Müslüman olan biri neden ateist ile tartışmaya girer ve bir şeyleri açıklamaya çalışır?

genel olarak bu sitede de gördüğüm bir olay. özellikle din ile ilgili konularda ya da normal sorularda bile müslüman olan kişiler tartışmaya çalışıyorlar. ancak zaten kuran onlara bu tartışmaları yasaklamıştır. neden kuran a karşı gelipte tartışmalara katılıyorlar merak ediyorum. aşağıdaki ayete bakabilirsiniz zaten yeterince açık allahın ayetleri inkar edildiğinde oradan uzaklaşın diyor. allahı inkar ettiğinde zaten doğal olarak ayetlerini de inkar etmiş oluyorsun. peki bu ayeti bile bile neden tartışma gereksinimi duyuyorsunuz.

www.kuranmeali.org/.../kurani_kerim_mealleri.aspx

mesela bir örnek olarak şu gösterilebilir. benim anlatmak istediğim olayı açıklıyor kısaca
http://www.youtube.com/watch?v=o19nDcz_a3I

0|0
6|13

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 5

• Çok dogru bir yere değindim tebrik ederim seni..

Muslumanlikta tebliğ görevimiz vardır. Biz kafir birini ' ateist hristiyan yahudi farketmez' islama davet ederiz. Peygamber Efendimizin yaptigi gibi. ' Allah birdir. O ndan başka ilah yoktur. Gel kardeşim bu dine ' deriz. Gerisini Allah a birakiriz. Allah iman verirse o arkadaşa verir. Vermezse vermez. Bu kadar ini yapariz. Öyle bir şeyleri kanıtlamak görevimiz değildir. Sonuçta imani alan da veren de Allah tir.

Paylastigin ayet de sunu der. Hani dedik ya biz Allah tan başka ilah yoktur vs vs. Bunun ardından bize yok olur mu öyle şey dediğinde kendin bilirsin arkadasim diyeceğiz. Ayetteki gibi tartismaya girmeden uzaklasacagiz.

Ama su anki insanlar iyi gozlemlemissin. Tebrikler..

0|0
    0|0
    • Yorumlarini okudum. Bence doğrusun kardeşim. Kuran da yazılanlar kurallardır. İhmal sonucu Allah büyük azaplar verir. Ama su an o kadar çok yorum var ki. Düşünmek gerekiyor. Düşünmek..

• Yani burada insan iradesi devreye girer. Bir mümin de hayvanlara zarar vermenin köy olduğunu bilir bir kafir de.. Anlatabildim mi? Allah irade verdi bizlere ve herkesi sınıyor. İman vermediklerini bir köşeye atmis değil. Onca kafir var fakirlere yardim eden, hak yemeyen değil mi? Eğer Allah yeterli görürse amellerini odullendiriyor onlari :)

• Yani burada insan iradesi devreye girer. Bir mümin de hayvanlara zarar vermenin kötu olduğunu bilir bir kafir de..

Teldeyim sürekli yazdiklarimi düzeltiyor da.

• bir ateisti müslüman yaptım demek için bence. zaten genelde bu tartışmalarda seviyesiz oluyor kimse karşı görüşü kabul etmeyince dalga geçiliyor.

1|0
    0|0
  • Bence neye inandıklarına kendileri de emin olmak istiyorlar. Cünki tartıştıkca ateistler inanmamak icin delil getirmege calışıyorlar. Müslümanlar da nicin inandıkları icin. İnandım demekle inanılmıyor. Bunu kendilerine ispat etmeliler.

0|0
    0|0
  • ya Din Kültürü ve Aklak Bilgisi öğretmenliğini boşuna okumuş bu adam :/
    insan saçma sapan savunur mu?

Aslında evet, birisi gelip bana dinini anlat demeden tartışmaya girmemeyi emreder İslam.

0|0
    0|0
  • Görevi olduğu icin

0|1
    0|0
    • kuran ayetleri öyle demiyor yukarıdaki ayeti incele

• anlatmakla yükümlüdür! tartışmakla yükümlüdür demiyor. eğer dediğin gibi olduğunu düşünüyor isen ayetlerde tutarsızlık var demektir sonucu çıkar o zamanda

• Sen beni anlamadın.. Müslüman öğretmelidir örnek olmalıdır... İlmini baskalariyla paylasmalidir... Ben ayetleri asla inkar etmedim hadislerde de zaten var.. Zaten peygamber efendimiz de davası için tartışıp çabalama ismidir!!

Erkekler Ne Diyor 13

• Şuanda mesaideyim videoyu izleyemiyorum fakat ALLAH'ın ayetlerinin inkar edildiği yerden uzaklaşın derken münafık ya da kafir gibi yaşamaktan uzaklaşın diyor ya da zihni anlamda sizi değiştirebileceklerin de uzaklaşın diyor sizin din konusunda yeterince bilginiz varsa o ateist insanın da müslüman olmasını sağlamak istersiniz, müslümanız sonuçta içimiz kaldırmaz başkasının zarar görmesinden üzülürüz. O kişiyi kurtarmak isteriz. O kişiyi de aramıza katabilir miyiz diye çaba sarf edersiniz yani.

0|0
    0|0
  • Bir Müslüman sokakta dilenen adama neden Sadaka verir?
    Bir ac kisinin neden karnini doyurur?
    ya da Suriye ve Irakta suanda Cocuklarin ve diger insanlarin kafalarini keser?

Nekadar fazla Sevap Points, Cennete okadar fazla Huri.

Islam bir Ticaret Dinidir, Dindarlar Allah dedikleri hayal ürünü ile Ticaret icindeler, iyilik yaparlar, kafa keserler ve Namaz kilarlar öldükten Sonra Allah onlara buna göre Huri ve diger ödüler verceklerini sandiklari icin.

Ayetleri inkar etme konusuna gelirsek. Ateistler Ayetleri neden Inkar etsin canim? Ateistler Ayetleri olduklari gibi kabul ediyorlar, Ayetleri inkar edenler Müslümanlarin kendileridir.

Basit örnek vermek istiyorum.

ŞEMS -6. Yere ve onu yayıp dümdüz yapana ant içerim ki..
    Kehf - 86 Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar buldu.

Bu Kuranda Dünyanin düz oldugunu söyleyen bircok Ayeten sadece ikisi. Simdi burada acikca Dünyanin düz oldugu yazdigi halde, Müslüman gelecek bu Ayeti okuyacak ve onu bir korku basicak. Nasil olurdu Evreni yaratan Allah, ve mükemmel Kuran Dünyanin düz oldugunu söyleye bilir? Bu gösterir ki Kuran bir Tanri tarafindan gelmedi.

Müslüman simdi ne yapacak? Islamin yalan oldugunu mu kabul edecek? Hayir. Gitce Google, bu celiskiyi yazacak, ve birkac ahmakin "Yok Arapcada su kelimenin kökü bu, arapca düz aslinda yuvarlak anlamina geliyor" gibi kivirmalarina inanacak kendisini rahatlatmak icin ve Ayetleri inkar edecek.

Inkar iste budur, biz Ateistler Ayetleri inkar etmiyoruz. Biz Ayetlerin Muhammed tarafindan uyduruldugunu ve buna görede 7. yüzyillda yasayan Muhammedin Evren üzeri yanlis Bilgilerine dayandigini biliyoruz.

Videoya gelirsek, Celal Hocamiz orda bosuna bu Cahil Müslümana birsey anlatmaya calisiyor. Anlaya bilse zaten Müslüman olmaz.

0|0
    0|0
    • sen olaya çok farklı bir yerden girdin ya. benim anlatmak istediğim nokta o değildi. şimdi ateistler bir yaratıcının varlığına inanmıyor. doğal olarak yaratıcı olmadığı zaman da ayetleri de olmaz. yani eğer ayetler gerçek dersen zaten kendinle çelişirsin. anlatmak istediğim nokta bu. yani allah yok diyen biri ile zaten oturmayın diyor ayette. başka bir konu konuşulana kadar yaklaşmayın diyor. öyleyse neden müslümanlar ateistler ile tartışıyor? soru bu kısaca. sen olayı çok farklı boyuta taşıdın. ayrıca ateistler ayetleri kabul etmez. onların aksini ispat etmeye çalışır. eğer ayetlerin doğruluğunu kabul eder isen kendin ile çelişirsin başta

• Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.

• Bak yaptigin kivirmayi Cevapimin icinde aciklasmistim ;)

• Genel olarak onlarda aslında şüphe içerisindeler aslında. İnançlarından emin olmak istiyorlar. Çünkü biliyorlar ki ateist insanlardan, bilim adamı daha çok çıkıyor, daha zeki oluyorlar. Tabi genelleme yapmıyorum çoğunlukla böyledir. Bir yerden sonra bu inançlar gelenek, görenek haline geliyor. Aileden dolayı müslümandır zaten insanlar.. Kendilerine bazı şeyleri anlatmaya korktukları için tartışmaya girip kendi tezlerini kabul ettirmeye çalışırlar ve böylelikle kendilerini tatmin etmeye çalışırlar. Dediğim gibi ''bazı şeylerden korkarlar''.. Müslüman insanların büyük bir çoğunluğu kur-anı bilir, hadisleri bilir, dini bilir ama bilimi bilmez. Ateist insanlarda durum böyle değildir. Dini bilir. Bilimi bilir. Araştırmıştır. Bazı şeylerden korkmaz.. Bakın genel konuşmuyorum çoğunluk böyledir diyorum..

0|1
    0|0
    • Müslüman, Kurani ve Hadisler bilir dedin. Hayir böyle degil.
      Ateistler dedigin gibi hem Bilimi hem Dini bildikleri gibi, Müslümanlar ne Dini bilir nede Bilimi.

Tamamen Cahil insanlardir.

• Ya bence de öyle de şimdi öyle yazcam bir sürü hakaret eden olucak.

• Ateist ve Deistler iyi ki varsınız. Bu sitede sizlerle karşılaşmasaydım Caner Taslaman'ı tanımayacaktım ve İslama inancım bu kadar sağlam olmayacaktı.

https://www.youtube.com/watch?v=lv02epikteM

0|0
    0|1
    • Caner taslaman sasasasaafaf

Caner Taslaman Müslümanlarin duymak istedigini diyen ve tamamen sacmalayan birisidir. Müslümanlar tabiki cahil ve egitimsiz olduklari icin adamin sacmalidiginin farkinda degiller.

• Müslüman Cahil kalamiyorsa ozaman bugün bütün Ortadogu kafir yani?
      Ahhhh pardon pardon bunlar tabiki hepsi Yahudi ve Bati oyunlari...

Tarih kactane Müslüman Bilimadamini kaydetmistir? ;) Unutma, daha 100 sene önce bu ülkede ben Muhammedin Peygamberligine inanmiyorum dedigine senin kafani ucuruyorlardi.
      Bircok Müslüman ülkede durum hala ayni.

Biz Islam ve Bilim üzeri konusalim mi?
      Resimli eve melek girmez, Resimli evlerde yapilan Dualar kabul edilmez.
      Sanat Haram diyen bir Dindir Islam.

Bu topraklarda 600 sene boyunca Müzisyenlere calgici, resammlarada boyaci dediler.
      Piri Reisi Idam ettiler, Mimar Sinanda idam edilmesin diye Batiya kacmisti.

Islam ve Bilim birbirinen celisen iki kavramdir. Kendimizi kandirmayalim artik. Islam Bilime deger verseydi, Müslümanlar geri kalmis cahiler olmazdi.

Muhafazakar iktidar ve diger Müslüman iktidarlar halkini bilerek cahil tutmazdi ;)

• Ben Müslümandan bahsediyorum sense kendine Müslüman diyenlerden farkı göremiyor musun? Müslüman olmak kolay Kelime-i Şahadet getir olursun; Müslüman kalabilmek için "Oku" emrini yerine getirmelisin. Yani herkes Müslüman olabilir ama herkes Müslüman kalamaz.

• Ayet açık , inançlarımıza saygısızlık yapan ve alay edenlerle tartışmayın deniliyor. Yoksa adam sadece inançsızsa ve cevap arıyorsa karşısındakiyle saygılı bir diyaloga giriyorsa sıkıntı yoktur. Ayrıca zorla bir şeyi kabullendirmeye çalışan arkadaşlara ben de kızıyorum

0|0
    0|0
  • Herkes kendi din ya da dine dair görüşünü karşılıklı anlaşma ile (eğer iki taraf da birbirini dinlemek isterse) birbirlerine anlatabilir...

0|0
    0|0
    • tartışmadan bahsediyorum yalnız. ayrıca ayeti okur isen bir ayetleri inkar eden biri ile müslümanın tartışmaya girmemesi lazım. çünkü inandığı din bunu söylüyor. bu da namaz gibi oruç gibi bir kuraldır.

• inanmanın çeşitleri olduğunu düşünmüyorum. dinler katıdır. tartışılamaz belli kurallar vardır ve bu kurallara uyulmasını bekler. tabii bugünkü şartlarda haklılık payın var

• Paşazadem, ben inanmıyorum hiçbir dine, ama bugün "Müslümanım" diyen her kişinin, herhangi bir dini olaydaki yorumu farklı farklı olacaktır ama cahillikten, ama bilmişlikten...

... o yüzden "çeşitlerin" olduğuna dair bakış açınız geniş olsun...

• Haklısın zaten ınanmıyor

0|0
    0|0
  • ''allahın ayetleri inkar edildiğinde oradan uzaklaşın''

Neden uzaklaşıyosunki kardeşim dinleyip olaya hakim olmak gerekmezmi ya da mantıklı birşeyler duyup dinden kopacağınızımı düşünüyosunuz.

0|0
    0|0
  • Karşısındakini imanlı birisi yaparsa çok hayırlı bir iş yapacaklarını düşündükleri için.

0|0
    0|0
  • E-Cihat yapmaya çalışıyorlar :D

0|1
    0|0
  • sen lafı nerenden dinliyosun arkadaşım. orda münafık olanlar için ayetlerle dalga geçenler için söylenmiştir. kimseye yasak olduğu yok kaldıki, Kuran'da Allah benim varlığımı test edin tartıiın diyor. bence senin zihniyetin bozuk.

0|0
    0|0
    • sen olayı anlamamışsın. tartışma ile anlatma arasında fark vardır zaten. kaldı ki ayet açık zaten. ayetleri inkar edenler ile tartışmayın diyor işte. ateistler ve deistler dini ve kuranı kabul etmezler doğal olarak inkara girer bu da. yani senin de onlarla oturup tartışmaman lazım. anlatma ile tartışma arasındaki çizgiye dikkat et. ayrıca karşı ayet var ise paylaşsaydın iyi olurdu.

• Gereksiz tartışmalar

0|0
    0|0
  • Ateist lerle başa çıkan adam gibi adam Adnan Oktar:)

0|0
    0|0
    • Adnan Oktar mı adam gibi adam. . O kadar kitabı ve makaleyi onun yazdığını zannedenlerdensin sen de. .

Yükleniyor...