"Eşek hoşaftan ne anlar" mı, "Eşek hoş laftan ne anlar" mı? Sizce hangisi doğru?

Sizce atasözünün doğrusu ne? Hoşaf mı, hoş laf mı?

• Eşek hoşaftan ne anlar?
    56% (25)56% (41)56% (66)Oy Ver
  • Eşek hoş laftan ne anlar?
    44% (20)44% (32)44% (52)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Atasözünün doğrusu "Eşek hoşaftan ne anlar; suyunu içer, tanesini bırakır." olacak. İnanmayanlar TDK'nın sitesine bakabilir.

0|0
10|7

En İyi Kız Görüşü

• Eşek hoşaftan ne anlar? Sitedekilerin çoğu birer eşek, ben de hoşafım. Beni ne anlasınlar lan?

0|1
    1|1

Kızlar Ne Diyor 9

• Aslında ikisi de doğrudur.

Şöyle ki, "Eşek hoş laftan ne anlar" atasözü zamanla başkalaşıma uğrayarak "Eşek hoşaftan ne anlar" haline gelmiş, üstüne bir de "suyunu içer tanesini bırakır" gibi bir ek kazanmıştır. Normal hali B şıkkı olsa da, zamanla A şıkkı da kabul edilebilir olmuştur.

0|2
    0|0
  • şu an bir aydınlanma yaşadım :D B seçeneğini seçiyorum

0|1
    0|0
  • İnanamıyorum ya. Diyordum hep bu söz için abi hoşaf ne alaka, eşek hoşafı napsın yani.
    B'ymiş meğersem._.

0|1
    0|0
  • Doğrusu hoş laff ama gel ğör ki günümüze hoşaf gelmiş bence 2side doğru oluyo eşşek na hoş laftan anlar nede hoşaftan hoşafın suyunu içip denesini bırakır :)

0|1
    0|0
  • ikiside.

0|0
    0|0
  • eşek değiliz ki bilelim :/

0|1
    0|0
  • B 😊

0|0
    0|0
  • hos laf

0|0
    0|0
  • kıtap aç oku b şıkkı oldugunu anlarsın

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 7

• Bence hoşaf..

Zira köyde çocukken denedik suyu da içti hoşafıda eşşoğlusu. Lan hoşafı içince bir anır hoşuma gitti de yok..

O yüzden eşek hoşaftan bir bok anlamaz

0|0
    0|0
  • eşek hoş laftan ne anlar

doğrusu bu

0|0
    0|0
  • Aslında dogrusu hoş laf lakin eşek hoşaftan ne anlarda mantıklı tatlı hareketten güzel şeyden ne anlar gibi hoşaf daha mantıklı geliyor bana şahsen

0|0
    0|0
  • B ;) Ama ne yazık ki herkes yanlış biliyor :)

0|0
    0|0

0|0
    0|0
  • 2. olan doğru

0|0
    0|0

0|0
    0|0
Yükleniyor...