Neden Ayasofya dışında turistlere gösterecek bir mimari eserimiz yok?

ille de 1500 senelik Ayasofya. .. veya kaç asırlık Sultanahmet. neden böyle oluyor ?

Son 50 yılda İstanbul'a hiçbir şaheser , turistlerin ilgisini çekecek bina , anıt , kule falan niye birşey yapılmıyor ? bu kadar mı zavallı bir toplumuz ?

0|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• Turistler tarihimizi görmeye gelirler ya da kendi tarihlerinden kalan izleri görmeye. Güncel mimarimiz ilgilerini çeker mi bilmiyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Zavallılığını kendine sakla bence... Dünyada olmayan medeniyetler, güzellikler var bizde. Sadece istanbul için soruyorsan; Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Anadolu Hisarı Rumeli Hisarı, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Kasırlar, Hamamlar, Beylerbeyi Sarayı, ,Dolmabahçe Sarayı ... ? Daha sayayım mı?

0|1
    0|1
  • Haksızlık yapıyorsun kesinlikle.Çok değerli mimari eserlerimiz var fakat zavallılıktan öte kıymet bilmez bir toplumuz.

0|0
    0|0
  • cok zavallıyık biz napalım

0|0
    0|0
  • çünkü türkiyede mimari kötü bir taklit olmaktan öteye bir şey değil.ya yanlış açı yanlış malzeme eski yapılar yeniden olmayacak yerlere yapılıyor ya da yurtdışında kullanılan malzemeler ve fikirler mimarların şahsının etkisi olmadan taşınıyor.bir karakteri yok.mesela oteller yapılıyor böyle türk motifleri ve saçma karakter arayışıyla.zavallı...sonra modern mimari çalışmaya çalışılıyor mies van der rohe dan kalma taklit.shit.sonra malzeme kullanımı da sakat eğitim de sakat.koryen var mesela adamlar verimli kullanıyor burda bir masayı kaplayana kadar canları çıkıyor.

0|0
    0|0
  • arastırmamı yaptın nerden biliyosun..turistci başımısın sen:P

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• sarnıçlar,su kemerleri,camiler,saraylar,türbeler...geçmişimiz böyle görülesi eserlerle dolu.son yıllarda ise özensiz,plansız bi yapılaşmanın içindeyiz.şehircilikten anlamıyoruz.

0|0
    0|0
  • Ekinoks son 50 yıl diye milletin gözüne soka soka güncelleme yapmalısın. Hala okuduğunu anlamayanlar var.

Neyse tarihi eserler harici mimari kaygı taşıyan eserlere son yıllarda rastlayamıyoruz maalesef. E heykellerin bile kaldırıldığı bir memlekette yaşıyoruz. Daha fazla ne denilebilir bilmiyorum... Neyse soruna benden 5 yıldız.

0|0
    0|0
  • Sen yeni bir mimari yapsan bile Ayasofya kadar geçmişi olamaz ve onun kadar ilgi alamaz.

Ayasofya turistler dediğin ( Ayasofya'yı çok iyi bilen bizden bilgili kişiler) onların amacı ziyaret değil.

0|0
    0|0
  • orta asya kültürünün izleri var türklerde.büyük görkemli şehirler inşa etme geleneği pek yok.varsa da sayıları avrupaya göre azdır

0|0
    0|0
  • Ne yapmışsa eskilerimiz ülkemiz için birşeylerde yapmış. Şimdi ise ne yapmışlarsa ülkemiz ilerlemesin diye yapmışlardır

0|0
    0|0
  • çok güzel bir noktaya değinmişsin. ben en iyi cevaba katılmıyorum bugün bir Sydney opera binası mesela landmark'tır, Dünya'da bilinirliği belki bizim Ayasofya'dan daha fazladır.

Soruyu beğendim.

Hatta şunu düşünelim Ataşehir'e cami yapıldı 500 sene önceki mimari stilde. Buna gerek var mı? Şakirin cami gibi ya da tamamen değişik konseptte birşey yapılsa özgün daha iyi değil miydi?

0|1
    0|0
Yükleniyor...