Deist olan var mı aramızda ne demek?

deist , ne demek arkadaşlar? bana şu inanç biçimlerini açıklyabilir misiniz en azından bildiklerinizi?

0|0
4|21

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 21

• Deizm veya Yaradancılık, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dini bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancıdır.[1][2][3][4][5]

İnanışın tanımlanmasında kullanılan doğal din ya da doğal inanç kavramları, hiçbir aracı olmaksızın sadece akıl yoluyla kavranabilecek yalın bir Tanrı inancını belirtir.[6] Bu inancı benimseyen kişiye Deist denir.[7] Deizm kavramı ilk olarak 17. yüzyılda özellikle İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır.[8] Terim Lâtince Tanrı anlamındaki Deus sözcüğünden türetilmiş ve özgür düşüncelilerin Tanrı inancını belirtmede kullanılmıştır.[9]

0|0
    0|0
  • Allah var diyip de nasıl biri olduğu hakkında gelen bilgilere elçilere inanmayanlar.

Yani varlıkları görüp yaratıcı olması lazım diyor ama yaratan hala hayatta mı, duaları işitir mi, sıfatları özellikleri neler.. bunları kafasına göre uydurup kendini kendine peygamber ilan ediyor :))

Allah Hidayet nasip etsin hepimize

0|0
    1|0
  • Deizm veya Yaradancılık, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dini bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancıdır.

İnanışın tanımlanmasında kullanılan doğal din ya da doğal inanç kavramları, hiçbir aracı olmaksızın sadece akıl yoluyla kavranabilecek yalın bir Tanrı inancını belirtir. Bu inancı benimseyen kişiye Deist denir. Deizm kavramı ilk olarak 17. yüzyılda özellikle İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır. Terim Lâtince Tanrı anlamındaki Deus sözcüğünden türetilmiş ve özgür düşüncelilerin Tanrı inancını belirtmede kullanılmıştır.

0|0
    0|0
  • tanrı var ama bize karışmaz cehennem cennette yok ölünce toprak oluyoruz onun dışında önemli olan tek şey iyilik olgusunun bizim içimizde belirlenmesi kısaca tanrı bize karışmıyor her şey bizde bitiyor

0|0
    0|0
  • Kısacası ''bir yaratıcı var ama müdahele etmiyor'' deistlerin arasında cennet cehenneme ahirete inananlar da var inanmayanlar da

0|0
    0|0
  • Hiçbir dine mensup olmayıp.. Evreni bir tanrının yarattığını ve bizi kendi halimize bıraktıklarını varsaylar

0|0
    0|0
  • Allah var gerisi yalan diyenler

2|0
    0|1
  • Deizm bir yaratıcıya inanmak ancak yeryüzünde ki tüm dinleri red etmektir ayrıca yaratıcı dediğim kavram yaratan bir güçtür yani dinlerde ki tanrı sıfatı değildir.

0|1
    0|0
  • Eski deistim her şeyini açıklayabilirm ne bilmek istersin. Temelde Allah'ın varlığına inanmak ancak cennet, cehennem kavramlarına hali ile dine inanmamaktır.

0|0
    0|0
    • bilmek istiyorum zaten bunun için sordum keşke açıklasaydın..

• Artık elhamdülillah müslümanım. Deist olmamın sebebinin aslında hesaplaşma gününde yanlış yaptığım insanların yüzüne bakmaktan korktuğum için olduğunu fark ettim. Zaten içten içe dinden çıktıktan sonra bir zorlanma yaşadım. Sığınacak limanım kalmadı ve hayatımda ilk kez korku neymi ş o zaman anladım.

• Bu arada maestro sen bu soruyu bana iki kere daha sormuştun :D

• Deist ya varsa diye korkan dinleri peygamberler yaZdi diye düşünen insan şeklidir arada kalmıştır bence ateisttir bir yandan biraz ama bunu kendine açıklamaya korktuğundan deistim der

0|0
    0|0
  • manystim paraya ve gücüne inanırım hehehe :)

0|0
    0|0
  • Deist Tanrının varlığını kabul ettiği gibi sadece Tanrının olduğu diğer hiçbir dinsel nesnenin ya da varlığın (örn:cennet, cehennem, melek, şeytan, dini kitap, kutsal nesne) olmadığını savunan görüştür.

0|0
    0|0
  • Tanrıya inanan dinlere inanmayan. Tanrı dediğim Allah değil, Islamın tanrısına inanmıyorlar yaratıcıya inanıyorlar sadece

0|0
    0|0
  • "Deist olan var mı aramızda" aramızdaki kişilerden deist olan olup olmadığını sormak demektir.

0|0
    0|0
  • Bir dine inanmaksızın
    bir yaratıcının varlığına inananlardır

0|0
    0|0
  • kız hesabı çok düzgün bir biçimde anlatmış :D

0|0
    0|0
  • ben deistim.

0|0
    0|0
  • ben varim deistim buyur

0|0
    0|0
  • Allahın varlığına inanırlar fakat hiç bir dine inanmazlar reddeden kişilere denir bu anlama geliyo

0|0
    0|0
  • çoçuklar arasında yeni moda...

0|0
    0|2
  • Deist, evreni bir yaratıcısı olduğunu savunur ama o yaratıcının evreni yarattıktan sonra kendi haline bıraktığını ve müdahale düşünür.

0|0
    0|0
    • müdahale etmediğini düşünür*

Kızlar Ne Diyor 3

• Teist : bir dine ve Tanrıya inananlar mesela müslümanlar teist
    Deist : dinlere inanmayıp bir yaratıcı oldugunu düşünenler
    Ateist : herhangi bir dine de tanrıya da inanmayanlar

agnostik : olabilir de olmayabilir de bilemeyiz sonuçta deyip işi kurcalamayanlar.

kanımca en mantıklısı agnostisizmdir

0|1
    0|0
  • Deist demek densiz demek

0|0
    2|1
  • Deist; Allah'ın varlığına inanıp, dinlere inanmayan insanlara denir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...