Deizm vs ateizm hangisi mantıklı arkadaşlar?

Ateizmin bnce elle tutulur bir yanı yok siz ne düşünüyorsunuz. Agonostik arkadaşlar da cevap verebilir;)

0|0
16|21

En İyi Kız Görüşü

• Bu bir Tanrı'ya ihtyaç duyup duymadığına bağlı, bilim ve mantık açısından bakarsak çok fazla çelişki var ama bir Tanrı'ya ihtiyaç duymuyorum yani varsa bile bence yok, bu yüzden bence ateizm

0|0
    0|0
    • Neden bir tanrıya ihtiyaç duymuyorsun bu kendine güvenin nerden geliyor çok cesursun maşallah

• tamam yani sonuna gulucuk koymasam iidi evet obiraz kotu oldu. Genel olarak oyle söylenir de o yüzden şey ettim yoksa hakaret amacım yoktu. Ztn tanrıyı varsayım olarak kbl ettiğinde tanrı figurlerimiz aynı neyse çok konuştum:)

Kızlar Ne Diyor 15

• Panteizm ve deizm en mantıklısı

0|1
    0|2
  • Deizm daha mantıklı.

1|1
    0|3
  • ben inanıyorum Allaha peygamberlerine vs ama bana göre deizm mantıksız bence çünkü deizmde Allaha inanıyorsun fakat peygamberlerine inanmıyosun ateizmde Allaha hiçbirşeye inanmıyosun deizmde Allaha inanıyosun kurandada geçiyor zaten peygamberlerin olduğu Allahın gönderdiği açıkçası bana deizm daha saçma geliyor tabi her görüşede saygılıyım ateizmi deizmi savunan tanıdıklarımda var çevremde herkesin bakış açısı farklıdır tabii ama benim görüşüm bu

0|0
    0|0
  • Deizm daha mantıklı

0|0
    0|0
  • Bence iman et bosver deizmi ateizmi

0|1
    1|0
  • Bence deizm.

0|0
    0|0
  • Ben deistim ama ateistlerinde kendilerince bir sebepleri vardır Tanrı , yaratıcı yok demeleri için.

1|0
    0|2
    • Bnce kambrien patlaması çok buyuk bir engel. Sanki kendileri de bilyor ama marjinal olmaya çalışıyolarmış gibiler;)

• Sorun dinde değil ibadet edenlerde
      Alhamdüllah dinimiz kusursuz
      Cahil yaramaz olan biziz
      Şüç bizde dinimizde değil
      Dilediğiniz kadar eksileyim
      Saygılar

• Allah bizi yaratığında irademizi özgür bıraktığı için.
      Şimdi herşey zorunlu olsaydı imtihan nasıl olacaktı?
      Dini anlatmak kolay değil bunları anlamak ta, çoğu şeyi yeni yeni öğreniyorum.
      Çoğu şeyi de iç güdüsel oluyor, seni çeken bişeyler oluyor
      Bunu his ettiğinde zaten inanırsın.
      Insanlar günahkyardır ve onlara göre din yargılanmamalı.
      Allah'ın sevdirmeye gücü var fakat o da bunu bize bırakmış
      Brakmasaymış özgür olamayacaktık, sen özgürlüğüm kısıtlı olduğunda sıkılmazmıydın

• Her deist birgün ateizmi tadacaktır. Hiç farketmez. Sonucu bellidir.

0|0
    0|0
    • Ateizm her ne kadar işimize gelse de pek mantıklı gorulmuyor hatta bana göre elle tutulur bir yanı yok sanki ön kabul gibi bişey. Yani bir araştırma yaparken tanrının olmadığını once kbl etmek lzmmmış gibi sadece bir duşunce

• Senin için öyle olsun o zaman. Zaten sen böyle düşünüyorsan deist de olamazsın doğru düzgün.

• Niye ya bn doğru durustum:)

• Ateizmdense deizim daha mantkli :))

0|0
    0|0
  • Bi' ara deist gibi oldum sonra baktım dinden çıkıcam araştırmadım

0|0
    0|0
  • Monoteizm en mantiklisi

0|0
    1|2
  • Teizm en mantıklı olanı.

0|0
    1|1
  • Deizm

1|0
    0|2
  • burada senin düşüncenin temelindeki mantık önemli. tanrıya ihtiyacın varsa deizm daha mantıklı. ama ben ateistim bu da bir seçim sonuçta. yine de bunların her biri dinlerden daha mantıklı geliyor bana.

0|0
    0|0
    • Tanrıya bnce her insanın biter de ihtiyacı olur fakat pek bizi dinlediğini sanmıyorum bildiğini okuyor ve tabi ego tatmini

• tanrı eğer varsa bile.. beni bu kadar yok saydığı için ben de onu yok sayarak yaşamaya kararlıyım :D çok kötü zamanlar geçirdim travmatik olaylar yaşadım bunların hiçbirinde de tanrı yanımda yoktu. ben de o yüzden beni motive edecek şeyleri bulmaya başladım. ama putlaştırmak gibi değil. beni ne iyi hissettiriyorsa hedefim ona ulaşmak oldu. müzik mi iyi hissettiriyor kendime bununla ilgili bir şey seçtim uğraştım sonra hedefim değişti vs vs. tanrı yerine beni daha iyiye yönlendirecek hayallerim var kısaca. egosuz hem de :D

• Bayanların tanrıyı yok saymaması için bayağı bir travma yaşamış olmaz gerekirdi ztn diye duşunuyorum. Neyse mutlu ol da gerisi önemli değil;)

• Hiçbir mantıklı değil balık burcu erkeği :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• İnsanın sınırlı bir beyin ile her"şey"i anladığını bildiğini düşünmesi, iddia etmesi mantıksızdır ve iradesinin yetmediği konularda insan aklıyla açıklanamayan konulardaki intizamı, düzeni yok sayması ve raslantıya yer vermesi bir "bilinç"ten söz etmek istememesi aynı derecede mantıksızdır.

0|1
    0|2
  • bence ikiside mantıksız. bu kadar kurulu düzen varken bir tanrı olmaması imkansız. bu ateizm ıcındı. tanrı varken ona ibadet etmemek daha buyuk bir aptallıktır ki bunu dusunurek nasıl kurtulusa ermeyı dusunuyor aklım almıyor. buda deizm ıcındı.

1|2
    1|0
  • İlla ele gelecek yani

0|1
    0|1
  • Deizm bilmem ateizm yok materyalizm hepsi alayı maddeye kuramlı teorilerden ibaret ama maddenin aslında var olmadığının teori değil ispatlı bir kural oldugu hiçmi bir mecmuada okunmazki iyi uykular diliyoru.

0|1
    0|0
  • İlahi dinleri tepeden tırnağa araştırıp aradığın cevapları bulman daha mantıklı.

0|0
    0|0
    • Onu denedim de çok zahmetli. İlahi dinlerden kastın Yahudi ve hrıstiyanlıksa ztn onların elle tutulur bir yanı yok:)

• Onlardan başlasan en son müslümanlığın hak ve geçerli bir din olduğunu göreceksin zaten kafanda soru işareti kalmadan.:)

• İkiside saçma geliyor bana Darvin izim bile daha mantıklı:)
    Bu arada deistle ateistlerein Türkiyede özenilme nedeni genç nesillerin cahilliğidir

0|2
    1|0
  • İslam der geçerim.

0|1
    0|0
  • Ateistim ancak deizm daha mantıklı. Bunun sebebi bazı kavramların hala bilimsel olarak aydınlatılamamış olması. Tanrısal dokunuş olabilmesi muhtemeldir.

0|0
    0|0
    • Hmn hmnnaynı goruşteyiz kanka;)

• Hadiseleri hiç okudun mu?
      ya da kahinlerin nasıl bukadar ileriyi göre bildiklerini hiç düşündün mü?
      Mesela nette forumlarda denk gelmişinizdir muhakkak bazı kişilerin başından geçen olaylar

• Seni ilgilendirir mi?

• deizim bir tanrının ve ya biçok tanrının varlığını kabul eder. ama hangi tanrını gerçek tanrı hangisin uydurma olduğunu bilmez. o yüzden ateist olmak gerek özellikle bilimde. sorgulayabilmek açısından

0|0
    0|0
  • İkiside dinsizliğe giriyor bence.

0|1
    0|0
  • Deizm Bana Çok Mantıklı Gelio Açıkcası...

0|0
    0|0
  • Ateizm daha mantiklj

0|1
    0|1
    • Arkadaşım kambrien patlaması diye bişey var ve işin içinden çıkılmaz bir engel;)

• Hayır var dedim ya işte hatta tam bir egoist. Kuran da bir ayet var daha bu ayeti doğru dürüst tefsir edeni görmedim ayet linki şu:
      www.kuranmeali.org/.../kurani_kerim_mealleri.aspx
      Kısaca bn tanrı kendi egosunu tatmin ediyo yaptığı şey yarattıklarına bakıp eğlenmek diyorum duşuneniliyo musun islamın bana verdiği tek cevap bu anlamsız ayet. Tanrı enaniyette tavan yapmıştır.

• Katılıyorum eğer tanrı varsa büyük bir egoist

• bu soruyu aklında tut kıyamet günü bidaha sorarsın ben asıl o zamanki cevapları merak ediyorum :D :D

0|0
    0|0
    • tamam bulursan bni cevaplarımı öğrenirsin ama çok kalabalıktır be bulamazsın bni:)

• Ikisi de mantıksız.

0|0
    0|0
  • deizm mantıklı tabiki.

0|0
    0|0
  • Orta yolu bul hacım :) 2 ile 0. Al ortalamasını oldu bir. Şimdi bu bir ne. MHP yle alakası ne. Işte mhp nin 40 yılı. Hadi yine iyisin. :)

0|0
    0|0
  • Din sayısal birşey midir ki? mantığa dayandırmaya çalışıyorsunuz? Aşkı mantıga dayandırabilir misin? O zaman aşkta yoktur.

0|0
    0|0
    • Tanrının mantıksal ol duğunu duşunuyorum lakin dindeki bazı şeylere sadece inanmak gerk başka çare yok. Mesela miraç hadisesi mesela melekler mesela insanlık tarihinin başlangıcı vs vs uzar gider

• Varsayımlar üzerinden gidiyorsun ve bu şekilde sonuca varamazsın felsefe yapmaya gerek yok dünyada felsefe yapmaktan daha gereksiz birşey yok. Ya inan ya da inanma

• İkiside mantıklı değil hatta mantık 'm' si bile yok.

0|1
    1|0
  • Deizm tabi ki de, en azından Allah'ı inkyar etmiyorlar ve doğru yolu bulmaları çok daha yakın Hz Muhammed'in dini hak dini ve inşallah bütün kardeşlerimiz bunu anlar ve iman edip ibadete başlarlar

0|2
    1|2
    • o dini bitane düzgün yaşayan ülke söylesene bana. Bu kadar müslüman hata yapıyorsa kusura bakmada o dinde bir sorun vardır.!!

• Bende onu diyorum zaten. Nasıl bir mükemmellikse bu bitane bile topluma düzgün anlatamamış din kendini. Sonuçta Allahın yarattığı kullar değil mi bu insanlar? Yoksa Allahta insanları kendine inandıracak kudret yokmu?
      Böyle bişey olmayacağına göre sorun dinlerde bir yamukluk vara gelio. ;)

• Herkesin inanmaması imtahan için açıklanabilecek durum. Ama en iyi inanların! birbirini yemesinin benim için açıklanacak bir durumu yok. Resmen iktidar kavgası tmmn dunyalık hm de cennetle mujdelenenler tarafından!

• İkisi de mantıksız.. Soru kilit..!

1|1
    1|2
  • ateizm islamdan bin kat mantıklı fakat bence en mantıklısı agnostisizm

1|2
    1|2
    • Ateizmin rastlantıya çok önem vermesi bnce mantıksız. Mantıklı bir açıklamaları da doğru dürüst yok ztn.

Yükleniyor...