Arkadaşlar; viki'de okduğuma göre Anadolulu Türklerinin çoğu Aleviymiş, bir kısmı sünni ama?

Yani safkan Türkler çoğunluk olarak alevi, ama sünni olan kesimde var tabikide.

ben sünni mezhepine mensubum ama özünde alevi mezhepinin Türklerin Gök Tanrı gibi eski inançlarımızı yerine getirdiğini adım gibi eminim.

Sizin fikriniz nedir bu konuda?

0|0
0|7

Erkekler Ne Diyor 7

• anadolu türklüğü alevilik değil hanefiliktir ne anadoluya ilk akını ve savaşı yapan tuğrul bey pasinler savaşında alevi ordusu vardı.. nede alparslanın ne de anadoluyu haçlılara kapatan ki miryekefolon savaşı kaybedilseydi bugün türklük diye birşey olması anadoluda ikinci kılıçarslanda kınık boyundan türkmen ve hanefidi... bu tarihi yanlış yazmak olur.. hem türklerin göktanrı inancıda türklere ait değildir hiçbir kaynak yok bu inanca dair ortaasyada olduğu gibi kuzey avrupadada izleri var hatta runik yazının bile izleri var ortak bir kültür bensemiş kime ait olduğuna dair bir kanıt yok ama göktanrı diye bir inanç var onuda orhun anıtlarında rastlıyoruz.. hem alevilerin türkmen olduğuna dair kanıt neredeymiş? aleviliği sanki türkler çıkarmış gibi bir tez ortaya çıkar ki bu tamamen saçmalık olur..

0|0
    0|1
    • Tengri'yi diyorum. Tengri Türk inancıydı.
      Alevilerin Türkmen olduğuna dair bir çok yerde kaynak var. Illa'ki bir gerçekcidir.

• ben ne tanrıya inanıyorum ne de tengriye ne de türklüğe umrumda değil bunlar benim ama tengri dediği için o pagan inancı ona ait olduğu anlamına gelmiyor... ortaasyadaki halkların çoğu o yüzyılda bu tür pagan inancına sahipti.. roma da pagandı ama sonra hristiyanlığı kabul etti gerçek romalılar pagandı hristiyanlar değildi diye birşey yok... alevilerin bazı inançları eski paganizmden almaları onların kökenini belirlemez..

• evet alevilikte göktanrı inancının etkilerini daha fazla görürsünüz

aleviler ile evlenen diğer toplumlar az olduğu için öz benliklerini daha çok korumuşlardır..

Benim görüşüm Tüm Müslümanların alimleri bir araya gelip en doğru mezhep bu diye karar vermeleri ama kiim doğru bilemeyiz
    bugun hocaların içinde onlarca yahudi ajan var...
    Allah-u ehber diye öldüren işdin boynunda 6köşeli yoldız görünmekte neyse :)

sunnilerde dahi çok etkisi var
    dua aderken yukarı bakmak
    Alalh yukarda değil ya yüksek yerin saygı anlamı var.
    nazar olmasın diye tık tık tokmağı vururuz mesela
    izler kalır.. buda soyumuz ney onu açıklar aslında ;)

0|0
    0|0
    • Sünni Türkler, Alevi türkleri kardeş görüyor zaten. Dışlamaz.

Bana göre Alevilik mezhep olarak ideal.

• Ama mezhep bunu gerektiriyorsa kafi.

• mezhebi fikrinle seçersin,
      mezhebin gerektirdiğine bakarsın, aklına en mantıklı ne geliyorsa onu seçmen gerek

• Valla bu konuyu sadece ülkede mezhep çatışması çıkmaz umarım falan şeklinde değerlendiririm. Yok gök tanrıymış bilmemne umurumda değil. Adam gibi doğru düzgün ülkemiz var o şöyle bu böyle diye diye birbirimize düşman olmayalım. Arap ülkelerinden bir farkımız olsun ya köylü köylü düşüncelere girmeyin.

0|1
    0|0
    • Türklerin arasında mezhep çatışması hiç bir zaman olmadı. Tabi politikler kışkırtmayı denese'de bu millet tek yumruk olabilmeyi başardı ve kimsenin oyununa gelmeyen zeki bir milletir benim milletim!

• Atatürk sağolsun laik sistemi getirdiğinden beri kafamız değişmeye başlamış. Yoksa Irak'tan, suriye'den farkımız olmazdı fazla. Şu veya bu sebepten mümkünse mezhep çatışması olmasın en gereksizi çünkü bana göre çatışma sebeplerinden.

• Atatürk'ün bir bildiği vardı. En iyisini yaptı.

• ben de senin gibi düşünüyorum, Alevi olmayı isterdim

0|1
    0|0
    • Dışlamıyorum zaten. Seviyorum bizden oldukları önemli olan.

• eğer Türk tipini biliyorsanız alevi insanların yüzüne daha dikkatli bakın. Buram buram Türkistan kokuyoruz. ben kendim Oğuzların beğdili boyundan hasançelebi oymağından bir Alevi Türkmeniyim. biz anadoluya en geç gelen Oğuz boyuyuz o yüzden değil yerli halkla karışmayı çatıştığımız için osmanlı ile çatışmalara girildi emin olun biz aleviler bizi ayrı bir ırk gibi göstermeye çalışıp kendine "Türk" diyen sunnilerin birçoğundan daha Türküz. çünkü biz dışardan kız alıp vermeyiz (daha yeni/yeni kız alıp veriyoruz)

0|1
    0|0
    • Doğrudur. Örneğin Neşet Ertaş, rahmetlik.

• Türkmenler ve Kırgızlar ile bir alakası var mı bilmiyorum ama inanış açısın dan biraz benzerlik söz konusu olabilir pek ciddiye alıp cevaplamadım çünkü bilgisiz ve muhalefet olacak insanlar çok.

0|0
    0|0
    • Okudum ve bir'e bir benzerini yerine getiriyorlar. Tengri'den izler var Alevilik mezhepinde.

• Her yazana inanma, derin araştırmak gerekir

• Vikiden niye alıntı yaptın ki.. Benim için anlamsız.. Anadolu Türklerinin çoğu sunni yani ehli sünnet inaçını benimsemiştir. Aleviler hep azınlıkta olmuşlardır.. Dışarıya kendilerini kapatmışlardır. Yahudiler de kapalı bir toplumdur bir açıdan onlara benziyorlar.. Ayrıca benim atalarım İslam dinine geçtikten sonra benim için Gök Tanrı inancı bir anlam ifade edemez. Çünkü İslam en mükemmel dindir.. Safkan Türklük diye bir şey yoktur. Safkan ırk sadece Brezilya ormanlarında yaşıyan kabileler de, Eskimolar da, Afrika da bazı kabileler de olabilir.. Alevilerin çoğunluğu bana göre dinimiz ile bilgiye sahip değiller.. Namaz desen namaz yok, Oruçu kendi kafalarına göre (Ramazan Oruçu) başından, ortasından, sonundan tutuyorlar.. İçkiyi su gibi götürürler.. Cem evlerinde kadınlı kızlı semah gösterileri.. Zekat yok, hac yok.. En kötüsü Gusul abdestinin ne olduğunu bile bilmeyen cenabetler var.. Sorduğunuz zaman Müslümanız diyorlar.. Bu ne biçim bir Müslümanlık.. Aleviliği din gibi göstermeye çalışanlarda vardır. Alevilik ne Din ne de Mezheptir.. Sadece bir görüştür.. Neyse konu çok uzun bu kadar yeter.. Hepsini içine katmıyor bazılarını tenzih ederim..

0|0
    0|1
    • Anadoluda çoğunluk olarak Türklerin, Türkmen boy'u Alevi mezhepini benimsiyor diye geçiyor. Ve bir çok kaynağ'a göre'de öyle.

• Teker teker sayayım'ı sana?
      kafan almıyorsa ben napiim söylesene? geri kafalı!

• (.)

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...