Tarih bilenler bakabilir mi.. Atatürk 1927ye kadar İstanbul'a neden gitmemiş?

Yalnız bana net bilgi lazım tahmin değil.. Güvenilir bir kaynaktan öğrenmiş olanlar yazabilir mi çok merak ettim

1923 Cumhuriyet ilan ediliyor İstanbuldan düşmanlar ayrılıyor daha önce saltanat da kaldırılmış yani padişah da yok.. Ama Atamız İstanbula 1927ye kadar bir kez bile uğramıyor.. Yakınları var orada ayrıca şişlide evi var Ama o uğramıyor neden? Kırgınlık mı bu can güvenliği korkusu mu ya da başka sebepler mi..

0|0
2|12

En İyi Erkek Görüşü

• Hakkında idam kararı çıkarıldı.
    Zaten Kurtuluş Savaşında tüm gelişmeler, zaferler İstanbul dışında gerçekleşti.
    Atatürk ve Türk ulusu yurdun her yerinde düşmanla savaşır, halkı silahlandırarak çare arar haldeyken İstanbul'da Padişah ve çevresi düşmanlarla pazarlık ve işbirliği içerisindeydi.

2|0
    0|1
    • Aradigin Cevap budur

• Kaçmadı, gitmek zorunda bırakıldı. O sıralarda dış ülkelerle yazışmaları var hiçbirini okumadığına eminim. Yardım istiyor, ülkeden çıkıp ilerde tekrar geri dönebilmek eski yerine kavuşmak ümidiyle gidiyor. Destek toplamaya çalışıyor. İstanbul'dan çıkması için mecburen ingilizlerden izin almak zorunda zaten, işgal altındaki bir şehirden nasıl çıkacak. Ayrıca 1 Kasım'da Saltanat kaldırılıyor, ülkeden çıktığında hiçbir yetkisi yok. Giderken hakkı olan hazine'den 1 kuruş bile almadı o adam. Yakalasa zaten ya öldürür ya hapse atardı yeni hükümet.. Bir kurban verilecekti o dönemde, hain main kılıf uyduruldu, senin gibilerde inandı. İlk zamanlarki fotoğraflarıyla ülkeden çıkarken fotoğrafları var, bir insan dertsiz tasasız o kadar fazla çökemez imkanı yok. Hain olsa derdi olmaz zaten. Diyeceğim o ki, açılmayan arşivler var Allah büyüktür bir açılsın, senin bu yazdıklarını ben kaç sene okulda öğrendim okudum. Göremeyecek kadar körseniz, ben burada ne desem boş size.

• Destek toplamaya mı çalıştı?
      Allah aşkına! :)... Gülsem mi ağlasam mı. Destek kuvvetleri oluşturan, harp hazırlığı yapan Erzurum'daki ordu başta olmak üzere, en önemli mevzideki 2-3 orduya aynı anda silahlarınızı şu şu noktalardaki İngiliz kontrol noktalarına teslim edip ordunuzu tasfiye edin emrini veren kimdi?
      Takviye toplamaya çalıştığı için mi 1 kent için bile yeterli olmayacak sayıdaki askeri kısıtlamayı imzalayarak kabul etti?
      Yani işin detaylarını ve apaçık ortada olan 2X2=4 kadar net gerçekleri karşılıklı konuşsak, zaman yetmez neredeyse. O kadar bariz acı gerçekler var ortada.
      Sen ise halen, bilmem şu resimde çok çökmüş, hain insan öyle yıpranmazdı falan gibisinden demagojilerle gerçeklerin aksini kanıtlamaya çalışıyorsun.
      Gerçekten çok iyi etkileyip bu hususta düşüncelerini teslim alabilmişler.

Erkekler Ne Diyor 11

• 1-başkent Ankara iken İstanbul dan ülke yönetilmez.
    2-muhalefet ve düşman ülke ajanları İstanbul da evlerinden daha rahat hareket edebiliyorken yeni yeni filizlenen cumhuriyeti olası bir suikast ya da İstanbul'da yalandan bir ayaklanma ile tehlikeye atmak olmaz (güvenlik kısmı, insanlar nedense kavgadan kaçmış gibi algılayıp sana kızmışlar ama stratejik açıdan korkmak mantıklı)
    3-kendisine karşı olan insanlarla iç içe olma fikrini benimsememek (bende olsam onları görmek istemem)
    4-yeni kurulan meclisi yeni yönetimi ve şekli insanlara benimsetmek amacıyla Ankara yı terketmemek (meclisi orda kurup İstanbul da dursa saçma olurdu)
    neden gezmeye dahi gitmedi dersen sadece 2 ve 3. seçenekler derim.
    not:konu hakkında bilgim yok sadece fikir yürüttüm

1|0
    0|0
    • 4 hiç mantıklı değil bence ama 2. seçenek aklıma yattı sonuçta devrimler biraz da kişilere bağlı daha oturmamış.. teşekkürler.. tabi bir de kaynak olsa okunacak güvenilir..

• Osmanlı hanedanını 1923'te sürgüne gönderdiği için, Osmanlı hanedanına bağlı kişiler Mustafa Kemal'i İstanbul'da istememişlerdir.

0|1
    0|0
    • Pardon 1924

• Ama Anadoludakilere idam fetvası çıkaran şeyhülislamların fetvasının altında vahdeddinin mührü vardır bunu okudum net bilgidir.. Yüzde yüz masum oldukları söylenemez ihanet vardır.. Damat Feriti konuşmaya gerek yok..

• Damat Ferit muammadır, bu konuda çok söylenecek bişey yok. Hilafet dönemi zaten hanedan döneminde sona ermiş meclis kurulmuştu. burada benim çok takıldığım ve çözemediğim şey, Atamızın vatan aşkından mı bu mücadeleye başlaması, yoksa Vahdettinin kızı sabiha sultana olan aşkıyla reddedilen 2 evlilik teklifinin ardından başka bir osmanlı paşasıyla evlenişimiydi.. Mevzu derin :)

• sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer ondan, ama sadece o değil o yıllarda Ankara'nın şehir halini alması için çalışmalar yapıyor Almanya'dan falan mimralar getiriyor Ankara'ya çalışıyor.

0|0
    0|0
  • ata garip adam ya şapka için insanları idam ettiren birinden bahsediyoruz...

0|3
    0|2
    • Asılanlar Kurtuluş Savaşında Yunan ordusunu destekleyen, kürdistan hayali kurup bozgunculuk yapan hainlerdir.
      Dünyanın imrendiği sahip olduğumuz bir lider hakkında çekememezlik yapıp , iftira atanlar kanlarına bir baksınlar idam edilenlerin soylarından mı geliyorlar !!

• ayrica bknz: islam fes veya sarik giyilsin demez kuranda böyle birsey yoktur. sapka gavur isi demez.
      kaldi ki o dönemki fasizm de fesli kardeslerimiz sapkali gavurlar diye ayrimcilik yapan halkin cahilligi ayri bir konu nvhfghbj.
      hatta ileri gidip sapkayla kadinlarin namussuz olacagini öne süren sarikli sahte seyhler halka nutuk atiyordu.
      cünkü mustafa kemal bu sahte seyhlere saglam darbe indirmisti.
      sen bugun fetosa sarlatan dersin cemaatci efendi der. sen adami hapse atarsin cemaatci din düsmanlari islami yok etmeye calisiyir der.
      yani özet olarak senin sapka icin asildi dedigin sahislar zaten iki gram dinini bilse bizim dinimize aykiri birsey degil demesi lazim.
      ve fes hangi padisah döneminde geldi? herkes kilik kiyafet düzenlemesi yaparken cok yasa padisahim konu mustafa kemal olunca tu fasist cani.
      fasizme gelince o heryerde var senin önderin de kebdisine destek vermeyen halktan baski uygulayarak destek aldi. bu iki yüzlülük niye?

• bu arada idam edilmelerini dogru bulmuyorum sadece sebebi sadece sapka takmadiklari icin idam edilmis gibi lanse edilmesini yanlis buluyorum.
      zaten bir diktatörlük olmasa okadar inkilap yapamaz halka onca seyi dayatmazdi.
      ve tr hep diktatörler ile yönetildi her gelen kafasina göre kanun cikarip halka dayatti.
      bu osmanlida da böyleydi cumhuriyette de ama sadece mustafa kemalin yaptiklari konusuluyor ne is hgfuhdtgfghgzh

• istanbulun kurtuluş savaşındaki tutumu atatürkü derinden etkilemişdir.1927 yılına kadar istanbula gitmeyerek istanbullualrı cezalandırmışdır.

0|1
    0|0
  • çeşitli yorumlar var

1. istanbula küstü derler ki en aptalcası bu
    2. güvenlik endişesi ile olabilir
    3. yeni başkentin Ankara oldugu fikrini insanlara kazımak olabilir

0|0
    0|0
    • İşte Atatürkün ya da yakınlarındakinin ağzından buna dair net bilgi veren bir kaynak okuyanlar varsa cevap verebilirler..

• bir paşanın kızına aşık olmuş ve kızda osmanlı soyundan olduğu için paşa kızını vermemişti oda osmanlıları ülkeden sürmüştü bu olaylar üzerine atatürk osmanlı hanedanına bağlı olan kişiler tepki verir diye istanbula gelememiştir tepki görcek çünkü.

0|0
    1|0
    • Yani osmanlıları ülkeden sırf kişisel aşk meselesinden mi sürdü bu çok komik bir iddia olur..

• Hadi Atatürk kurana hakaret etti diyosun ya o zaman elmalılı hamdi hocaya neden kuranın tefsirini kendi parasıyla yazıdıyor? devletin değil kendi parası ile yazdırıyor böyle bilgileri söylüyorsunuzda hiç düşünmüyorsunuz Acıyorum size ona kalırsa Fatih Sultan Mehmette Türklüğü yoketmeye çalışmış buda yazılı kaynaklı bilgi buna ne diyeceksin be cahil insanları kafir yerine koyan dinden çıkar kelimelerini dikkatli seç ve düşün Atatürk gibi büyük bir Lider dinle ilgili o kadar söz söyledikten kabeyi ingilizlere karşı koruduktan sonra neden Kuran'a küfür etsin? tövbe bismillah Seni biz affetsek Atatürk affetse Allah affetmez lan.

• kabeyi ingilizlere karşımı korudu çanakkaleden ayrılıptamı korudu mantıklı düşün biraz Türkiye için çanakkalede çok iyi bir şekilde savaştı ben sadece bu bilgilerin millet meclisi arşivinde oldunu söyledim Fatih sultan mehmet zamanında Türklükmü vardı akıllı sen git onu öğren görende Fatih bizim ecdadımız değil sanıcak Beni ALLAH affetmeze gelince sen ALLAH ın işine hiç bir şekilde karışamazsın haddini bil o yüzden.

• can güvenliği korkusu olduğunu düşünüyorsan yazıklar olsun senin gibi Türke. Artık diyorum Atam boşuna kurmuş bu ülkeyi bir hiç uğruna keşke yapmasaymış...

0|0
    0|1
    • Ne saçmalıyosun be! Tahmin yürütüyorum eğer istanbulun genel çoğunluğu padişahcıysa çekince olabilir ama onu bilmiyorum istanbulun kaçta kaçı mesela devrimlerden yeni cumhuriyetten yana.. Öğrenmek için sorduk

• senin düşündüğünü bizde düşünüyoruz bu nasıl zihniyettir. babası tarihçiymiş yesinler banane.

• İngilizler yeteri kadar Atatürkden korkuyorlardı. Biz yunanlıları yenmeden önce Gitme hazırlıklarına başladılar İtalyanlar hemen kaçtılar zaten. Fransızlara ne demeli peki bu kadar devlet kaçarken Saltanatçılardanmı korkacak. Sizin burada düşünmeniz gereken korkan tarafın neresi oldugu saltanatcılar ve ingilizlermi yoksa Atatürkmü eğer bunun kararını veremiyorsanız birşey demiyorum

• Kimse kalbindekini bilemezdi ama kırgınlık vardı.

0|0
    0|0
  • Osmanlı Hükümeti ile Ters düşünceler

0|0
    0|0
    • Ama hükümet kalmamış ortada bence bu değil gibi..

• Şunu unutmamak lazım. Teknoloji, medya, iletişim ve ilişkiler bugünkü gibi değildi. Ankara’da cumhuriyet vardı ama Atatürk, İstanbul’a küs idi. Yani İstanbul, Atatürk’ün küs olduğu bir şehirdi. 1927’ye dek Atatürk İstanbul’a gelmedi. Ancak 1 Temmuz 1927’de şehri affetti. O güne dek, İstanbul’a hep kötü gözle bakıldı.
    Atatürk İstanbul’a niçin küstü? İstanbul kendisine karşı muhalefetin, eleştirilerin, gazetelerin olduğu bir yerdi. İstanbul’da bir demokrasi talebi vardı. Mesela 1923’ün son günlerinde, Halife’nin istifa edeceği lafları çıkıyor. İstanbul Barosu Başkanı Avukat Lütfi Bey, Halife’ye “sakın ha istifa etmeyin” diye açık mektup yazıyor. Bunun üzerine İstiklal Mahkemesi Lütfi Fikri’yi yargılıyor ve beş sene hapse mahkûm ediyor. Lütfi Fikri hapishanede özel af için dilekçe veriyor. Affediliyor mu? Dilekçesi kabul ediliyor. Birkaç ay sonra hapisten çıkıyor ve İstanbul Barosu onu gene başkan seçiyor. Bu, Ankara’ya posta koymak değildir de nedir?

1|0
    0|0
    • Hmm şimdilik en güzel yorum bu.. Kendi ağzından böyle bir beyan var mı peki yani ilk paragraftaki.. kaynak varsa okumak siterim ben nette bulamadım sadece tahminler yürütülüyor..

• İstanbuldayım ama nasıl aratacağımı bilmiyorum..

• İstanbuldada bir sürü var. Oradaki kütüphane görevlilerine söyle onlar sana ne tarafa bakman gerektiğini gösteriyorlar.

Kızlar Ne Diyor 2

• dogu ve güneydoguya da pek ugramamis istenmedigi bölgelere gitmiyormus demekki.

0|1
    0|0
    • Doğuya gitmemek biraz ulaşımla da alakalı olabilir mi acaba oralara ulaşım güçlükleri vardı ama tam bilmiyorum.. bir de isyanlar belki şeyh sait..

• evet 8 kişi sadece şapka kanununa muhalefetten idam edildi. diktatörlük dediğimizde inanmıyorsunuz

• osmanlıyı da benimsemem ki osmanlıdan örnek vermişsin de :/

• gezmeyi sevmiyomuş canım ATAM

1|0
    0|0
Yükleniyor...