Sizce 'sanat sanat için' mi yoksa 'sanat toplum için' mi yapılmalı?

Bence sanat sanat için yapılmalıdır. Sanat bir araç olarak kullanılmamalı , sanat sanat için yapılırsa anlam kazanır. Sanatçı; sanatıyla kendini tatmin ve ifade eder. Topluma ya da birilerine yaranmak için , beğeni kazanmak için yapılan sanat, sanat değildir. Sanatçı sanatını , eserini icra eder ve kim üzerine alınmak isterse alınır..

0|0
1115

En İyi Kız Görüşü

• Sanat, sanat içindir. Eğer toplum için yapılacak olunursa işe bir sürü kaygı karışır ve o sanat eseri her ne ise eğilip bükülür. Özünden kaybeder.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 15

• sanat sanat için yapılmalı bizim toplumumuz öyle bilinçsizki nerde gerksiz nerde rezil olan insn varsa onları seviyo onların anlamsız şarkıları seviyolar öyle bir toplumuzki öyle değrli santçılrmz varki belki bu sanatçılrmz dünya üzernde yoktr onlara hiç değer verilmiyo anca ölünce kıymetleri biliniyo maalesf öyle

0|0
    0|0
  • sanatçıya sorarsan 'sanat sanat içindir' der...
    gişede müzikal için bilet alırken bana sorarsan hani 'sanat toplum için' değil miydi derim...
    kişisel bir yargıdır.

0|0
    0|0
  • Vuhuu soruya bak
    Kullanışa göre değişir maksat güzellik olsun diye bir şeyler yazılmaya başlandığında sanat sanat içindir ancak sanat aynı zamanda kendi fikirlerini daha iyi ifade edebilmek içinde kullanılabilir bu sefer sanat toplum içindir konumuna geçer.
    Ve dediğin gibi sanat birilerine yaranmak için yapılmaz şunu ekleyeyim sanatın toplum için olması demek de bu anlama gelmez.

0|0
    0|0
  • Sanatı öncelikle kendin için yapacaksın
    sonra bunu istersen topluma sunacaksın

Dile gelen eleştirilere de sonuna kadarda açık olacaksın ki gerçekten de sanatçı olduğun anlaşılsın :)

0|0
    0|0
  • Sanat için sanat burjuva için yani elitler için toplum için sanat paryalar yani halk için yapılır :))

0|0
    0|0
    • Anlaşıldı sizde tarihçisiniz herhalde :)

• Burjuva , elit , paryalar felan ondan dedim :)

• Ben finansçıyım tarihçi olsaydım keşke :)) en azından geçmiş geçmişte kalmış uğraşması kolay hiç birşey değiştiremezsin finans öyle mi rasyonel değişken uğraş dur işin yoksa :))

• ikisi birden olmuyor sanırım?

0|0
    0|0
  • Victor Van Gogh bunun bir örneğidir :) Her ikisi içinde olmalı ve sonradan saygı duyulmalıdır

0|0
    0|0
  • bence herkes takılsın kafasına göre

0|0
    0|0
  • Tanzimat edebiyatını oku işte 21. yüzyılda böyle birşey mi kaldı. D

0|0
    0|0
  • İsteyen istediği için yapsın.

0|0
    0|0
  • sanat icin tv karsısında sevisenler alkol alanlar vs. vs. toplumu kotu yonde etkılemıs olmaz mı?

0|0
    0|0
    • Ben onlara sanat gözüyüzle bakmam bile beni sanatçıların , şairlerin yapmış olduğu eser ve şiirler ilgilendirir.

• ssanat topluma hitap ettiği için sanat sanat için yapılmalı reis :))))

0|0
    0|0
  • Al abi bir snickers ye

0|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir.

0|0
    0|0
  • Sanatın gelişmesi ve sanatçının vizyonumu geliştirmesi içindir sanat

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• sanat toplumun değerlerini daha göz alıcı biçimde sunmaktır. Toplumu anlatmayan ve içinde insana ait bir şey barındırmayan eserin çakıl taşından fazla değeri yoktur. Değersiz bir üretimin de bahsi önemsiz olduğundan sanat toplum içindir.

0|0
    0|0
  • Bütün inşaların, yazımların, yaratımların özü aynı, biçimleri farklı farklıdır. İnsan aslında kendini yazar, inşa eder ve yaratır. Sanatın mutfak kısmında hep ben vardır. Sanat sadece sanattır... Sanat eserinin yaratıcısı ile alıcısı arasında ayrım vardır, sanat kimse için değildir... Sanat sadece sanattır... Ben böyle düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • ''Sanat toplum için'' olmalı fakat birilerine yaranmak için değil topluma ışık tutmak, örnek olmak, fayda sağlamak için yapılmalı.

0|0
    0|0
  • Sanat sanat için yapılmalıdır. Ama toplum içinde yapılması gereken zamanlar olabilir bkz Tanzimat edebiyatı. Ama ben sanat için yaparım yani :D

0|0
    0|0
  • toplum için yapılmalı. örneğin divan edebiyatında sanat sanat için anlayışı vardı da ne oldu? halkın anlayamadığı, sevmediği sanat neye yarar? sanat halktan, halk için olmalıdır diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Bence sanat para için yapılmalıdır.

0|0
    0|0
  • Sanat içim sanat.

0|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir

0|0
    0|0
  • Kendime tanzimat edebiyatı devrinde gibi hissettim:D

0|0
    0|0
  • Toplum için yapılacaksa bir gazete makalesine de mi sanat diyeceğiz? Elbette didaktik ögeler de olabilir lakin en başta sanat için olmalıdır bana göre.

0|0
    0|0
Yükleniyor...