Orucun amacı nedir arkadaşlar bilenler?

Orucun dinen amacını bilen var mı?

Güncellemeler:
Ben oruç tutmadanda hallerinden anlayıp yardımcı oluyorum mesela o zaman tutmasam oluyor mu?

0|0
5|15

En İyi Erkek Görüşü

• Manevi ve bedeni olarak temiz kalmaktır. Nefsine sahip çıkmaktır.
    Nefsine sahip çıkmaktan kastım sadece aç, susuz kalmak değil.
    Oruçken diline sahip çıkacaksın, gönül kırmayacak, sesini kimseye yükseltmeyeceksin. Oruçluyken çok sinirli olup birinin kalbini kırmayı marifet zannederek bile bile bunu yapanlar var. Ancak oruçluyken kalp kırmamak önemlidir. Diline sahip çıkarak küfretmemek önemlidir, bedeni olarak zinadan ve gözünün gördüğü seni tahrik edecek şeylerden kaçınmak önemlidir.
    Oruçluyken ne durumda olursan ol manevi anlamta temiz olmalısın.

İnsan normal yaşantısında dahi; gözünü ve elini haramdan sakınmalıdır. Paylaşmasını bilmelidir. Kalp kırmaktan kaçınmalıdır. Kul hakkı yememelidir. Allah kul hakkıyla bana gelmeyin der. Ve Allah yine kimsenin gönlünü kırmayın der.

Bugün işyerindeki bir olayı anlatayım. Bir arkadaş iş ile ilgili bir soru soruyor, oruçlu adam sabah saat 9:30 olmasına rağmen; oruçlu oruçlu bana sövdürme, ben nereden bileyim, yürü git işine yavşak gibi kelimeler kullanıyor. Sen sabah saatinde dahi oruca dayanamıyorsan, akşama kadar ne yapacaksın. Ve karşındaki kişinin haksız yere gönlünü kırıyorsun. Şimdi Allahın buyurduğu şeyin tam tersini, hiç olmaması gereken bir anda yapıyorsun. Ağzınıda bozuyorsun. Sizce bu doğru mu?
    Oruç tutmayı sadece aç kalmak, susuz kalmak, etrafında kendini tahrik edecek şeylere bakmamak zannedenler var. Benim görüşüm ise oruçluyken tamamen manevi anlamda temiz olmaktan yanadır. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Nefsin kontrol edilerek terbiye edilmesi ve aç olan insanların ne hissettiğini hatırlamak ve düşünmek amacındadır.. Hasta olanlar ve tutması sakıncalı olanlar tutmamalı ve onun yerine kefaret ödemeliler.. Tutmaması gerekirken tutup kendine zarar verenler daha çok günaha girerler..

0|0
    0|0
  • Allah sana emretmiş'ki yapacaksın. Allah sana beyin vermiş ister kötüye ister iyiye kullan. Allahın amacı bizi aç bırakmak değildir aç kalan kardeşlerimizi anlamaktır. Mide'yi rahatlatıyor oruç tutmak aynı zamanda nefsine hakim oluyorsun ve olmalısın. Oruç tutmak sadece aç kalmak değildir karı kıza bakmamak günah işlememek ve daha fazlası.

0|0
    1|0
  • Bedenin zematı nefisin terbiyesi

0|0
    0|0
  • Bir hastalığın yoksa oruç tutmamanin hiç bir telafisi yok. Oruç bir ibadettir evet ama en çok insan sağlığına çok faydaları var. Düşünsene 1 sene hiç çalışmadan makine bile olsa sorun olur. Bir nevi vücudunuzu köşemizi dinlendiriyoruz. Bir araba gibi düşün. Benzin bitmesin diye rolanti de gidiyoruz. Ayrıca bize sabri öğretiyor. Açlığın ne kadar zor olduğunu dayanma gücünü öğreniyoruz. Say say bitmez faydaları.

0|0
    0|0
  • Evet Oruç seni yaradan için nefsini görmezden gelerek yaptığın eylem böyle denebilir ayrıntılı bilgi googledede vardır

1|0
    0|0
  • islamın 5 şartından biri

0|0
    0|0
  • Bir amacı yok. Allah emrettiği için ibadet niteliğinde tutulur.

0|0
    0|0
  • İslamiyetten önce de var olan çok eski bir gelenek. İnsanları doyuruyorsan gerisi boş.

1|1
    0|0
  • Amaç, var olduğuna inanılan öbür dünyada bir yer edinmek

0|0
    0|0
  • Sevap, şükretmeyi bilmek, olmayanların halinden anlamak. En basit aklıma gelenler.

0|0
    0|0
  • Nefsi terbiye etmek bence bir de ALLAH 'ın emrini yapmak yememek içmemek kulluğun göstergesi.

0|0
    0|0
  • Oruc nefsin terbiyesidir

0|0
    0|0
  • tabiki aç olan insanların halini anlamak ve yardımsever olmak

0|0
    0|0
  • açları anlamak

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Bir soz geldi aklima AC kal ki açlık cekenin halini anla bence çok doğru.

0|1
    0|0
  • Maddi gücü olmayan insanların durumunu kısmen yaşayıp, zorluğunu fark edip, yardım etmemize bir ön ayak olduğunu düşünüyorum. Yani hem empati yapmak hemde yardım etmek diyebilirim.

0|0
    0|0
  • Acin halinden anlamak nefsi terbiye etmektir ve nimetlerimiz icin sukur etmek

0|0
    0|0
  • Nefis terbiyesidir.

0|0
    0|0
  • Oruç bedenin zekatıdır...

0|0
    1|0
Yükleniyor...