Sanat ve bilimin erkek egemenliğinde olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

aslında bunu sanat ve bilim olarak değilde entellektüellik olarak genellersek daha doğru olur. burada bariz sivrilen bi durum söz konusu. şimdi söyle bakıyoruz leonardo da vinci, michael faraday , isac newton albert einstein , fyodor dostoyevski , ludwig van bethoven vs.. gibi bu liste uzar gidr.. kadın sanatçı bilim insanı yok demiyorum ama erkekler dark kadınların bu konularda ön plana çıkmamasının sebebi nedir ? veya başka bir deyişle söyle birşeyde ortaya çıkıyor.. kadınlar genellikle erkeklerin seksten başka bişey düşünmediklerini öne sürerler bu genellemeyide bu yolla çürütmüş oluıyoruz. en yakın örnek olarak ks sitesindeki bölümlere bakarsak kadınlar aşk cinsellik flört bölümünde , erkekler kişilik kültür ve spor bölümlerinde çoğunluk sağlamış. ne düşünüyorsunuz sizce bunlar tesadüf mü ?

0|0
6|10

En İyi Erkek Görüşü

• erkeklerde içgüdüsel.bilimsel araştırma yapmak karı mıncıklamak gibi bir zevk o da doğuştan.ancak teknik anlamda homolar yani birbirine dokunma öpme ihtiyacı duyanlar bu konulara fransızdır onlar maç hastası ve yerel goverment sevdalısı olurlar.

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• erkek egemenliğindeki toplumlarla kadınların bulduğu icatlar,kurduğu hipotezler yaptığı eserler bile erkeklere mal ediliyor.kadınların kendilerini öne çıkarmasına izin verilmiyor.yüzyıllar boyunca bilim ve sanatta sadece erkeklere eğitim verildi,sadece onların ürünleri ön plana çıkarıldı.kadınlarda en az erkekler kadar üretkendir,bilime ve sanata en az erkekler kadar yatkındır.şuanda bile toplum erkekleri bu konuda daha üstün görüyor.eskiden açıkça kadınların bilim ve sanatla uğramasına izin verilmezdi,şimdi ise izin veriliyormuş gibi görülüyor oysaki değişen hiçbir şey yok.1000 yıl önce ne kadar kadınlar destekleniyorsa şuanda ufacık minicik bir parça daha fazla destekleniyor bunun sebebi de bizden önceki kadınların çabalarının sonucu.Marie Curie,Rosalinda Franklin,Sappho,Jane Austen,Dorothy Hodgkin...bunlar ve daha niceleri gösteriyor ki kadınlarda izin verilirse(köstek olunmasın yeter ki) başarabilir...kadınlara cinsel bir obje,çocuk doğurmak için bir makine,evi temizlemek ve yemek yapmak için bir robot gözüyle bakılmasın yeter ki!.

0|0
    0|1
  • Şaşırdım aslnda sanat alanına bakıldığnda bence kadınlar daha fazla bilimde erkegın daha etkn oldgnu bılıorum kadnlarn eskıden hakları olmadığı icin dusunsene kadın aileyı yonetmkle sormlu ama erkek işine odaklanıyor cocuga bakmıyor,ama bakarsak en eski dönemlere kadınlar toplamacılık yapıyormus erkekler avcılık ilk tıp yontemlerini saglık bılımlerını kadınlar sekıllendrmistir.

0|0
    0|0
  • kadınların o dönemde baskı altında olmasına bağlıyorum.Antik yunandaki dünyanın ilk kadın matematikçisi hypethia nin hayatını ve ölümünü araştırırsan ne demek istediğimi daha rahat anlarsın.

0|1
    0|0
    • sorumu tam anlatamadim galiba. kadin ynk demedim genelleme yapmak istemiyortjm ama bu konularda erkek egemen gozukuyor demek istedim. eskiden kadin baski altindaydi diyelim peki simdi sorun ne? siteyi ornek verdim ilgi alanlari gayet acik.

• evet öyle...aşçılık konusunda da dünyanın en iyi aşçıları erkeklerden çıkıyor..

erkekler farklı konularda içlerindeki aşkı farklı yöntemlerle anlatmayı seviyor sanırım..kadınlar için ise tek yönlü..

0|0
    0|0
  • Böyle cinsiyet ayrımı yapmayın ya, hiç hoş olmuyor.

0|0
    0|0
  • kadınların eğitim almasına izin verilmeyip kilit altında tutulması, erken yaşta evlendirilmesi nedeniyledir bu. farklı bölümlerde cinsiyet birikmesinin sebebi çocukluktan itibaren kadınların ve erkeklerin, farklı alanlara bilinçli bir şekilde yönlendirilmesidir. kadınlara öğretmenlik hemşirelik gibi alanları uygun görürler, erkek adama yakıştırmazlar. ya da tam tersi.

tesadüf diye birşey yoktur. baskı kuran ebeveynler, öğretmenler, devlet vardır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• " Kadın çocuk doğurarak en büyük yaratıcılığına ulaşır ve bu onu müthiş bir tatmine götürür. Erkek için bu mümkün olmadığı için sürekli bir arayış içindedir. Asla tatmin olamaz; birçok bilim adamı, sanatçı, siyasetçi bu yüzden erkektir."

Bu müthiş bir tespit bence. Yoksa hep şöyle diyoruz kadınlar aptal... bu doğru değil, ya da bayanlar şöyle diyor: erkek egemen toplum... ama kadın egemen toplumlarda vardı.

0|0
    0|0
    • aslında ben bunu kadınların artık klişe olmuş 'erkekler seksten başka birşey düşünmezler' savını curütmek icin yazdım. haklida sayilirim durum ortada..

• Eskiden kadın seks objesiydi alınır, satılır,yemek yapar, temizlik yapar ve seks yaparlardı.Başka hiçbir şey yapmazlardı ve başka bir şeye layık görülmezdi.Sonralarda da bu böyle devam edildi.Şuan bile kadın baskı altında .Kadın hep güzel olmaya veya şarkı söylemeye yada dans etmeye itiliyor, buda bir baskı ve arzuya göre zorlamadır.Yani tamam şarkı söylesin dans etsin bunlar sanattır ama demek istediğim bunlara itilmesinin sebebi sırf erkeklerin gönlünü hoş tutmak ve eğlendirmek amaçlı olduğu için kızıyorum.Televizyonlarda bilim,sanat,edebiyat, tarih gibi konularla ilgilenen kadınlarla dalga geçtiler yada hiç ön planda tutmadılar.

Batı kültürünün içimize kadar işlemesinin en büyük sonuçlarından biri.Batı ülkeleri kadına değer vermezler.Geneli böyledir.Kadınlarla alay eder ve onları küçük görürler yada eğlenirler.Genelleme yapmaktan ziyade çoğunluktan bahsediyorum.Türkler orta asya zamanlarında kendi kültürlerini yaşadıkları o güzel dönemlerde kadınlar erkeklerle aynı seviyede işler yapabiliyorlarmış.O zamanın tarihine bakarsanız mitolojide kadın tanrı, erkek yaratıcı tanrıya gaz veren yapmalısın deyip yaptıran bir kadın tanrı, kadın liderler ,kadın savaşçılar vardır.Mesela en ünlüleri Huban Arığ'dır.Kadınların adı sadece aşk ve sekste geçmez.Bu bize batıdan geçmiş çirkin ve kutsal saydığımız varlıkları küçük düşüren bir kültürdür...

0|0
    0|0
    • olabilir.. eskiden kadın meta olarak görülüyordu ama bu engel degil. su soruya dahi birikimine guvenip cevap veren kadın sayisi 2 bu bile durumu ozetliyor. kadin ani yasamayi seviyor erkek ani sorgulamayi fark bu

• Erkeklerin daha analitik kadınların ise daha sezgisel bir düşünme yapısı var.

Onun yan etkisi olabilir.

0|1
    0|0
  • Evrimsel olarak kadınları bu konuda çok şanslı görmüyorum. Çok değişken hormonal düzeyleri var. Kararları, düşünceleri ve psikolojilerinin değişkenlik göstermesini buna bağlıyorum. Sosyolojik olarak da erkek evrimi çoktan tamamladı.(Tamamlamamış olan hödükler yok değil) Kadınlar ise son yüzyılda göz önüne çıkmaya başladılar. Yeni yeni bir şeyler yapma şansı buluyorlar.

İşin annelik boyutu da çok büyük bir sorumluluk. Avrupaya bakıyoruz ve kadınların seslerinin daha gür çıktığı bir topluluk yanında, giderek yaşlanan nüfusları onlar için büyük bir sorun. Kadın hem sanatla, bilimle, siyasetle uğraşacak hem de tüm hormonal, psikolojik değişikliklere göğüs gererek anne olacak... İki iş aynı anda olmuyor maalesef. Ha başaran vardır ama dediğin gibi üstünlük genel hatları ile stabil hayata sahip erkeklerde.

0|0
    0|0
  • O dönemde kadınların dini baskı altında tutulmalarından olabilir kadınların sadece cinsel obje olarak gördükleri için.

0|0
    0|0
  • O çağlarda kadın ikinci bir planda tutulduğunda pek aktif olacak bir alan olmadığından olabilir.

0|0
    0|0
    • gunumuz kadinlari icinde ayni sey gecerli siteyi ornek verdim bi inceleyin isterseniz

• ben genelleme yapmiyorum zaten hepsi degil ama cogunda durum bu

• Katılıyorum

• kadınlara fırsat eşitliği tanınmadığı için böyle oldu.

0|0
    0|0
    • peki ozamanlar öyleydi kabul edelim şartlar eşit değildi peki ya şimdi ? sitedeki kızların ilgi alanları belli siteye söyle bir göz atsan nerede hangi konularda yogunlaştıklarını rahatlıkla tespit edeblirsin

• benimda altını çizdiğim nokta bu zaten. onlar sevgi pıtırcığı anı yaşamayı seven soyut şeyler peşinde dolanan , erkek ise o anı sorgulamayı yani blimi araştırmayı daha somut şeyler kovalar.

• galiba kadının duygu yoğunluğu perdeliyo.doğru.

• Sanata bu açıdan bakmamıştım,

0|0
    0|0
  • Eski yıllar için bu söz söylenebilir ama günümüzde geçerli değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...