1930larda liselerde okutulan tarih kitapları. (Tarih II Orta Zamanlar)?

1930'larda liselerde okutulan 4 ciltlik tarih kitapları hakkında bilginiz var mı? Netten baktığım kadarıyla herkes 2. cildin üzerinde yoğunlaşmış, değerlere hakaret ediyor savunmasıyla. Brikaç sayfa da vermişler jpg olarak. Yani bugün aynı kitapları okutanın hayatı kayar herhalde.
Turan Dursun, İlhan Arsel de daha sonra üzerinde durdular aynı konuların. Açıkçası 2. cildi merak etmiyorum. Çıkmaz sokak.

Diğer ciltleri merak ediyorum daha çok. Muhtemelen İslam öncesi tarih, Yeniçağ ve Yakınçağ anlatılıyor. Peki nasıl anlatılmış? Mesela farklılıklar nelerdir bizim kuşağa okutulan tarih kitaplarından?

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Tanrının hakkı tanrıya, Sezar'ın hakkı Sezar'a!
    Yani o kitaplar, uhrevi ila dünyeviyi birbirinden ayırır. Tabii kısa bir deneyim olmuş; yerini tekrar medrese sıralarına devredişi gecikmemiştir. Fincancının katırları, ürker...

Ziya Gökalp, Durkheim'den esinlenme -solidarist- bir toplum inşa eder ama buradaki bağ, ümmettir. Y. Kemal, bir ezan sesinde tüm ulusu görür. Yusuf Akçura, İttihat ve Terakki'nin politikalarıyla da koşut, iktisadi bir tarih yazıcılığı ile gelir. ("Milli" burjuvazi amaçlı ve korporatist/sınıflarüstü bir ekonomi şemasıdır bu)
    Annales Okulu geleneğiyse Fuat Köprülü ile yerleşmiştir. Arkeoloji, antropoloji vs. yardımcı disiplinler işe koşulmuş; tarih yazıcılığı, bilimsellik kazanmıştır.

Hint-Avrupa merkezli tarih anlayışının yerine, Orta Asya/Anadolu uygarlıkları merkezli Türk Tarih Tezi ikame edilir. Bir çeşit entegrizm, yani geriye dönüş ve sondaj çalışması. Yeni bir ulus yaratma sürecinde, eskiye referans önemli. Amerikalılar'ın vaktiyle melting-pot yani kaynaştırma dedikleri böyle sağlanır. Devletler, insanını da yaratır.

Sorduğun ders kitapları işte o tezlere hizmet eder. Tezler romantik ise de, yöntem bilimsel. Köprülü geleneği etkisiyle, yardımcı dallar tarihin takım çantasındadır. Bu noktada genç Cumhuriyet'in esin kaynakları var:

- Bilim-kurgu sinemasının iliğini sömürdüğü H. G. Wells'in "tarih" kitapları. Bu kitaplar, kökeni 800lü yıllar İslam alimlerinden Cahiz'e dek uzanan Darwinci görüş ışığında yazılmıştır. Orta mektep kitapları 1. cildi de insanı/evreni pozitivist şemalarla açıklar işte. "İnsan zekası Tanrı’yı yarattı". "İnsanımsı maymunlardan sonra meydana çıktık." Bunun gibi ibareler var kitapta.

- İttihatçıların ekonomi politikasını bir menşevik belirlemişti; Parvus. Pan-Türkist politikalarını ise Fransız şarkiyatçı: Leon Cahun. Cahun'un bir kitabı, Bedevi-Arap kültürünün Türklük üzerindeki menfi tesirlerini işler.
    Nitekim soruda atıf yaptığın 2. ciltte Arap/İslam kültürü, şamancı/step kültürüne karşı yerilir.

1|0
    0|0
    • 30'larda orta ve lise talebelerine bunları anlatmışız şşte.

Sevgili sevenlersevmeyenler9. Sana bu konuda -okumadıysan- bir kitap önereceğim. Zafer Toprak, yazarı. Ki, 1930'ların kültür/antropoloji/tarih paradigması dendiğinde alanının en mahir isimlerindendir:

- "Darwin'den Dersim'e Cumhuriyet ve Antropoloji".

Zafer Toprak, Cumhuriyet'in yönetim modelinin Fransız Devrimi ve hassaten J. J. Rousseau'dan mülhem olduğunu belirtir. Yani Montesquiu'nun güçler ayrılığı yerine, Rousseau'nun güçler birliği benimsenmiştir.

Bu kitabı okuduğunda, 4 cildin de ana hatlarını çıkartacaksın kafanda. Eldeki verilerden bilinmeyene gideceksin. Piri Reis de Yeni Dünya'ya açılmamıştı ancak titiz, kılı kırk yaran araştırmaları, ona haritasında gerçeğe yakın bir Amerika çizimi sağlamıştı.

Lütfen yanlış anlama. Seni yönlendirmek istemem. Sadece o ders kitaplarını bulman zor olabilir. Bulamama ihtimaline karşı Zafer Toprak az da olsa fener tutacaktır.

• Yine mahcup ettin beni ve çok teşekkür ediyorum ilgin ve özenin için. Aslında o kitapları sahaflarda çok arasam olmadı sipariş versem bulabilirler belki ama açıkçası almak istemiyorum. Nette PDF ve epubdan okumak iyi olurdu ama yok, arattım bulamadım. Okuyanlar varsa merak etmiştim yazın aydınlatıcı oldu genel anlamda. Zafer Toprak'ın kitabını da mutlaka okuyacağım zaten ismi beni oku diye dayatıyor. :)

Altında kalamam bunun. Senin okumamanın ihtimali yok ama ben de bir kitap önereyim. "İnsan Nasıl İnsan Oldu." İlin ve Segal isimli iki Rus yazmış bunu. Şahane bir kitap. Antropoloji, tarih, sosyoloji, ekonomi, felsefe doğrultulu bir insanlık tarihi çıkartmışlar. Senin bahsettiğin evrimci metotla yazılmış bu da. Dünyanın oluşumundan ve insanın ortaya çıkışından günümüze kadar her şeyi çok sade anlatmış harika bilgiler yorumlar var.

• Arkeolojide, katmanları sırayla kaldırıp daha derine inmek gibi.

S. S. C. B. Bilimler Akademisi, arkeolojik kazıyı insanlık tarihine uygulamıştı. Dünyanın en iyi bilim ordusu oradaydı.
      Önerdiğin kitap gerçekten güzel. Belki aklımda net kalmamış ama ilk kısımları, Engels'in kitabıyla (Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni) paraleldi. Hatırlattığın için teşekkürler.

Aynı akademiden çıkma "Uluslararası İlişkiler Tarihi" de güzel. O da senin aradığın ders kitapları gibi 4 ciltti. 5. ciltse yakın zamanlarda çevrildi. Daha ziyade 19. ve 20. y. y. a ağırlık verilse de (mesela ilk iki cildi Antikçağ-Ortaçağ beklerdim) çok faydalı bir seri.

Şimdi nerede o akademi. O bilim adamları. Çoğu organik.

Erkekler Ne Diyor 4

• o kadar cok saklanan şey varki

1|0
    0|0
  • Okulun kütüphanesinde vardı bahsettiğin kitaplardan. Doktora denemesi için yaklaşık 290 sayfa özet çıkarmıştım. Eylül gibi bir daha sor fotokopilerini istediğin adrese göndereyim.

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim düşünceniz için. PDF formatında ya da epub olarak bir siteye yüklemeniz mümkün mü peki? Çok makbule geçer.

• Boşver. Sen tarihi ders kitaplarından öğrenenezsin. Bizim tarih kitapları ve özellikle devrim tarihi %99 yalan dolan

1|0
    0|0
  • Turan Dursun :( nasıl kıydılar o adama

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...