Hayvanları doğal ortamlarından, arkadaşlarından ailesinden ayırıp dört duvar arasına, kafeslere hapsetmek vicdana sığar mı?

Muhabbet kuşları Avustralya anavatanı, burada da çiftleştiriliyor sanırım. Satılan yerlerde 100lercesi bir arada, sıcak bir ortamda ve onu satın alarak daha fazla kuşun bu işkenceye maruz kalmasına destek oluyorsun.

KÖpek üretim çiftliklerinde köpekler bir doğurma makinesi gibi doğurtturuluyor. Yine şartlar çok iğrenç. Petshoplardan bahsetmiyorum bile. Gidip satın alarak yine o sektöre, bu zalimliğin devam etmesine destek oluyorsun.

Vahşi doğada yaşaması gereken kaplanın aslanın yılanın ordan alınıp evlere, bahçlere hapsedilmesine ya da hayvanat bahçeleri, sirk gibi zulüm merkezlerine değinmek bile istemiyorum.

Belki çoğu kişi bu durumları bilmiyor, o mekanların resimlerini o şartları görmedi. Belki gördü de umursamıyor çünkü bencil, kendini düşünen, başkalarının acısını umursamayan biri.

• Bence kötü bir durum yok. Hayvanların duyguları yok, onlar bizim için yaratıldı. Takmıyorum fazla. Çünkü önemli olan insan, önemli olan benim ne hissettiğim, benim isteklerim, benim egom.
    25% (6)17% (3)21% (9)Oy Ver
  • Bu bir ahlaksızlıktır, zalimliktir. Kesinliklere vicdana, etiğe, dinlere, ideolojilere ters bir şey. Böyle bir şey nasıl savunulur ki?
    75% (18)83% (15)79% (33)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
5|10

En İyi Erkek Görüşü

• butun hayvanat bahceleri kapatilsin ya

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Benim iki tane kedim var, ikisini de soğuktan donmak üzereyken sokakta buldum. Birini buldugumda kuyrugu kopmak üzere parcalanmıstı. Soğuktan bir arabanın motoruna girmis, sahibi arabayı calıstıdıgındada neredeyse hayvancagız ölüyormus zor kurtulmus. Oteki kedim van kedisi, pet shopta kimse almadıgı icin sokaga bırakılmıs. Apartman gorevlımız onu kopeklerın elinden zor almıs, apart topar veterinere götüdük yaraları yüzünden ölmek üzereydi. Ben astım hastasıyım, ayıca kedi köpek tüyüne alerjim var. İkiside evimizin birer ferdi, onları sokaga salmak mı iyilik yoksa besleyip büyütüp sevgi dolu bir yuva vermek mi? Ben sirke bile gitmem, cocuklugumdan ber ne zaman onunden gecsem aglarım. En yakın arkadaslarımdan birinin pandası var aldı yanına hayvanı, acı cekmesin orda korkmasın ziyaretciler yüzünden diye hayvancagız sınır hastası olmus resmen almasa kimbilir ne vaziyetteydi simdi sevgiyle özenle bakılıyo simdi ona. Dısarda yaralı topal kopek gorsem aglarım gider yemek bulur getiririm benden sıkılana kadar ilgilenirim. Kusura bakmada hic bir sekilde kedilerimi eve hapsettigimi düsünmüyorum, ya da onlara zulmettigimi, ya da arkadasımın panda yüzünden kötü kalpli egoist yaratıklar olduklarını. iki, üc, bin, iki bin kisiyle pet shopları sirkleri durduramazsın, milyar dolarlık endüstriler bunlar. Burdan millete laf sokarak hakaret ederek hicbir yere de varamazsin. Ya Allah askına kedilerim rahatsiz olmasın diye odamdaki koltukta uyudugumu biliyorum ben ne egoistligi? Hayvancıklara cektirilen eziyetle yüzünden vejeteryan olmuş deist olmuş adamım ben, bu nasıl bir önyargı? Ege zaten aynen sikler hayvanat bahceleri cok eglenceli gebersin hayvan degilmi ceksin cile diye düsünen varsa o insan bile degildir, bu soruyu sormana bile lüzum yoktur..

0|1
    0|0
  • evet kismen öyle.
    muhabbet kusum baliklarim ve kedim var.
    muhabbet kusumu özgür yasamindan alip tutsak eden ben degilim zaten kafeste doguyor o yüzden vicdanen bir rahatsizlik duymuyorum onu aldigim icin.
    kedim de öyle evde dogdu hic disariya cikmadi. onu evde tutarak iskence yaptigimi düsünmüyorum gerektigi gibi bakimini yapiyorum.
    ben almasam baskalari alacakti zaten.
    sirk vs gibi yerlere hic gitmem bizim ev de dirk degil zaten ac birakmayi birak begendigi mamayi bulmak icin on cesit mama degistirdim gayet ac kalinca yer zaten diye ilk aldigim mamayi dayatabilirdim.
    kötü muameleyi birak geceler boyu uykusuz kaldim cani oynamak istediginde kalkip oynuyordum gayet tinlamayabilirdim, yani kisacasi hayvan besliyorum diye kendimi cani gibi hissetmiyorum cünkü gerektigi gibi bakiyorum ve hayvan beslemenin vicdansizlik oldugunu düsünmüyorum.

0|0
    0|0
    • Hayvan beslemek ibaresi zaten adaletsiz bir şey. Sanki bize muhtaç felçli insanlar gibi. Sen onları satın alarak o sektöre destek oluyorsun, yerine yeni hayvanlar geliyor. Sen almasan o almasa o sektör batacak ve hayvanlar kilit altına alınamayacak. Duyman lazım vicdan azapları. Barınaklardan alabilirdin ya da internette yavrulayan bir sürü var bedava veren.

• internetten aldim zaten kediyi. ama beles dagitan yok burada cünkü sokakta basibos hayvan yok yani internetten buldugum hayvani belese alinca iyilik yapmis parayla alinca mi canilik yapmis oluyorum.
      duymuyorum vicdan azabi falan alip iskence yapmiyorum sonucta bakiyorum onlara.
      evde hayvan beslemek adaletsizlik degildir sokaktaki hayvanlar icin su yiyecek koyuyorsunuz sonucta degil mi? demek ki beslenmeye ihtiyaclari var. biz ek olarak bir de barinacaklari bir ev verdigimiz icin mi vicdansiz oluyoruz?

• İnsanın kedi olası geliyor. Gerçi sen, beni almaz yanımda ki kafeste duran kediyi alırdın.

• Ben şansliyim ki doğal ortamında pek çok hayvan besliyoruz. fakat satılan hayvanlari da düşünürsek şayet sevgisiz tikis tikis yerde buyumelerinden daha iyi bir eve sahip olmaları. Yalniz bu beslenen hayvanlari birer kukla yapanlari ve ego tatmin edenleri anlamıyorum.

0|0
    0|0
    • Satın almasalar barınaktan alsalar ya da bir sürü bedava köpek ilanları var, ordan alsalar o tıkış tıkış satılan yerler yok olacak zamanla. Veteriner filan mı?

• sokakta ki hayvana su vermekten aciz bir milletiz biz daha. hayır olanaklarımız var.

• Bu bir ahlaksızlıktır, zalimliktir. Kesinliklere vicdana, etiğe, dinlere, ideolojilere ters bir şey. Böyle bir şey nasıl savunulur ki?

0|0
    0|0
  • zaten dinen de evde hayvan beslemek doğru değil. hem hayvan için hem de sahibi için.
    din mükemmel. değil mi :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Hayvanları ben de severim ama saçmalamış ve abartmışsın. Ben de kuş besliyorum ve halinden çok memnun.5 tane kelime öğrettim. Farklı farklı yemleri vitaminleri fısfıs ilaçları var?
    Bakamayan almasın diyorum sadece.

http://i.hizliresim.com/zQvbPj.jpg

1|0
    0|1
    • Kuşa kelime öğretmek iyi bir şey mi, insan gibi konuşup insanı taklit etmesi? Dört duvar arasında uıçmaya çalışmak yerine arkadaşlarıyla uçabilecek durumda vahşi hayatta olamaması?

• İyi birşey tabi ki. Bir canlının yeteneğini ortaya çıkarmak onun yeteneğine katkı sağlamak mükemmel derece de zevk veren bir olgudur. Muhabbet kuşunu vahşi doğaya salıp ne yapmasını bekliyorsun? :D :D:D de get birader sanki afrikadan kaplan besliyoruz :O

• Kapitalist Sistemin, Paranın Getirceği Her Türlü Vicdanı Yok Etmekte Ve Hızla Büyümekte, Popülerliğe Bile Giren Hayvan Türleri Birer Malmışcasına Alınıp Satılıyor Ya'da Hediye Edilimekte, Geçtğimiz Bir Kaç Sene Öncesinde Tv Programlarında Sevimliliği İle Tanıtılan Golden'ler , Bilinçsizce Alınıp Bakılamayıp Sokağa Atılıp Ölüme Terkedilmekte Ve Ciddi Bir Artış Var Bu Konuda..! Bunlar Yavaş Yavaş Kalkacak..! Küçüklüğümden Beri Hayvanlarlayım Şimdi Ne Akvaryum Ne'de Kafes Hayvanlarına Bakıyorum Sadece Sokaktakileri Besliyor Ve Bakıyorum...

Dediğiniz Şey Sirkler'dede Geçerli O Sevimli Hayvanların Perde Arkasında Aç-Susuz Bırakılması, Ciddi Yaralar Ve Şiddet İle Bunlar Zorla Öğretilmekte..!

Sirkler, Hayvanat Bahçeleri, PetShop'lar, Yunus Parkları Bunların Hepsi Kapitalizmin Getirmiş Olduğu Vicdansızlık Sermayesidir..!

0|0
    0|0
  • bu bahsettiklerin çok güzel bunları okuyan ve fikri değişecek olan bir çok insan olabilir ama ben hayvan beslemeyi seviyorum hapsetmek diyemem buna alıpta bahcemı korusun sadece havlasın veya kus ıyı gorunsun ortama bır aksesuvar gıbı olsun gıbı bır dusuncem yok ama bu tur seyler yapılıyor ben ıyı yonden bakıyorum o da şudur;hayvanlara iyi davranıp dığer ınsanlar gıbı ıskence edne bırısı degılım kotu ınsanlara gıtmesındense bır taneısını alıp kurtarmak ıskence gormemesı banada arkadas olması guzel bır sebeptır eger dedıgın gıbı bır dunya olsa kafamı cevırıp bır hayvanın yuzune dahı bakmam bır atasozu vardır bır mahallede hayvanlar ınsanlarla ıc ıce ınsanlardan kacmıyor saldırmıyorlarsa orada ıyı ınsanlar yasıyor demektır bu yazı ıcın sana tesekkur ederım

0|0
    0|0
  • Vicdan olsa sığmaz... Hayvanlar bizim için yaratılmadıd. d Öyle birşey yok tam olarak... Her canlının özellikleri vardır... Mesela Ağaç meyve verecek seviyededir.. Ama biz meyve veremeyiz o bakımdan Ağaç bizden üstündür... Her canlının işlevleri farklıdır o yüzden yaşam devam eder..

Her canlı , her canlı içindir..

0|0
    0|0
  • Köpek sevmişsindir. O köpeği severken köpek ne kadar mutlu oluyor görmüş ve hissetmişsindir. Bence bu cevap yeterli sana. İşkenceye karşı çık, beslemeye değil.

1|0
    0|0
  • Bence alakası yok ben muhabbet kuşu besliyorum 1 ay önce canım ciğerim dediğim kuş kaçtı artık kaç saat yaşadı bilmiyorum sebebleri;
    Karga
    Kedi
    Yağmur
    Kar
    Soğuk hava
    vb yüzünden onlar için en güvenli en özgür yer bence kafes yem, su herşey önünde.

0|0
    0|0
  • Kesinlikte katılıyorum başlıkta yazdığına. Bu durum zulümdür.

0|0
    0|0
  • herşey insanlar için. güçlü olan kazanır. insanlar güçlü insanlar kazanıcak insanların istediği olucak.

0|0
    0|0
  • gezdir

0|0
    1|0
Yükleniyor...