Türkçü, Komünist, Dinci Şairler-Hüseyin Nihat Atsız, Nazım Hikmet Ran, Necip Fazıl-(Şiirlerini yapı yönünden inceleme)?

Bu üç şair Cumhuriyet edebiyatının en ünlü şairlerindendir. Bu şairlerin ideolojisine bakmaksızın yeteneklerini değerlendirmek istiyorum. Bu şairlerin hep aralarında hep sürtüşme olmuştur.
Belirli gruplar bu şairlerin içinden ideolojilerine bakarak en iyi olanı seçerler. Eğer kıyaslama yapılacaksa yetenek olarak bu şairlerin arasından en iyi Hüseyin Nihal Atsız olacaktır -bunu ideolojik fikirlerimden arınarak söylüyorum-
Şiirlerini incelersek birer bilindik örnekle,
Türkçülük Bayrağı
Türk duygusu her Türkçüye en tatlı kımızdır;
Türk ülküsü candan da aziz bayrağımızdır.
...
Nerden geliyor? Tanrıkut’un ordularından!
Lakin bize bir beyt okuyor kutlu yarından:

Darbeyle gönüllerde yatan ülkü silinmez!
Atsız yere düşmekle bu bayrak yere inmez!…

Dil Osmanlıcadan arınmış tamamen yeni Türkçe ile yazılmıştır. Bu Türkçe ile aruzla şiir yazmak imkansız denecek ölçüdedir. Nitekim 14. ve 15. yüzyılda Eski Osmanlıcadan Yeni Osmanlıcaya geçişte dile aşırı şekilde Arapça ve Farsça kelime girmesinin sebebi Türkçe kelimelerle Aruz yazılamamasıdır. O dönemdeki en ünlü şairlerin yapamadığını Hüseyin Nihat Atsız yapmıştır.
Bu Hüseyin Nihat Atsız'ı edebiyat konusunda ender bir şair yapar.
Nazım Hikmet Ran'a gelirsek,
Başarılı bir şairdir fakat diğer şairlerden farklı bir özelliği yoktur. Romantik Komünist olarak adlandırılır.
Güz

Günler gitgide kısalıyor,
yağmurlar başlamak üzre.
Kapım ardına kadar açık bekledi seni.
Niye böyle geç kaldın?

Soframda yeşil biber, tuz, ekmek.
Testimde sana sakladığım şarabı
içtim yarıya kadar bir başıma
seni bekleyerek.
Niye böyle geç kaldın?
(devamı vardır)
Fransız şiirinden etkilenmiş klasik bir Çağdaş edebiyat örneğidir. Vezin ve kafiye yoktur.
Necip Fazıl'a gelirsek,
Aç kapıyı haber var,
Ötenin ötesinden.
Dudaklarda şarkılar,
Kurtuluş bestesinden...
Başarılı bir klasik sembolizm örneği denebilir.
Bence aralarında en başarılı şair Hüseyin Nihat Atsız'dır. Sizin görüşleriniz?

Güncellemeler:
Fakat unutulmamalıdır ki hepsi bizatihi bizim şairlerimizdir...

1|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• Kesinlikle haklısın. Nazım Hikmet bir haindir. Necip Fazıl'ın da farkı yoktur. En iyileri Hüseyin Nihat Atsız'dır.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Necip Fazıl candır
    bir de mehmet akif

Aslında bissürü var
    Şimdi sayamam

Ama ismini verdiklerinden en iyi Necip Fazıl

Onun şiirlerindeki derinliği hiç bişeyde bulamadım

0|1
    0|0
  • nazım hikmet başkadır.

0|1
    0|0
    • fakat şiirlerinde yapı olarak ayrıştırıcı bir özellik yok

• tabii sizin gibi edebi yönün incelikleri baglaminda irdeleme yapamam lakin armonik acidan ve bende uyandirdigi duygulardan yola cikarak subjektif olarak essiz oldugunu dusunuyorum.

• olabilir tabii ki duygu armonisi kişiden kişiye farklılık gösterir

• Necip fazil kisakurek yurekle yazdigi siirleri pek anlamli ve dusundurucu... konu bakimindan hepsi ayri sairler alanlarinda gayet hepsi basarilar.

0|0
    0|0
    • Farkındaysan yapı yönünden inceleme dedim :) bütün konulardaki şiirler yapı yönünden karşılaştırılabilir. Duygu ve anlam bakımından karşılaştırılamaz.

• Pek alâ 🎭

Erkekler Ne Diyor 2

• Vaktiyle bir atsız varmış var olsun

0|1
    0|0
  • mehmet akif ersoy :)

0|0
    0|0
    • Mehmet Akif Ersoy da iyi bir şairdir fakat o da Osmanlıcanın etkisinden kurtulamamıştır.

• benim adaşım farketmez benim için en iyisi o :)

Yükleniyor...