Tarihçiler bir bakıverin. 12 hayvanlı türk takvimiVs 12 hayvanlı çin takvimi?

12 hayvanlı türk takvimi mi?
yoksa 12 hayvanlı çin takvimi mi?

bence çin... yani hayvanlara bakıldığında türklerle alakalı bir kültüre rastlayamıyorum... alakaları yok sanki... geçen tarih dersinde hoca da türk takvimi deince bir sorayım dedim. nedir bu işin esası?

bilmeyenlere: http://i.hizliresim.com/rLPRLa.gif

Güncellemeler:
hemen hemen tüm asya kullanıyor evet türklerde kullanmış evet evet evet bunları sormadım... kimden çıktı türklerden mi çinlilerden mi?

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 6

• ying yang mı varmış bizde jada ejder epey ilginçmişiz :D

2|0
    0|0
  • Türklerde bu takvimi kullanmis Orta Asyanin bütün ülkelerinde kullanilan takvim bu..

0|0
    0|0
  • Bu takvimi ilk bulanlar cınlilerdir hatta halabu takvimi kullanmaktadırlar türkler orta asya da iken sanırm islamı kabul edene kadar bu takvimi kullandlar

0|0
    0|0
  • " Prof. Dr. Osman TURAN, 12 Hayvanlı Türk Takvimi " buna bir bakmanızı tavsiye ederim hanımefendi.

0|0
    0|0
  • Turkk

0|0
    0|0
  • Türk takvimidir 1950 li yıllara kadar sovyet işgali altındaki Türk cumhuriyetlerinde kullanılmıştır.
    365 gündür 6 saati hesaplayamamış atalarımız ama olsun.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• O döneme ait bulgular ya da araştırmalar tamamen net olamıyor maalesef. Ancak bilinen şekliyle Türk takvimidir ve Çinlilere de Türklerden geçtiği bilinir.
    Kültürle bağlantısını görünüş olarak kuramıyor olsan da "kültür" olarak kurabilirsin. Malum eski Türkler yarı göçebe ve geçim kaynakları da hayvancılık. Yaşadıkları yer Orta Asya... Kültür olarak elbette etkileşim de var.
    Çin ya da Türk fark etmiyor. Kabul edilir şekliyle Türklerin kullandığı bir takvimdir.

1|0
    0|0
    • bizim tarafımızdan bilinen şekliy le mi? dünya neyi kabul ediyor? türkler göçerken ejderlere ve maymunlara mı denk gelmişler? yaşamları olarak da kuramıyorum bağlantı...

• Kültürü tek yönlü olarak düşünmen hata sebebidir. Tarih iç içe geçmiş olaylar bütündür. Bir kültür kendini de var edebilir; var olan bir kültürün etkisinde de kalabilir ve hatta başka kültürleri etkileyebilir. Elbette Ejderlere rastlamadık:)
      Ama Çinlilerin de rastladığını sanmıyorum. Bu bir kültür ögesi ve çağdaş olan toplumların birbirinden etkilendiğinin göstergesi.

• Güncellemeni yeni fark ettim. İllaki kesin bir yanıt bekliyorum diyorsan internetten bulabilir misin bilmiyorum ama Kaşgarlı Mahmut/Divanu Lügati't-Türk incelemelisin.
      Benim hatrımda kalan orada açıklanmış şekliyle Türklere ait olduğudur. Açıklamada yanlış hatırlamıyorsam Ejder resmedilmemiş olmalı. "Yılan" diye geçiyor.
      Elindeki bu resmin doğru bir kaynaktan alınmış olmama ihtimali de var.

• Turk diye ogretildi :) ama zannediyorum bunu yalnizca biz kullanmadik. Ondan sebep geliyor olabilir bu figurler

0|0
    0|0
  • kedi yok mu kedi

0|0
    0|0
Yükleniyor...