Gitar hakkında bilgisi olan bir 5 dakika ayırabilir mi?

Daha yeni başlıyorum. Gitarı yeni aldım fakat 6 ve 5 telde çızırtı oluyor bayağı bir sert basıyorum anca tızırtı olmuyor diğer tellere bastığım kadar bastımmı cızırtı oluyor nedeni ne olabilir.

0|0
5|10

En İyi Erkek Görüşü

• 5-6 derken üstteki 2liyi mi söz ediyorsun? Boş bastığında cızırtı varsa sorun gitardadır. Eğer yoksa da sen perdelere yumuşak basıyorsun demektir. Yeni başlayanlar da olur bu. Zaten bu sıkıntıyı 1- gitara yeni başlarken perdeye basmada, 2- bare denerken yaşarsın.

0|0
    0|0
    • Bu arada perdelerin ortasına değil de sonuna basarsan daha net ses çıkar. Mesela 3. perdeye basacaksan 4e yakın olan uç kısmına bas.

• Önemli değil :)

• Bide son bir sorum var size. Alt eşik kaç cm olmalı?

Kızlar Ne Diyor 5

• Perde demirine yakın bas parmağını ondan ses i cızırtı yapar

1|0
    0|0
  • bir bilgim yok ne yazık ki panpa

0|0
    0|0
  • Yanlis gitar seçimi olabilir. bir benzeri benim başıma geldi. perdeleri ayıran o çubuklar var ya hani, bir tanesi yanlış yerleştirilmis biraz. dolayısıyla ona yakın perdelere bastığımda cızırtı çıkarıyordu.

0|0
    0|0
    • Pek zannetmiyorum. Teller biraz paslı. Sapı düz ama. 1. tele uyguladığım kuvvetin 10 misli kuvvet uyguladığım zaman cızırtı yapmıyor. Birde dediğiniz vakayı tam olarak nasıl öğrenebilirim öyle olup olmadığını.

• Bütün perdelerden ses al teker teker

• Teller daha yeni oldugu icin oturmamistir devamli cal ve ilk akort ederken telleri gergin tut eger sikinti devam ederse telleri degistirmeyi dene

0|0
    0|0
    • Teller paslanmış biraz. Yeni aldım fakat biraz fazla bekledi gitar sapı düz. Birde 1. tele uyguladığım kuvvetin 10 mislini uyguluyorum 5 ve 6. anca öyle cızırtı yapmıyor. Gitar akustik.

• malesef kitabın türkçe cevirisi yok ama zaten notaların tek bir dili var içinde pek çok fazla noto ile müzik var nota bılgını kuvvetlendırmek ıcın ama kesınlıkle bellı bır duzeye gelmeden alma

• Teşekkürler.:)

• Hiç uğraşma aldığın yere gidersen kontrol ediyorlar.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Alışkın olmadığın için perdelere tam basamıyorsun bence

0|0
    0|0
    • Bayağı bir sert bastım mı cızırtı olmuyor fakat 1. telle bu kadar sert basmıyorum. Aldığım gitar akustik. Birde yeni aldım fakat biraz uzun süre beklemiş. Teller paslanmış azcık. Sap düz ama.

• Sürekli çalan arkadaşlar daha iyi bilir tabide tellerde ciddi paslanma varsa değiştirmenin yararı olur

• Gitarı alırken adam dedi zaten teller paslanmış beklemekten değiştirmen lazım ama şimdi değil biraz daha sonra değiştirirsin diye.

• Ucuz gitarların %90'ında olur bu tip sorunlar (1000 TL aşağısı), perde demirleri (fret) yamuk olabilir, gitar ikinci else aşınmış olabilir, sap, klavye yamuk olabilir, köprünün ayarı düzgün olmayabilir. Kaliteli bir gitarsa ayarlarla durum çözülür muhtemelen, değilse pek bir şey yapamazsın. Ama gene de iyi bir gitarcıya göster. İstanbul'daysan SRV müzik vardır Kadıköy'de, sağlam bir gitarcıdır ve düzgün esnaftır. Onlara danışabilirsin.

0|0
    0|0
  • Zamanla öğreneceksin, tabi gitarın fretlerinde de problem olabilir, ama kullanım hatası olduğunu düşünüyorum. Olur öyle :D

0|0
    0|0
    • Gitarım akustik. Bende kullanımdan diye düşünüyorum ama gitarı yeni aldım fakat bayağı beklemiş teller azcık paslanmış. Sapı düz ona baktım. Birde 1. tele bastığım sertlikten daha fazla basıyorum 5 ve 6 tele olması gereken zaten böyle 1. tel deki sertlikte cızırtı yapıyor.

• Eh gitarı eline aldığın ilk gün çalma millete sen de.

• İlerisi için söyledim. :D

• sapta hafif atma olabilir oda cızırtı yapar bazı perdelerdeki o sarı metal kısım fazla basık kalırsa o zaman yapar anlayan birine baktırman lazım

0|0
    0|0
  • Akorda sıkıntı olabilir , perdeye tam basamıyorsundur parmağını perdeye yakın basmayı dene. Birde pena kullan.

0|0
    0|0
    • Akorta sıkıntı yok. Penada kullanıyorum. Teller biraz eski azcık paslı. ondan olabilir mi acaba birde 1. tele bastığım sertlikten daha fazla basıyorum 5 ve 6 ya. Aldığım gitar akustik.

• 1.5cm ortadan baktım

• tabi cızırtı yapar 4 cmye çıkar

• Boş bastığında cızırtı yapıyorsa bir sap ayarı yaptırman lazım. Sen akorlara basarken cızırtı yapıyorsa iyi basamıyorsundur ki bence sebebi bu. Sağlam bas canın yansın azıcık zamanla alışıcaksın. İyi çalışmalar

0|0
    0|0
  • 5.6. Tel celik zorlanirsin basta

0|0
    0|0
    • Mesela 1. tele o kadar baskı uygulamıyorum ama 5 ve 6 bayağı uyguluyorum o zaman cızırtı olmuyor. Zaten daha fazla baskı mı uygulamam gerekiyor.

• Peki birde teller biraz paslanmış değiştirsem daha iyi ses elde edebilirmiyim?

• Olabilir degistir paslı tel zordur

• Fredler (gitarın demir bölmeleri) perdeler arasında ki çok yüksektir zımparalaman lazım 2. bir seçenek ise eşik alçaktır (kemik gibi olan çubuk) onu da daha yüksek bir eşik alırsan çözersin üçüncü ihtimal ise notaya dik basmıyorsundur

0|0
    0|0
    • Sanırım 3. sü. Fakat kafamı karıştıran şu 1. telden daha fazla baskı uyguluyorum 5 ve 6 ya yani en üst tellere. Bu zaten öyle olmasımı gerekiyor. Daha fazla baskı uyguladığımda cızırtı olmuyor.

• ALt eşim yeterince yüksek gibi duruyor zaten.

• o zaman gitarın demir perdeleri alçaktır ama kanımca sen tam ve dik basamıyorsun

• hareketli parçalar çal teller açılsın :D rakın rol yap. ben okunuşunu yazdım sen anladın :D

0|0
    0|0
    • :D teller paslanmış ondan olabilir mi acaba? Yeni aldım fakat gitar biraz fazla beklemiş.

• paslanmışsa temizlemen lazım paslarını.

Yükleniyor...