Avrupa sineması mı daha iyi Amerikan sineması mı?

Amerikan bağımsız filmlerini saymazsak (sadece hollywood'u kastediyorum) amerikan filmleri genelde popüler kültür ürünleri eğlencelik filmler oluyor, insanların bunlara da ihtiyacı var tabiki ama ben daha hayatın içine girmiş, gerçek hikayeler anlatan Avrupa sinemasını seviyorum. Sizin fikriniz nedir? (neden de belirtelim)

0|0
5|12

En İyi Erkek Görüşü

• Avrupa sineması varken Amerikan sinemasını ayrı bir sanat dalı gibi değerlendirmek lazım :) Bağımsız versiyonlar hariç Amerikan sineması şov amaçlı Amerikan güreşidir, Avrupa sineması ise bildiğin eldivensiz bokstur :)

Amerikan sinemasında iyi ve kötü çok belirgindir ve genelde iyi kazanır. Amerikan olgularına yapılan klişe göndermelere girmedim bile.

Fakat Ingmar Bergman, Lars Von Trier (favor yönetmenlerim) filmi izleyince bir süre mavi ekran verirsiniz. İzledikten 2 sene sonra bile muhakeme yaparsınız falan.

Özetle Amerikan sineması eğlenilecek, Avrupa sineması evlenilecek filmler yapar :))

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Avrupa sinemasını daha özgün buluyorum.

Son zamanlarda bollywood sinemasıda iyi işler çıkartıyor ama.

0|1
    0|1
  • Uzak Doğu Sineması

0|0
    0|0
  • amerikan sineması

0|0
    0|1
    • yaptıkları filmleri begeniyorum büyük bütçelerle ve büyük emeklerle hazırlanıyorlar.filmlerde bi canlılık süreklilik var filme izleyenini baglıyor.

• amerika süper güçtür bu konudada her konuda olduğu gibi

0|0
    1|1
  • avrupa sineması daha yaratıcı geliyor bana.

1|1
    0|0
    • yaratıcılıkta hollywood'un hakkını yemeyelim.

• o zaman haklısın ama özgün desek daha doğru olur.

• evet, yaratıcı kelimesi anlatmak istediğimi tam olarak karşılayamıyor olabilir gerçekten...

Erkekler Ne Diyor 11

• yalniz sunu da unutmamak gerek ki amerikan sinemasinin yerlestirdigi anlatim dili olmasaydi ne godard olurdu ne bergman. amerikan sinemasi "sinema dili" nin ve hikaye anlatim tekniginin basucu kaynagidir. Yaptiginiz her is amerikan sinemasi ile karsilastirilmaya mahkumdur.

bir de bunun baska bir ironisi var ki, Avrupa sinemasi uzerinde hayli etkili olmus Film Noir janrini Avrupa'dan Amerika'ya 2. Dunya Savasi sonrasi kacan Alman ve Avusturya'li sinemacilar yaratmistir neredeyse. Iste boyle tavuk mu yumurtudan macerasi Avrupa Amerika sinemasi karsilastirmalari.

Amerikan sinemasi da oldukca gercekci hikayeler anlatmistir.

Savas oncesi Ford'un yaptigi western'er (stagecoach) natural gercekcidir. Savastan sonra iyicie palazlanan Film Noir aci ama gercek bir sosyal elestiridir.

1970'lerde tekrar sahlanan Amerikan Sinemasi geleneksel dilini ve hikaye yapisini kaybetmeden avant gard eserler cikarmistir. Robert Altman bu donemden ilk aklima gelen yonetmen. Coppoloa'nin ilk donem filmleri de keza.

Yillarca Amerikan sinemasina burun kivirip Avrupa sinemasi seyrettikten sonra asil Amerikan sinemasini kesfedisimde yasadigim heyecan aslinda halen gecmedi. Avrupa sinemasi kulliyen Amerikan sinemasinin tesiri altindadir, hala.

Amerikan sinemasindan bagimsiz kalabilmis sinema nerede diyenler baska yerlere bakmalilar artik. Avrupa'nin kendisi bile yemiyor artik bu naneyi. Nuri Bilge'nin yukselisinin nedeni de kanimca budur. Keza Kore ve Iran sinemalarinin yukselisi de bu nedenle.

Yani, bana kalirsa Avrupa sinemasi ile Amerikan sinemasi arasinda bir fark yoktur kabaca. Avrupa sinemasi Amerikan sinemasinin dilini "entelce" konusur. Asil uslup ve sinema dili farki icin farkli dunyalara gitmek gerek.

0|0
    0|0
    • gelişim olarak tabii ki ilk olmanın bir üstünlüğü her zaman var amerika film endüstrisinde.. nickelodeon adı verilen sinemalarda başladı bu iş kabul ediyorum. ama kurdukları ekonomik düzen bu sanatıda yutmuş durumda.. son 5 yıl içerisinde sanatsal yönden hayranlık uyandıran çok da fazla bir film hatırlamıyorum ben.. marvel comics, dc ağırlıklı tamamen fantazi,bilim kurguya akan bir sinema var karşımda.. bunun en temel izahı ise gişe.. sizden çıkmış olabilir bir olgu, mühim olan onu sürdürebilmek

• su andaki Amerikan Sineması'nı, bağımsız yapımları dahil çok fazla seyretmiyorum diyeceğim yalan olacak, karım çok seviyor Amerikan filmlerini :) ama benim demek istediğim Avrupa sineması ile Amerikan sineması arasında aslında kuvvetli bir bağ olduğuydu. Şu andaki Amerikan sinemasında da enteresa yönetmenler var Coen Kardeşler, Woody Allen mesela.

• woody allen bambaşka. ona hollywood'dan demek haksızlık olur :) şaka bir tarafa, lumier kardeşler sinematografı abdde buldular, dolayısıyla abdde sinema daha hızlı gelişti. hatta dünya sinemasının temelini charlie chaplin, frank capra gibi ustalar kurmuştur. ikisinin de filmleri dünya sinemalarına ilham vermiştir, defalarca çevrilmiştir.ama ilginçtir, ikisi de köken olarak avrupalıdır! :) artık boynuz kulağı geçmiştir ya da geçmek üzeredir, hollywood artık film yapamamaktadır. ..

• ikisinin türü farklı... avrupa sineması daha çok sanatsal, derinlikli filmlere (nuri bilge ceylan tarzı) yönelirken hollywood daha çok görselliğe önem veriyor... mesela öyle filmler var ki cannes'da rezil oluyor ama gidip oscar alıyor (la mome) ya da cannes'da göklere çıkartılıyor ama oscar'da çuvallıyor...

şahsen ben dünya sinemalarından uzakdoğu sinemasını seviyorum. onlarınki daha kaliteli... latin amerika sineması da fena değil yükselişte ama daha 40 fırın ekmek yemeleri lazım... avrupa kendini geliştiriyor... hollywood ise "ruhuna fatiha" demeye hazırlanıyor çünkü hollywood çöktü, bitti...

blogumda bu konuya biraz değinmiştim: link

0|0
    0|0
  • Kesinlikle entellektüel, yaratıcı bir Avrupa sineması tabi.! Amerika Hollywood' u sadece kendi emperyal çıkarları için kullanıyor. Sanat Yok!

1|1
    0|0
  • action ise amerika ; eğer drama öne çıkıyorsa avrupa.. ama bagımsız avrupayı tek geçerim.. bağımsız sinema, sanatı sanat olduğu için yapıyor bana göre.. bir tutku, bir heyecan var.. ama hollywood tamamen sanatı gişe için yapmakta.. metalaşmış bir olgu söz konusu.. o yüzden bir sanat sever olarak forever bağımsız avrupa :) ama transformers serisini çok seviommmm bennnnnnn :D

0|1
    0|1
  • Avrupa sineması kesinlikle. Özellikle Nordik ülkelerin yapımları ayrı bir güzel. Daha özgün, daha gerçekçi.

1|1
    0|0
  • avrupa sineması daha bir bizden gibi ve genelde konu olarak holywood filmlerine nazaran daha sanatsal...

0|1
    0|0
  • tabiki hollywood :)ötesi yok insnın içine işleyn anlamlı filmler ama amerikan sinemasıda çok gerisinde diyemem

0|0
    0|1
  • Avrupa sinemasında, konular çok daha derinlikli işleniyor; fakat benim sinema beklentim daha çok görsellik ve eğlence ağırlıklı olduğu için amerikan sineması bana daha uygun.

0|0
    0|1
  • bence kesinlikle kore sineması, izleyin hak vereceksiniz

0|0
    0|0
  • Amerikan diyen herkesi eksiledim

0|0
    0|0
  • Nicolas Cage, Tom Hanks, Ben Affleck nerde oynuosa avrupa amerika farketmez (:

0|0
    1|2
Yükleniyor...