Akıl Oyunları , Olağan Şüpheliler , Yeşil Yol , Fight Club , V For Vendetta , Leon, Prestij , Memento , Oldboy Tarzı Film Tavsiyeleri?

Izlediğim çok sayıda film var. Fakat ben daha çok psikoloji, felsefe ya da sistemi eleştiren filmlerden hoşlanıyorum.
Yukarıya yazmadığım çok sayıda film ekleyebilirim.

Süpriz sonlu biten, ucu açık bırakılan ( zindan adası , donnie darko) gibi ya da Yukarda farklı türlerden verdiğim örneklere benzer sizin için kaliteli film tavsiyeleriniz varsa alabilirim.

Ufak açıklamalar yazarsanız yardımcı olursunuz.

Güncellemeler:
Bu arada 'Öteki' isimli bir film tavsiyesi aldım. Bilmiyorum ilgisini çekenler olabilir filmi izleyenlerin çoğu beğenmiş.
Birde Blackbird var. Sonu açık bırakılmış bir film benzetmesi yapılıyor. Burdaki filmleri sevenlerin sevebileceği tarzda filmler oldukları söylenmiş :) Denemek isteyenler izleyebilir, bilen varsa yorum paylaşabilir.
Herkese teşekkürler.

0|0
7|7

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

• Goodbye Lenin
    Edukators
    İkisi de Almanya yapımı, sistem eleştirileri içeren iyi filmler. This is England bir de.

0|1
    0|0
    • naked vardı bir de mike leigh. en başarılı filmi bence onun.

• They live muhteşem bir sistem eleştirisi ve biraz eski. Oyunculuklar pek iyi olmadığından pek bilinmiyor ama belki izlemişsinizdir. Ucu da pek açık değil. Ama o kadar güzel sistem eleştirisi ve felsefe var ki.

0|1
    0|0
  • Oha hepsini izledim hepsi mükemmel..

1408 vardı psikolojik bir film çok güzell..
    keza "Ölüm Denizi" bu da fena değil.

0|1
    0|0
  • Siyah Kuğu :)

0|2
    0|0
  • Bu tarz izlediğim yok maalesef.

0|1
    0|0
  • Milyon Dolarlık Bebek

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Böyle şeyler ilgini çekiyor mu bilmiyorum.
    Yedinci Mühür.
    Film, teması hayli basit bir alegoridir: İnsan, onun ebedi Tanrı arayışı, ve tek mutlaklık olarak ölüm.

Film 1957'de yapılmış bir film. Siyah beyaz ve pek ağır. Karşısında popcorn'unu alıpta izleyebileceğin türden değil. Fakat içerisinde geçen konuşmalar, insana farklı bir sorgulama ihtiyacı hissettiriyor.
    Filmden birkaç replik:
    ...

"-Bu boşluk yüzüme tutulan bir ayna gibi. Kendimi görüyorum. İçim korku ve tiksintiyle doluyor.
    İnsanlara karşı duyarsızlığımla kendimi çevremden soyutladım. Şimdi bir hayaletler dünyasındayım. Rüyalarımda ve hayallerimde tutsak kaldım.
    -Yine de ölmek istemiyorsun.
    -Hayır istiyorum.
    -Neyi bekliyorsun?
    -Bilgi istiyorum.
    -Garanti istiyorsun.
    -Her neyse.
    -İnsanın duyularıyla Tanrı'yı kavrayabilmesi o kadar imkansız mı? O neden yarım vaatlerin ve görülmeyen mucizelerin ardına saklansın ki? Kendimize inancımız yoksa başkasına nasıl inanç duyabiliriz? Benim gibi inanmak isteyen ama yapamayanlara ne olacak? Ya inanmayan, inanamayanlar? İçimdeki Tanrı'yı neden öldüremiyorum? O'nu kalbimden atmak istememe rağmen... ... neden alçaltıcı ve acı verici şekilde içimde yaşamaya devam ediyor. Neden her şeye rağmen bu gerçeklikten kurtulamıyorum?"

...

- Ölüm'ün dansı.
    - O ölüm mü?
    - Evet hepsiyle dansediyor.
    - Bunları niye çiziyorsun?
    - İnsanlara bir gün öleceklerini hatırlatmak için.
    - Bu onları mutlu etmez.
    - Niye hep mutlu olsunlar ki? Niye biraz da korkmasınlar.
    - O zaman resmine kimse bakmaz.
    - İnan bana, bakarlar. Bir kafatası, çıplak bir kadından daha ilginçtir.
    - Onları korkutursan... ... düşünürler ve... ... düşündükçe... daha da korkarlar. Sonra da rahiplere koşarlar.

0|2
    0|0
    • Replikler güzel. Fakat repliklerden anladığım biraz tanrıyı ve varoluşu sorgular nitelikle bir film gibi duruyor.
      Yukarda yazdığım filmlerin çoğu sonunda ters köşe yapan, insan zekasının muhteşemliğini ortaya koyan, sistemi eleştiren , egolar vs durumları anlatan filmler.
      Tavsiye için teşekkür ederim. 7. Mühür'ü de izleyeceğim.

• Geçenlerde Youtube üzerinden bir video izlemiştim.
      https://www.youtube.com/watch?v=mAQNwySx7aI

İnsan ve egoyu içine alan bir kısa film oluşturmuşlar değişik yerlerden. Az önce baktım, oradaki filmin adı The Revolver imiş. Vikipedi'den içeriğini okudum. İstersen sen de bir bak, ilgini çekebilir.
      Öteki, filmini de not aldım bu arada, kendi adıma teşekkür ederim.

• Rica ederim. Öteki filmini bende izlemedim henüz, yorumlara göre sizleri de haberdar edeyim dedim.
      İyi geceler iyi seyirler.
      Video süper.

• kanlı elmas

0|1
    0|0
    • İzledim arkadaşım sağol. izlediklerimin hepsini yazmaya kalksam karakter yetmezdi. Ben daha çok keşfedilmemiş film arıyorum diyelim.

• sleepers,3 maymun

• Eski filmleri bitirmişsindir artık... yeni iiy olarak isminden veya kapağından hoşlanmadıını düşündündüğün film olarak grandbudapest oteli tavsiye ediyorum.

0|1
    0|0
  • 6. his izlemişsindir belki ama izlemediysen ayıp etmişsindirr..

0|1
    0|0
    • izledim izledim :)) ayıp etmedim merak etme

• ohh bir film manyagı olarak :) böle bir ayıbı yapmayacagını biliyordm :)

• Makinist dicem de kesin izlemişsindir

0|1
    0|0
  • Law Abiding Citizen'den iyisi Fight Club'dur

0|1
    0|0
  • Cingeneler zamanı 1988 müzikleri çok iyidir
    alkatraz kuşcusu 1962

0|1
    0|0
Yükleniyor...