Mrb... sabah ezanından öne almazsak olurmu?

şimdi... ramazanda gusül abdestini sabah ezanı okmadan alman şart diye duydum... ama benim öyle bir imkanım yok... yani öyle sabah öğle ezanından önce alsam orucum geçersizmi oluyor?

0|0
2|10

En İyi Erkek Görüşü

• Ablası Hayırlı veya şehvet yoluyla gusel alman gerekiyor onu yapmamış onu söyledi doğru düzgün bir cevap alsın çünkü ikisininde arasında çok fark var

0|0
    0|0
    • Ablası adet içinmi gusul alıyorsun yoksa cenabetlik gusulumu

• Bak ablası şehvet in gerektirdiği gusul orucun kabul olması için anında alınması gerek zira orucun kabul olmaz. Rüya aleminde gereken gusul uyandığın zaman alınması gerek orucun sağlam olması açısından. Adetin gerektirdiği gusul zaten oruç tutamassin biteceğini zaman belli değil tedbir açısından tam bittikten sonra alman gerek. Birde söyle bir hadis varki onuda sana söyleyeyim gusul abdesti ikinci vakte bırakmayın diyor resullulah s. a. v

Erkekler Ne Diyor 9

• Oruca gusülsüz başlarsan oruç olmaz

1|0
    0|0
  • hayır oruca birşey yapmaz, fakat ramazan olsun normal zaman olsun iki ezan arasında almak iyidir müsayit değilsen müsayit olunca alırsın birşey olmaz oruç makbul

0|0
    0|0
  • Şartlar ve imkanlar.. ve niyet önemli olan... sen kendi vicdanina bakacaksin ve kararı sen vereceksin

0|0
    0|0
  • Orucunu etkilemez diger baska sakincalari var sadece ama orucun bozulmaz istersen hic alma

0|0
    1|0
    • güsul almasamda orucum geçerlimi yani

• Hayır orucun geçerli olmaz

• Evet tatlim tum gunu gusulsuz gecirsende orucun gecerli olur. Bazi cahiller orucu namaz kilmak saniyor. Gusulsuz namaz kilamazsin kuran okuyamazsin ama oruc tutabilirsin.

• Bir kere namaz kılamazsın. Ayrıca bir vakit namazını gusülsüzken geçirirsen çok büyük azap görürsün.

0|0
    0|1
  • Ogleden once alman gerekir

0|0
    0|0
  • tam olarak ne demek istedin anlamadım

0|0
    1|0
  • Şartlar uygunsa, en kısa zamanda alacaksın.

0|0
    0|0
  • neden abdest alacaksın ki

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• evet geçersiz oluyor
    ezandan önce alınması lazım abdestin
    alamıyorsan bir gün sonra tutarsın ve tutmadığın günü kaza edersin

0|0
    0|0
    • peki.. diyelimki... bugün almam lazım... ve bugün öğle ezanından önce aldım... yarın tekrar abdest almam gerekiyormu?

• normal abdest gibi değil gusül abdesti
      bozacak bir şeyler olmadığı sürece alman gerekmez tekrar

• hm peki... yani tekrarlamam geekmiyor..

• namazı geçirmeden alman gerek ama sırf şu yutma durumuna karşı oruçluyken yıkanmak uygun görülmez.

0|0
    0|0
Yükleniyor...