Sorum şu Türkçeyi kullanamayanlara...

Arkadaşlar şu Türkçe diliyle aranızdaki sorun nedir? ya arkadaş @etmus ABD de yaşıyor yıllardır, Türkiye'de yaşayıp da buraya soru yazan cevap yazan insanlardan daha güzel yazıyor. Tek sorunu klavyesindeki Türkçe karakter yoksunluğu. Hayla ne ya? rahmen ne? okicam ne? Sitem ettik mi etti diyorlar. Sizin yazdığınız yazı intiba bırakır. Özenmek sizden başlar. Kimisi "i" harfini kullanmaktan aciz.

0|0
19|19

En İyi Kız Görüşü

• of sorma her gördüğümde uyarıyorum ama bu seferde bana kızıyorlar :(

0|1
    0|0
    • ben yine uyaracağım. ya kelime sürter hızlı yazanlar için o sorun değil. şöyle yazanlar da var mesela "SeLaM NaSıLsıN?" nasıl yetişiyorsa shiftle beraber. bozmak için bu kadar gaayret olur mu?

• oluyor işte birde şu datlu, sheker şey, janım gibi abidik gubidik sözler icat etmişler üzülüyorum ya dilimize sahip çıkamayan cumhuriyete nasıl sahip çıkacak :(

• diyeceğimi demişsin:) sağol..

Kızlar Ne Diyor 18

• Benim Türkçe klavyem yok ve ben hayatımda hiç türkçe eğitimi almadım onun için çok hata yapıyorum allah var ama kendimi ancak bu kadar geliştirdim :).Kitap okuyarak yazarak.İmla hataları vs gibi kavramlar aranır durursa benim yazdıklarıda ooooooooooo işin içinden hiç kimse çıkamaz.Bu kadar yazabildiğime hiç egitimim olmadan bu kadar bir şey çizikdirdiğima şükürler olsun :)

1|0
    0|0
  • O neyse de sesli harfleri kullanmayanları hiç anlamıyorum.Sesli konuş seni duymuyorum diyesim geliyor.O hayla olayına bende koptum:) Halasına ne diyo acaba?

1|1
    0|0
  • yanlız

yalnış

raamen

war

ewet

yaw

çoq

qördüm qeldim

yhaa

çoh

herkez

gibi insanı çileden ve dilden uzaklaştıran kullanımlar. ben artık nokta virgül de da ki eklerini geçtim türkçe karekter kullansınlar kelimeyi yeniden şekillendirmesinler yeter diyorum.

0|0
    0|0
  • ben bilerek kasti yazıyorum bazen saymayın beni yaa :(

1|1
    0|1
  • ola bilir -e(a)bilir in ayrı yazılması,

HerkeZ,

şarz,

-de lerin ayrı yazılmaması,

aslı abazaN olan kelimenin ısrarla abaza şeklinde kullanılması... daha çoğalır da çoğalır örnekler

Sitenin yanlış yazıldığında bildirmek gibi bir güzelliği var inat mıdır, dikkatsizlik mi?

0|0
    0|0
  • bazıları da ısrarla "yanlız" yazıyor...

ya çok cahiller ya da bunu havalı(!) buluyorlar.

0|0
    0|0
  • sen geri mi döndün ya? biz temelli gittin sanıyorduk.

1|0
    1|1
  • Yurtdışında büyüdüm almancam anadilim gibi türkceyi cok seviyorum kendimi geliştirmeye devam nonstop :-) benden ancak bu kadar

0|2
    0|0
  • Hayla ve Rahmen derken ?

0|0
    0|0
  • Okullarındaki Türkçe dersinde ne yapıyorlardı diye düşünüyorum böyle yazılar görünce. Tamamen özenli olmakla alakası var.

0|0
    0|0
  • burdan devlete sesleniyorum lütfen bir el atın bu duruma :))

1|0
    0|0
  • belkı de aceleyle yazıyolar.bazen bende a harfını yutuyorum ozur bundan sonra dıkkat ederız.

0|0
    0|0
  • ben yoğun çalışıyorum...bu kadar yazdığıma bile şükrediyorum.

0|0
    0|0
  • türkçesi bozulmuş insanlar.atın bunları çöpe!

0|0
    0|0
  • evet ya:(

0|0
    0|0
  • google a bak

0|0
    0|0
  • İstanbul türkçesi okuyucam olarak soylenir.Okuyacağım diye konuşan insan görmedim bulent ersoy dışında.Türkçe yazıldığı gibi okunuyor ama bazı durumlar dışında. Sen gideceğim geleceğim diye konuşuyorsun? Onun dışında dediklerine katılıyorum

0|0
    0|0
  • Acı olan ne biliyor musun? Türkçe'yi kullanamayanlardan şikayet ediyorsun ama senin de pek kullanabildiğin söylenemez. Edebiyat bölümü öğrencisi olarak, yazında bir sürü hata gözüme çarptı. Sorunlarımızı dile getirirken bile uygun dili kullanamıyoruz. Sonumuz hayrolsun.

1|3
    0|1
    • Sen Edebiyat Bilimi olarak inceliyorsun, o kadar kalite bekleme zaten. en azından uğruna uğraşmak da faydadır. Eleştirdiğin için sağol, düzelteceğim.

• Konumuz bu değil. Ayrıca noktalama işaretleri kelimeden ayrı yazılmaz. Saygılar.

• ...

Yorumsuz.

Erkekler Ne Diyor 19

• Asıl mesele milliyetçilik falan da değil.

Konuştuğun dili doğru ve etkili kullanman gerekir ki kendini iyi ifade edebilesin.

0|1
    0|0
    • konular aslında içiçe. ;)

• Evet haklısın. Bu biraz da kişiyle alakalı. Kladı ki zaten pek ciddiye de almıyorum, alınmazlar da. Hatta günlük hayatta böyle konuştuklarında da pek ciddiye alınmazlar.

• Seninle hemfikirim dostum. Keşke Türkiye'dekiler de senin kafadan olabilse.

• telefondan girenlerede biraz saygı..lütfen

0|0
    0|0
    • ben de gecen gün telefondan yazdım. bozmamak için 10 dk da yazdım bi cevabı. hayla daki y harfi nerde Allahını seversen fasulye:D

• Evet olabiliyordur öyle..Klavye kullanımıyla alakalı biraz.Birde hızlı yazıp hızlı cevap vermekle.Şimdi bile devrik cümleler kuruyorum.Haydi hayırlısı.

0|0
    0|0
    • devrik cümleye sözüm yok. ama imla hatası yapanlar var.

• Evet dikkat etmek gerekiyor.Ama klavyede hatalı yazılabiliyor bazen.Şimdi herkez uğraşarak değil kısaltarak herşeyi anlatmaya çalışıyorlar.O zamanda yeni bir internet dili ortaya çıkıyor.Bunu çözümü sanırım karşıki insana ve özümüz dilimize değer vererek konuşmak.

• Çok oturgaçlı götürgeç ne o zaman üstad bana onu anlat yaa türkçe savunucususun tamamda bu kadar mükemmeliyetçi düşünme.Hepimiz kuluz aciziz ,yanlış yaparız bu kadar takarsan kafaya herşeyi bittin demektir.Herşeyi bildiğini sanan kişi yanılmıştır der büyükler:D

0|0
    0|0
    • çok oturgaçlı götürgeç = otobüs demek. herşeyi bildiğimi düşünmüyorum, ama dil de bu kadar sakat kullanılmamalı. Yabancılar bizim Türkçeyi bile öğrenirken o kadar özeniyor. Biz kendi dilimizi yazıp konuşamıyoruz, bırak yabancı dil eğitimini...

• Aynen zaten iyi türkçe konuşamadığımız için yabancı dil öğrenme sayımız az doğrusu.Ama türkçe içerisinde de çok yabancı terim var.Arabçadan,ingilizceden,latinceden ve daha birçok dilden karışımlar var.Valla ben düzgün kullandığımı iddia etmiyorum ama.Mesela otobüs kelimesi ingilizce ''bus''dan gelme bir kelime bize.Çok oturgaçlı götürgeç desek dalga geçerler bizle.Çünkü toplum olarak alıştığımız bazı kelimeler var.Herşey kuralına göre olmuyor ama elimizden geldiğince bozmamaya gayret etmek lazım

• gördükçe eğleniyorum, güzel bişi bence

1|0
    1|0
  • Herkez ve yhaaa yı bir de g yerine q yu görünce titriyorum :D

0|1
    0|0
  • anadilimi katleden ergen yavşakları sevmiyorum.

0|1
    1|0
  • Türkçeyi katlediyorlar.

0|0
    0|0
  • Kendi adıma, kafalarına göre devam edebilirler.Okumayı yarıda bıraktığım çok cevap var :)

2|0
    0|0
  • Türkçe'mizi çok düzgün kullandığıma inanıyorum.Ve kullanmayanlara karışmıyorum.Reel de düzgün kullandıkları inancındayım.

0|0
    0|0
  • yha çok popüler. ''h'' koymaslar olmuyor. Hızlı yazıcağız diye hepimizde yapıyoruz. Mesela g ve g karıstırırım.

0|0
    0|0
  • Boşver be kardeşim başka derdin mi yok kim ne yazıyorsa nasıl yazıyorsa yazsın ben onlarla dalga geçiyorum pek umurumda değiller :)

0|0
    0|1
  • acele ve telden yazıldığı için çoğu kelimeler yanlış yazılmakta.

0|0
    0|0
  • v harfi yerine w yazmazlar mı? O w'yu alıp... Tamam!.. Sakinim!

1|0
    0|0
  • benim varsa imla hatalarım mazur görün yabancıyım ben

0|0
    0|0
  • Kangujampingim relax... What the fuck is going on :)

0|0
    0|0
  • deyil ve herkez gayet popüler bu aralar. Ben artık kasıt aramaya başladım ciddi ciddi.

0|0
    0|0
  • Ayrıca "çok eyleniyoruz" diyenlere ayrıca bitiyorum. eylenmek; oyalanmak demek be yavrum eğlenmek demek değil.

Etmek, eylemek, olmak, kılmak, yardımcı ek fiiller bunlar. Sayısalcıyız ama lütfen...

0|0
    0|0
  • cinsmisin la sen :))))))

0|0
    0|0
Yükleniyor...