnunum :)

• atatürk ile evli kaldığı tarihler 29 Ocak 1923-5 Ağustos 1925 soyadı kanununun kabul edilmesi ise 21 Haziran 1934 hatta latife hanımın soyadıda Uşşaki olmuştur

0|0
    0|0
  • Almadı

0|0
    0|0
  • almadı bildiğim kadarıyla

0|0
    0|0
  • Arkadaşlar ataturk un hiç akrabası yok muydu, ben hiç duymadım

0|0
    0|0
  • O kanun o zaman yoktu.

0|0
    0|0
  • Soyadı kanunu olmadiğindandir.

0|0
    0|0
  • olay şu mustafa kemal eşi latifeydi soyadı kanunu olmadığı için birde atatürk sadece mustafa kemale verildi soyuna değil

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bende merak ettim şimdi

0|0
    0|0
    • :) işte ben de merak ediyorum

• Ahah almamıs ya almamıs :D

• tamam almadıysa doğrudur ama madem soyadı kanunu yoktu evlendiklerinde o zaman ikisinin de soyadı yoktu zaten :)

Yükleniyor...