- Üniversitelerimiz... Mantar gibi çoğalıyor. Peki ya kalite?

İnsan, en büyük sermayedir. Geşişmiş toplumlar, insana yatırım yapmayı bilir. Bu konuda öncü rollerden birini de üniversite üstlenir. Eğer üniversite, toplumdaki saygınlığını yitirmişse; akademi yuvası gibi değil de medrese mantığıyla çalışıyorsa yanlış giden şeyler vardır.

Elbette kaliteli, dünya çapında eğitim veren (ya da ona yaklaşan) üniversitelerimiz de yok değil. Ancak devede kulak bile değil.

Yaz rehaveti geldi kuruldu, yazmaya üşenenler olabilir. O yüzden ankete de dökmek istiyorum.

Aslında sorun çok daha temeldeyse de... Sizce üniversitelerimizin en yakıcı sorunu nedir?

• Üniversite enflasyonu var. Adım başı üniversite! Bu da seri üretime bağlanmış mezunlar demek. İşsizler ordusu demek.
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Bilimsel, akademik, idari ve mali özerklik yok.
    50% (1)0% (0)25% (1)Oy Ver
  • Liseden farkı olmayan, kalitesiz, ezberci eğitim.
    0% (0)50% (1)25% (1)Oy Ver
  • Hayattan kopuk teoriler yumağı yükleniyor. Sektörlerle ve toplumla yeterli işbirliği yeterli eşgüdüm sağlanamıyor.
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Yanlış ve ihyitaç fazlası kontenjan/bölüm planlamaları.
    50% (1)0% (0)25% (1)Oy Ver
  • Niteliksiz öğretim üyeleri mevcut. Alanıyla ilgili yayınları takip etmeyen, yabancı meslektaşlarıyla iletişime geçmeyen kadrolar var.
    0% (0)50% (1)25% (1)Oy Ver
  • Vakıf üniversiteleri büyük bir gedik açtı. Nitelikli eğitimciler oraya kaçıyor. (El yakan bu üniversitelere de herkes gidemiyor.)
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• Her yıl 40 bin öğretmen atanırken, eğitim fakültelerinden her yıl 300-400 bin mezun veriliyordu sanırım. 200-250 bin kişi açıkta kalıyor ki işsizliğin "beklenmedik bir sorun" değil, doğal sonuç olduğunu gösteren bir örnek oluyor.

Üniversitelerin açılma nedeni "şehir ekonomisi"ne katkı. Biliyorsunuz öğrencinin olduğu yerde ev sahipleri, taksicisi, otobüs firmaları, şusu busu, herkes göbek atar. Kafeler diskolar şunlar bunlar hep bu "üniversiteli"leri çekmek içindir. Kimi kampüsün turistik tesisten farkı kalmamıştır. Hacettepe'de mesela, bir zamanlar mütevazılık hakimken, şimdi "öğrencilere sosyal olanak" adı altında iyice sapıtıldı. Öğrencilerin adım başı AVM'ye ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum açıkçası. Tüketim kültürü aşılanıyor. Ve üniversitelere, otel misali "yıldız verilmesi" söz konusu olacak.

Bilimsellik, akademiklik şu bu hikayedir, asistan kıyımlarını bilenler bilir. Ucunda para getirmeyen projelere "proje" denmediğini de...

Bir süre önce bir otobüs yolculuğunda, bir arka koltuktaki iki adamın "1995 sonrası üniversitelerin çivisi çıktı, mahvettiler, gençler bomboş yetişiyor artık" sohbetlerine kulak misafiri olmuştum.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• ulkemızde 500 tane unı olsa ne olur ogretım uyelerı kalıtesız bılgısız oldukdan sonra kendını gelsıtıremedıkden sonra bana ne faydası olacak o adamın onlısansların lıseden farkı kalmamıs ozellıkle meslek lıselerınden gelenler sınavlasız olarak gelmemelı cok asırı derecede kalıtesız kısıler gelıyor unılere ustelık bu kısıler okulun sınıfın kampsunde kalıtesını dusuruyorlar 4 yıllık orgun ogretımlerde kalıte bıraz daha ıyı fakat dahada ıyı olmalı ozellıkle ogretım uylerı dahada akademık calısmalarda bulunmalı

1|0
    0|0
  • Bence problemin temeli eğitimin sadece sınav odaklı olması bunun önüne geçmek lazım hayata hazırlamak lazım ama maalesef bizim üniversitelerimiz de okuyan bazı hocalar bile '' Çocuklar, gençler burada bişey öğrenemzsiniz bir an evvel burayı bitirip hayatta tecrübe edinmeye bakın'' diyor ( bazıları) Hocası bunu söyleyen bir eğitim kurumundan ne beklersin. Ama o hocanın onu söylemesi normal çünkü o da aynı manteliteyle yetişti. bu tarz ciddi konuları düşününce ülkem adına üzülüyorum. Neden başarılı olanları kaybederek beyin göçüne izin veriyoruz üzülüyorum.

1|0
    0|0
    • Teşekkürler güzel yorum. Aslında öğrenmek isteyen, araştırma ruhu olanın kendini geliştirebileceği bir ortam ama belirttiğiniz gibi o duygu çok küçük yaşlarda köreltiliyor. Merak duygusu törpüleniyor. Ezberci, itaatçi mantık kutsanıyor. Beyin göçüne değindiğiniz için teşekkürler. Sadece akademik değil mavi yakalı ama çalışkan, nitelikli işgücünü de dışarıya veriyoruz. Teknik eğitimin kendini yenilemesi gerek bu noktada belki.

• Ülkemizin eğitim sistemi hep üzerinde düşündüğüm bir mesele onun için bu kadar üzerinde durdum :)

• Bayağı düşünmüşsünüz bu konuda belli. :) Nitelik bir yana. Bu gelişim için üniversitelerin gündelik politikalardan ve kısır çekişmelerden arındırılması gerekiyor en başta. Neden bizde de Amerika, Fransa gibi olmasın. İstenirse yapılır. Özerkliğin olmadığı, kadroculuğun hakim olduğu yerde kalite de bilim de olmaz.
      Tabii çok daha gerilerden başlayıp köklü reformlar yapmak gerekiyor.

• Okuyupta cahil olan cok kisi var uni okumak marifat degil kendini gekistirmek marufet

0|0
    0|0
  • Hayattan kopuk teoriler yumağı yükleniyor. Sektörlerle ve toplumla yeterli işbirliği yeterli eşgüdüm sağlanamıyor.

0|0
    0|0
  • hala yeterli sayıda üniversiteye sahip değiliz. yeterli sayıda mezuna da.

0|0
    0|0
  • Ünv eğitiminde değil ünv gidenlerde sorun

0|0
    0|0
    • Temeli tabii ki atlamıyorum ama üniversitelerin de hali ortada.

• Arkadaşım sana katılmamak mümkün değil de işte ben şuna akıl sır erdiremiyorum. Mesela Japonlar veya ne bileyim şu anda gelişmiş diye niteleyebileceğimiz diğer toplumlarda kişiler hep neden iyi de biz de kötü ( kötü derken hani mesela kaç kere girdin de makale okudun demişsin ya o anlamda dedim) yani bence evet kişilerin düzelmesi gerekiyor ancak kişilerin düzelmesi için de yönetimin de hep aynı istikrarla bunu destekleyici politikalar izlemesi gerekiyor.
      Örnek verecek olursak osmanlı tarihinde 13,14,15,16, yy'larda yönetici politikaları sayesinde eğitim mükemmeldi ve müthiş bilim adamları çıktı ama 17, yy ve sonrasında adam gibi dünyaya mal olmuş bilim adamları çıkmadı bu yönetimin kişilik üzerindeki etkisini gösteriyor.

• Bü ülkede toplumu etkileyecek ne eğitim nede sağlık politikası uygulayabilirsin zıtlaşma kaynaklı o zaman sıfırdan başlamalısın sıfırda bireyle olur.

Kızlar Ne Diyor 1

• Bilimsel, akademik özelliği yok.

1|0
    0|0
Yükleniyor...