Neden "bayan" "hanım" "kadın"?

Bazı hemcinslerim, kendilerine bayan denilmesini istemiyor? Tam emin olmamakla birlikte sanırım "hanımefendi" gibi şeyleri de sevmiyorlar. Sadece kadın denilmesini istiyor.. sebebi nedir?
Ben anlayamıyorum.

0|0
12|25

En İyi Erkek Görüşü

• kadın dişiliği ön plana çıkartan bir ifadedir bence. aslında erkeklerin karşı cinsi kadındır arkadaşlar. erkek kadın! yanş bu spor dallarında da tartışılır oldu ama kesin kanıya varıldı ve artık kadınlar basketbol ligi ya da kadınlar voleybol ligi olarak adlandırılıyorlar. resmi olarak bu kabul edildi. erkek kadın, bay bayan, beyefendi hanımefendi... bunlar karşılıklarıdır. bay bayan daha kibar bir tabir çıt kırıldım biraz. hanınefendi beyefendi ise soyluluk unvanı gibi birşey olarak kullanırmış daha öncelerde. zaten bu lafıda genelde zenginlerin hizmetlileri kendilerine işveren kişilere karşı kullanırlar. çok yaygın değildir. en mantıklısı yine erkek ve kadındır. sıradsn günlük kullanımı budur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• bende tam anlamadım 2 tane feminist arkadaşım her bayan dememde dünya bir edebiyat çekiyorlar yok efendim niye erkeklere bay demiyormuşuz da kadınlara bayan diyormuşum yok neymiş bayan suistimal edilebilirmiş aman boş ver bu allah mı tanrımı yok allah tanrının belasını versin gibi bişey 2 ucu boklu değnek kısaca

2|0
    0|0
    • hahaha güzelmiş... =) haklısınız, onlarda bey desin madem..

• Ahahaha haykırdım gülerken :D ben de sevmem bayan diye hitap edilmesini o nasıl bir kelime ya. Bayan bir bakar mısınız falan. Ama çok iyi anlatmışsın bee :D verdim +1 i

• bence bu tarz polemik yapanların türk kültüründen ve türkçeye geçen yabancı sözcüklereden haberleri yok kendilerine uğraş arıyorlar kelimelere farklı anlamlar yükleyip onları çekiştirerek yeni bişeyler üretmeye çalışıyorlar

• Bu sokak jargonu şimdi şöyle düşün Kibarlık sıralaması. Böyle gelmiş böyle gider bozarsan adamı bayan diyeni yavşatırsın kendine çirkinleşir mevzu önce evlerden annelerden aileden başlar bu.
    1-) Hanımefendi cüzdanın düşmüş KİBAR
    2-) Bayan cüzdanın düşmüş KİBAR OLMAYA ÇALIŞAN
    3-) Bakarmısın cüzdanın düşmüş EFENDİ
    4-) Teyze cüzdanın düşmüş İYİ NİYETLİ KABA
    5-) Kadın cüzdanın düşmüş BAYA KABA
    6-) Bacım cüzdanın düşmüş KABA HİÇ SEVMEM

1|0
    0|0
  • her defasında kızlıktan, bekaretten bahseden erkeği, itip kakıp aşağılayan ama aslında yine konuyu bekarete getiren dövülesi dişi karakterler kendilerine kadın denilmesini isterler. kendilerine birileri söylesin, bakire olmak nasıl övünülecek birşey değilse olmamak da övünülecek birşey değil. şimdi diyeceksinki ne alaka? kadını hanımefendiği sormuşum sen konuyu bekarete getirmişsin. alaka aynen dediğim gibi "bakire olmamasıyla" veya "bekarete önem vermemesiyle" gurur duymanın dışa vurum şeklidir bu. mesela sadece bayan dediğinde değil kız dediğinde de rahatsız olurlar kendileri. önemsiz kişilerdir. üzerinde durmayalım.

0|0
    0|0
    • farklı bir düşünme olmuş.. öyle düşününce, hiç düşünmemiştim bunu... haklı olabilirsiniz.. dediğiniz gibi... saçma sapan bir cevap oldu farkındayım. =)
      toparlarsak; fikriniz çok mantlıklı geldi teşekkürler.

• kadınların saçma sapan takıntılarından biri işte:D

1|0
    0|0
  • şekilci çakma feministtir de ondan.

1|0
    0|0
  • Bana şöyle geliiyor: tanımadıklarımıza bayan deriz. Mesela anketlerde soru soruyor bay/bayan yazıyor. Tanıdıkça kadın kız olarak değişiyor gibi.

1|0
    0|0
  • bunu ilkkez duyuyorum kanka şimdi yolda giderken bir bayana seslenmek için hişşttt kadıııınnn bakarmısın mı diyeceğiz kulağa çok kötü geliyor :)

0|0
    0|0
  • Kadın evrensel mıs kanks benımde vardı oyle bı tanıdıgım erkek kadın bay bayan falan yok derdı

0|0
    0|0
  • bayan bay maktan mı geliyo o yzndenmi :DD

0|0
    0|0
    • öyle düşünüyorlar sanırım.. sensin "bayan" flaan şeklinde duvar yazıları gördüm.. ama o zaman bay da baymaktan gelmiş olur. eh tabi öyle bir şeyin olmasıda saçma yani.. akıl etmez mi insan

• bize bey deniyor genelde zaten.. ama evet.. ilginç dimi?

• erkek genelde genclere bayan yaslılara hanımefendei falan der ama kızlar genelde beyefendi ya da abi der :D

• evet buna bende bı kaç kere denk geldım bayan deme dıyolar nedıyım dedım kadın de dıyo kadın bana sankı kaba gıbı gelıyo karı desek dırek olmamı

1|0
    0|0
  • aynen bayan kelimesini daha önc bende duymustum bayan demicekmişşsin :D kız kadın hatun :D

0|0
    0|0
  • O kadar taktıkları şey var ki bunu da normal karşılarım :)
    Bayan saygı belirtisidir sanırım yaşlı olarak algılıyolar :))

0|0
    0|0
  • Satın hanımefendi bayan arkadaşlarım lütfen hanım hanımcık oturunuz ve karı gibi dedikodu yapmayınız.
    Kadına şiddet uygulatmayın bana ! Kız gibi küsersiniz sonra !

Bu nasıl oldu peki hepsini birlikte kullandım.

0|0
    0|0
  • içlerinde cinsiyeti bildiren tek tabir kadın. açıkçası bana en kaba gelen de o ama uluslararası literatürde de böyle

0|0
    0|0
  • Kendinde olmayanı arar insan...

0|0
    0|0
  • Feministler kendilerine hatta kız çocuklara bile kadın denmesini ister.

0|0
    0|0
  • Hatun en güzeli

0|0
    0|0
  • Feministler bayan kelimesini bay'dan türediği için hoş karşılamıyorlar.

0|0
    0|0
  • kelime kökü olarak baymaktan gelir onun için:)

0|0
    0|0
  • Değişik bir bakış açısı.

0|0
    0|0
  • kibar olmak suç maço istiyorlar ağzını burnunu kırsın istiyorlar

0|0
    0|0
  • karı

0|0
    0|0
  • Pardon bayan :)))))

0|0
    0|0
  • Hdjsjejwiw

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• ben bir kadın ve dilbilimci olarak bayan kelimesinin kullanım hatasına kızgınım. bahsettiğin hemcinslerin de büyük ihtimalle kullanım yanlış olduğu için rahatsızdırlar. bayan kelimesi bir nezaket doğurmaz, tabii bir kadına hitap etmiyorsanız. yani "sayın baylar ve bayanlar" demek vardır, "bugün bir bayanla tanıştım" demek var. bugün bir kadınla tanışmıştır halbuki bunu söyleyen kişi, bayanla değil. bay ve bayan kelimeleri hitap biçimleridir. cinsiyeti tanımlamak için kullanılmaz, hanımefendi kelimesi de bayan kelimesinin muadilidir. o da bir hitap kelimesidir. ben şahsen bana bayan yerine hanımefendi diye hitap edilmesini tercih ederim, daha bizden, daha Türkçe'dir.

4|1
    0|0
    • "Karı" kelimesi de kullanım hatasına mağdur değil mi?

• Ne kadar güzel anlatmışsınız... Sayenizde birçok şey açıklığa kavuştu =) Çok teşekkür ederim =)

• Hakaret amaçlı kullanılıyor çoğu zaman işte. :) "Eşim" demekten "karım" demek daha hoş aslında. :)

• erkeklerın konusma sırasında '' bayan '' lafını cıdden benıde ırıte edıyor. ben sıralamayı genelde soyle yapıyorum.

kız-oglan
    kadın-erkek
    bay-bayan
    hatun-herıf

bu yuzden kadınlar konusurken nasıl '' bey'' demıyorsa, erkeklerınde daha saglam ve baskın olan ''kadın'' kelımesını kullanmasını cok cok daha fazla sevıyorum. ben hemcınslerımden bahsederkende,''hatun'' kelımesını cok daha fazla sevıyorum. : )) bu benım gorusum.

: ))

0|0
    0|0
  • Bayan lafından hoşlanmam, itici. Kadında kaba geliyo. Resmi bir konuşmada hanımefendi kullanılmalı bence, ama karşılıklı konuşmalarda hepsi gereksiz.

0|0
    0|0
  • --- Eski türkçe de "bay" kelimesi; zenginlik, şan ve mal anlamlarına gelmektedir..
    "an" eki ise azaltan, eksilten, yok eden anlamında kullanılır..
    "bay" kelimesine eklenen "an" ekiyle ortaya çıkmış olan "bayan" kelimesi de zenginliği azaltan yok eden anlamında kullanılır.. böle bir anlamdan ötürü bir aşağılama barındırır..
    kadınların neden bu şekilde bu kelimeye tepkili olduğunu umarım anlaşılabilmiştir.." --- diye geçiyor sebebi.

0|0
    0|0
    • Bende pek sevmem ama bu sebepten değil. Türkçe olmaması (batı özentiliğinin arttığı dönemde peydahlanması.) ve "kadın" kelimesinin daha kapsayıcı olması sebebiyle.

• "M... güzelmiş ama" dediğini anlayamadım. B))

• haha yanlış yazmışım.. bir yandan televizyon izliyordum... şimdi bakınca ya "ama" yazmak istemişimdir orda ya da "m" direk yanlış yazılmıştır... =) kusura bakmayın

• hiç bilmiyorum. bayan diyince, baymak, bayıyor anlamına mı geliyor nedir. kibarlığı gereksiz buluyorlar belki de. benim için fark etmez.

0|0
    0|0
  • o hemcinslerimize mahmut diyelim

1|0
    0|0
  • bayan bana itici geliyor.. Bilmem sevmiyorum.. Hanfendi iyidir ama :-)

0|0
    0|0
  • O isi cok karistirdilar cozulmuyor

0|0
    0|0
  • Bayan soğuk durur, hanımefendi de fazla alaycı, kadın da çok samimi yani böyle yorumladım ben :)

0|0
    0|0
  • Yo aksine ben bayan denilmesini severim. Daha kibar hoş gelir

0|0
    0|0
  • bana hatun deyin ya da hanım efendi

0|0
    0|0
  • farkediyormuymus

0|1
    0|0
Yükleniyor...